MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły na Podkarpaciu przygotowują się na egzaminy ósmoklasistów. W rygorze sanitarnym

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Maseczki, środki dezynfekcyjne, odstępy, mierzenie temperatury... To wszystko, co obowiązywało maturzystów, dotyczyć będzie także ósmoklasistów.
Maseczki, środki dezynfekcyjne, odstępy, mierzenie temperatury... To wszystko, co obowiązywało maturzystów, dotyczyć będzie także ósmoklasistów. Krzysztof Kapica
Maseczki, środki dezynfekcyjne, odstępy, mierzenie temperatury... To wszystko, co obowiązywało maturzystów, dotyczy także zdających egzaminy na koniec szkoły podstawowej. Czy wszyscy uczniowie z osiedla, gdzie w parafii wykryto koronawirusa przystąpią do nich? - Na razie nic mi nie wiadomo, by ktoś był na kwarantannie - mówi Grażyna Lachcik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 przy ul. bł. Karoliny. - Dwóch księży, którzy mieli pilnować zdających, nie będzie mogło przyjść do szkoły, ale mam za nich zastępstwo

Podobnie, jak matury, egzaminy ósmoklasistów także zostały przesunięte w czasie. Z kwietnia na czerwiec. Powód? Zagrożenie koronawirusem.

Sprawdzian wiedzy rozpocznie się we wtorek o godz. 9 częścią z języka polskiego. Dzień później - matematyka, a w kolejnym - język obcy nowożytny.

Szkoły już przygotowują się do przeprowadzenia egzaminu w szczególnym rygorze sanitarnym narzuconym przez ministerstwa zdrowia, edukacji i sanepid.

Jak to będzie wyglądało, opowiada Grażyna Lachcik, dyrektor SP nr 18, największej podstawówki w Rzeszowie.

- W porównaniu do organizacji matur, mamy o tyle łatwiej, że zdających jest mniej. To młodsze roczniki są liczniejsze - zwraca uwagę. - U mnie do egzaminów przystąpią 53 osoby. Dlatego też nie muszę dzielić młodzieży na grupy i wyznaczać im różnych, wczesnych godzin wejścia do szkoły.

Dodaje, że jeśli chodzi o obostrzenia sanitarne, ma już w tym temacie doświadczenie, bo od 25 maja do szkoły chodzą uczniowie z klas 1-3, których też te zasady obowiązują.

- Ósmoklasiści w dniu egzaminu muszą przybyć w maseczkach. Będziemy zwracali uwagę, by nie zbliżali się do siebie. Każdemu zmierzymy temperaturę, zdezynfekujemy ręce - wymienia. - Osłony z ust i nosa dzieci będą mogły zdjąć dopiero, gdy usiądą w ławkach i dostaną testy do rozwiązania. Założą je w sytuacji, gdy podejdzie nauczyciel, by odpowiedzieć na pytanie. Co jeszcze jest nowością? Drzwi do sal egzaminacyjnych mają być otwarte, by zminimalizować dotykanie klamek. Zamknięte będą tylko na egzaminie z języka obcego, kiedy odtwarzane będzie nagranie. Tu nie może być pogłosu, żadnych zakłóceń.

Jeśli ósmoklasiści przyniosą telefony, będą je musieli zostawić poza salami. Ale nie w szatniach, tylko w wyznaczonym miejscu. Rzeczy muszą być zabezpieczone w foliowych workach, by nie stykały się z innymi.

Młodzież nie będzie spacerowała po szkole jak chce i gdzie chce, lecz wskazanymi korytarzami. Będą nad tym czuwać pracownicy szkoły.

Przed wejściem do sal powieszone zostaną schematy z nowym rozmieszczeniem ławek ustawionych z zachowaniem 1,5 m dystansu. Stoliki będą ponumerowane. Sale - wentylowane.

Jeśli dziecko ma alergię, kicha, kaszle, rodzice powinni to wcześniej zgłosić, aby nie było podejrzenia, że to Covid-19.

Matura z matematyki w III Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie.

Matura z matematyki w III Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszow...

Dyrektor mówi, że u niej, ze względu na bezpieczeństwo, wszystkie konsultacje przed egzaminami odbywały się zdalnie.

- Nie chcieliśmy ryzykować, bo gdyby pojawił się choć jeden przypadek koronawirusa, czy podejrzenia, to cała duża grupa trafiłaby na kwarantannę - tłumaczy.

Zakażenie wykryto u księdza z parafii na osiedlu, Kwarantanna obejmuje 64 osoby. Czy są wśród nich uczniowie SP 18 lub ich rodziny?

- Nikt mi dotąd tego nie zgłosił. Na pewno żaden z nauczycieli czy pracowników nie jest nią objęty, bo codziennie podpisujemy oświadczenia, że świadomie nie kontaktowaliśmy się z osobą zakażoną i pod nadzorem. Natomiast miało mnie wspomagać przy egzaminach dwóch naszych księży. Choć ich wyniki są negatywne, to jednak pozostają w kwarantannie. Dlatego zastąpiłam ich innymi pracownikami.

Jeśli zdarzyłoby się, że jakieś dziecko musi zostać w izolacji, napisze wówczas egzaminy w terminie dodatkowym, czyli od 7 do 9 lipca.


Tak było w poniedziałek na maturze z języka polskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24