Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szklany spacer nad Jeziorem Tarnobrzeskim to nowa atrakcja. Ścieżka przybliża niezwykłą historię akwenu, upamiętnia wsie i kopalnię siarki

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Tarnobrzeg ma nową atrakcję dla odwiedzających Jezioro Tarnobrzeskie. Prezydent miasta zaprasza na tak zwany szklany spacer wzdłuż deptaka przy ulicy Żeglarskiej, na którego trasie można zapoznać się z historią akwenu i okolicy.

Szklany spacer brzegiem Jeziora Tarnobrzeskiego. Czy wiesz, co było tu wcześniej?

W piątek otwarto trasę tak zwanego szklanego spaceru nad brzegiem Jeziora Tarnobrzeskiego. Projekt powstał przy współpracy kilku instytucji, a jego fundatorem jest producent szkła - firmą NSG Group.

Jego celem jest przybliżenie historii akwenu powstałego po zalaniu wyrobiska likwidowanej odkrywkowej kopalni siarki, pod budowę której wysiedlono wsie Machów i Kajmów.

Mało kto przyjeżdżając nad Jezioro Tarnobrzeskie zdaje sobie sprawę, że kiedyś miejsce to wyglądało zupełnie inaczej. Obrazują to tablice ustawione na ścieżce edukacyjnej

– mówił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek podczas okolicznościowej konferencji prasowej.

Oprócz włodarza w uroczystości uczestniczyli prezes zarządu Pilkington Automotive Poland i Country Manager NSG Group Ryszard Jania, dyrektor operacyjny Pilkington Polska Jerzy Baran, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Tadeusz Zych i naczelnik wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych Joanna Kozub.

Trasa spaceru wzdłuż plaży liczy cztery przystanki, czyli szklane tablice ze zdjęciami i opisami. Widzimy na nich wsie Machów i Kajmów i siarkowy kombinat. Treść plansz opracowało Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

Dla mnie są one jak cztery klatki filmu historycznego, pokazującego historię nie tylko tego miejsca, ale i miasta. Wszystko zaczęło się od dwóch średniowiecznych, nadwiślańskich wiosek, które musiały ustąpić miejsca rozwijającemu się przemysłowi siarkowemu. Wtedy pewnie nikt nie spodziewał się, że ten Lewiatan, który je pożera a jednocześnie daje miejsca pracy za kilkadziesiąt lat sam podzieli los wsi. Najwspanialsze jest jednak to, że przeszłość była zaczynem tego, co jest dumą miasta i jego symbolem, czyli naszego jeziora

- mówił Tadeusz Zych.

Przystanki szklanego spaceru zostały zaprojektowane w taki sposób, by zagwarantować czytelność i wysoką estetykę. Tablice są wykonane ze szkła samoczyszczącego Pilkington Activ.

Szklany spacer nad Jeziorem Tarnobrzeskim to drugi tego typu projekt, który NSG Group ma na swoim koncie. Pierwszy został zrealizowany w 2021 roku w Sandomierzu, gdzie tablice zostały wykorzystane do tego, by porównać dawny wygląd lokalnych obiektów z obecnym. W przyszłości planowane są kolejne spacery.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Szklany spacer nad Jeziorem Tarnobrzeskim to nowa atrakcja. Ścieżka przybliża niezwykłą historię akwenu, upamiętnia wsie i kopalnię siarki - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24