Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkody po powodzi usuwaj pod okiem fachowca

Józef Lonczak
Fot. Archiwum
Tysiące mieszkańców naszego regionu przeżywa ogromny stres na widok zniszczonego przez powódź mieszkania. Potrzebna jest pomoc materialna, psychologiczna ale i dobra rada, jak przywrócić mieszkanie do dawnego stanu.

Część zalanych domów, nie będzie się nadawała do zamieszkania bez gruntownego remontu poprzedzonego całkowitym wysuszeniem ścian i stropów. To oznacza, że wiele rodzin nie zamieszka w swoim lokalu przed końcem wakacji.

Najpierw instalacje

Już samo wejście do zalanego domu wiąże się z niebezpieczeństwem. Nieznany jest nawet stan konstrukcji budynku. Nie wiadomo, czy nie zostały uszkodzone instalacje elektryczne i gazowe. Groźne jest także skażenie wnętrza domu bakteriami. No i ten zapach… Od czego zacząć?

- Aby nie powodować jeszcze większego zagrożenia dla zdrowia mieszkańców i wtórnych strat, najważniejszy jest sposób i właściwa kolejność postępowania po powrocie do zalanego domu - mówi Julian Krupa, dyrektor rzeszowskiego Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

Eksperci są zgodni: najpierw trzeba sprawdzić, czy nie ma zagrożenia ze strony instalacji elektrycznej i gazowej.

Szacujemy straty

Jeśli mieszkanie (gospodarstwo) jest ubezpieczone, niezwłocznie powiadom firmę ubezpieczeniową. Nie usuwaj też szkód bez zgody ubezpieczyciela. Jednak nie zawsze można czekać, gdy np. wewnątrz znajdują się rzeczy łatwo psujące się i zalane śmierdzącym szlamem. Czekanie może tylko zwiększyć straty i koszty remontu. Jednak zakres tych prac należy ustalić z ubezpieczycielem i warto samemu sporządzić dokumentację fotograficzną (filmową). Należy to zrobić, bo rzeczoznawca z firmy ubezpieczeniowej, gdy dotrze na miejsce po zlikwidowaniu części szkód, może ich nie uznać.

W przypadku rozpoczęcia koniecznych prac porządkowych i remontowych należy zbierać rachunki za zlecone usługi.

Ważne jest też wstępne oszacowanie strat, gdyż władze samorządowe starają się z reguły pomagać powodzianom na podstawie wysokości i rodzaju strat.

Broń się przed chorobami

Na terenach dotkniętych powodzią zagrożenie chorobami m.in. czerwonką, durem brzusznym, salmonellozami czy wirusowym zapaleniem wątroby, szerzącymi się drogą pokarmową jest wysokie. Stąd tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny.

Należy odkażać wodę przeznaczoną do celów spożywczych, do mycia warzyw i owoców oraz do mycia, zwłaszcza zębów. Pij tylko wodę mineralną, a jeśli nie jesteś pewny jej pochodzenia to po długotrwałym przegotowaniu trwającym 20 minut.

Nie należy także jeść produktów, zalanych przez powódź, nawet szczelnie zamkniętych i nie konsumować żywności niewiadomego pochodzenia.

Wchodzimy do domu po powodzi - podsumowanie

- Sprawdź czy gaz, prąd elektryczny nikomu nie zagrażają.

- Zabezpiecz swój dobytek przed dalszym niszczeniem lub kradzieżą.

- Oszacuj wstępnie straty i powiadom firmę ubezpieczeniową.

- W sprawie zniszczeń mienia skontaktuj się z fachowcem, w przypadku uszkodzenia konstrukcji domu z nadzorem budowlanym w gminie lub starostwie.

- Poproś sprawdzonego fachowca, żeby dokonał napraw niezbędnych dla bezpieczeństwa.
- Dokumentuj wszystko (godzina, data, fotografia, rachunki za niezbędne naprawy).

- Sprzątanie domu zacznij od przygotowania narzędzi (młotek, śrubokręt i klucze, miotły, szczotki, wiadra, detergenty, rękawice gumowe, łopaty i worki na odpady).

- Usuń szlam, wynieś zalane meble i sprzęty, umyj i osuszaj mieszkanie oraz przygotuj się do remontu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24