Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlak Chasydzki na Podkarpaciu już gotowy

Małgorzata Motor
Istotnym miejscem na Podkarpaciu jest synagoga w Łańcucie. Jest jedną z najlepiej zachowanych w Polsce.
Istotnym miejscem na Podkarpaciu jest synagoga w Łańcucie. Jest jedną z najlepiej zachowanych w Polsce. Krzysztof Kapica
Szlak Chasydzki jest już gotowy. Uwzględniono w nim ok. 20 miejscowości z Podkarpacia.

Szlak Chasydzki to trasa wiodąca śladami Żydów z południowo - wschodniej Polski. Prace nad nim trwały od 2006 roku. Szlak obejmuje w sumie 28 miejscowości z Podkarpacia i Lubelszczyzny. Liczba może się jeszcze zmienić.

- Do szlaku przystępować mogą wszystkie miejscowości z Lubelszczyzny i Podkarpacia, w których przed wojną istniały liczące się społeczności żydowskie. Warunkiem przystąpienia do projektu jest nadesłanie do nas zgłoszenia, podpisanego przez przedstawiciela władz miasta lub gminy - wyjaśnia Monika Krawczyk, dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Najważniejszym punktem szlaku jest synagoga w Zamościu, w której znajduje się między innymi centrum informacyjne. Z kolei istotnym miejscem na Podkarpaciu jest synagoga w Łańcucie. Jest jedną z najlepiej zachowanych w Polsce.

- Polska przez stulecia była domem wielu pokoleń Żydów. Na jej terenie miał miejsce bezprecedensowy rozkwit żydowskiej kultury. To właśnie tutaj w XVIII w. narodził się chasydyzm, jeden z najważniejszych nurtów judaizmu. Szczególnie wielu zwolenników zyskał na wschodnich ziemiach, m.in. na terenach, przez które przebiega dziś szlak - tłumaczy dyrektor.

Dodaje jednocześnie, że miejscowości należące do szlaku były ważnymi ośrodkami chasydyzmu. Dwory cadyków znajdowały się w Cieszanowie, Debicy, Dynowie, Lesku, Leżajsku, Lublinie, Łańcucie, Przeworsku, Ropczycach, Rymanowie i Dzikowie. Najważniejszym niegdyś ośrodkiem chasydyzmu był Leżajsk, gdzie działał słynny cadyk Elimelech.

- Zabytki kultury żydowskiej są teraz dostępne dla zwiedzających, zarówno Żydów, jak i Polaków. W przypadku tych drugich dostrzegamy ogromne zainteresowanie. Przygotowanie szlaku ma m.in. ułatwić im zwiedzanie tych miejsc - podkreśla Monika Krawczyk.

W naszym regionie Szlak Chasydzki obejmuje następujące miejscowości: Baligród, Cieszanów, Dębica, Dukla, Dynów, Jarosław, Kolbuszowa, Lesko, Leżajsk, Łańcut, Nowy Żmigród, Przemyśl, Radomyśl Wielki, Ropczyce, Rymanów, Rzeszów, Sanok, Tarnobrzeg, Ulanów, Ustrzyki Dolne, Wielkie Oczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24