Sześć medali dla zawodników z Podkarpacia w Mistrzostwach Polski U'23. Złoto w skoku wzwyż i rzucie młotem

Wiktoria Miąso atakowała wysokość 190, ale rekordu życiowego jednak nie pobiła
Wiktoria Miąso atakowała wysokość 190, ale rekordu życiowego jednak nie pobiła pzla.pl
Wiktoria Miąso (Resovia) w skoku wzwyż i Dawid Piłat (Stal Mielec) w rzucie młotem zdobyli w Poznaniu złote medale Młodzieżowych Mistrzostw Polski.

Wiktoria miała przed zawodami najlepszy wynik w kraju, była murowaną faworytką i wygrała bez najmniejszych problemów. Podopieczna trenera Michała Tittingera uzyskała wynik 186 cm. Atakowała także rekord życiowy - 190 cm- i w jednej z prób była bardzo blisko zaliczenia. Być może byłoby lepiej, gdyby nie trudne warunki atmosferyczne - w sobotę w Poznaniu padało i było chłodno.

Dawid Piłat nie tak dawno pobił rekord życiowy i w stolicy Wielkopolski potwierdził wysoką formę - stanął na najwyższym stopniu podium. W najlepszej próbie uzyskał wynik 72.45. Drugiego w stawce rywala wyprzedził wyraźnie, bo prawie o cztery metry.
Dwa medale na stadionie Olimpii wywalczył Albert Komański. Sprinter Resovii był drugi w biegu na 100 i 200 metrów. O wiele bliżej złota znajdował się na tym krótszym dystansie - z Łukaszem Żokiem (ALSK Gorzów) przegrał zaledwie o jedną setną sekundy (10.54).

Po biegu na dystansie dwukrotnie dłuższym Albert był w lepszym nastroju, ponieważ wynikiem 20.89 pobił swój rekord życiowy.
Srebrny krążek przywiózł z Poznania Marcin Jachym. Skoczek wzwyż Resovii pokonał wysokość 208 cm (jego życiówka wynosi 212 cm), ulegając jedynie wyżej notowanemu Mateuszowi Kołodziejskiemu (Zawisza Bydgoszcz, 212 cm).

- Wyniki obu zawodników mogłyby być pewnie jeszcze lepsze, ale w tym wypadku pogoda też nie sprzyjała rywalizacji - komentował Piotr Kowal, trener lekkoatletyczny w Resovii.

Podopieczna Kowala, Agnieszka Dybka, zdobyła w mistrzostwach srebrny medal w biegu na 800 metrów. Przegrała jedynie z Klaudią Kazimierską z LKS-u Włocławek.

Tuż za podium w rzucie dyskiem uplasował się Michał Matyja. Zawodnik Resovii uzyskał wynik 48.35 m.

Sporo po starcie w stolicy Wielkopolski obiecywała sobie Judyta Zwolińska. Sprinterka z Rzeszowa zajęła jednak jedenaste miejsce w biegu na 100 metrów i ósme na 200 metrów. Lepsza była jej koleżanka klubowa - Emilia Dąbek, która zajmowała odpowiednio piątą i siódmą pozycję.

W klasyfikacji medalowej Resovia wywalczyła wysoką, dziewiątą lokatę. Wygrał AZS AWF Warszawa. W klasyfikacji punktowej klub znad Wisłoka również wylądował na tej pozycji (37. miejsce przypadło Stali Mielec). Tu także wygrał AZS AWF Warszawa. W klasyfikacji medalowej województw Podkarpacie może się poszczycić ósmym miejscem.

Nie pamiętam, kiedy ostatnio nasz region zdobył tyle medali w młodzieżowych mistrzostwach Polski. Zawody były jak najbardziej udane. Przy odrobinie szczęścia dorobek mógł być nawet większy, ale nie ma powodu narzekać.

mówi Piotr Kowal

Wszyscy podkarpaccy medaliści uzyskali w Poznaniu prawo startu w lekkoatletycznym meczu międzynarodowym, który za tydzień odbędzie się na Węgrzech. Oprócz gospodarzy i sportowców z Polski wezmą w nim udział także zawodnicy z Czech i Słowenii.

Za dwa tygodnie w Monachium rozpoczną się seniorskie Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce. Tam powinna wystartowac Anna Wielgosz (Resovia) w biegu na 800 m, Katarzyna Zdziebło (Stal Mielec) i Artur Brzozowski (Stal Stalowa Wola) w chodzie sportowym.

- Na razie nic nie jest ustalone, ale istnieje szansa , że do Monachium pojedzie też Albert Komański. Sprawa wkrótce się wyjaśni - dodał Kowal.