Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Szóstka z Lotto”, czyli wsparcie dla wybitnych sportowców

Tomasz Biliński
Tomasz Biliński
Wioślarska czwórka podwójna w Rio zdobyła brązowy medal. Z tamtej ekipie w osadzie zostały dwie zawodniczki i dwie są nowe.
Wioślarska czwórka podwójna w Rio zdobyła brązowy medal. Z tamtej ekipie w osadzie zostały dwie zawodniczki i dwie są nowe. Andrzej Szkocki/Polska Press
Totalizator Sportowy to kolejna spółka Skarbu Państwa, która zapewni finansowe wsparcie grupie sportowców. - Wybitni i utalentowani zawodnicy mają mieć komfort podczas przygotowań i startów - tłumaczył minister sportu i turystyki Witold Bańka.

Totalizator Sportowy, właściciel marki Lotto, od lat finansuje polski sport. Jednak utworzenie grupy zawodniczek i zawodników to pierwszy taki przypadek w historii spółki. Na razie programem objętych zostało sześcioro sportowców. To wioślarska czwórka podwójna w składzie: Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann, które w tym roku zostały mistrzyniami Europy, a rok temu wicemistrzyniami świata. A także sześciokrotna medalistka mistrzostw Europy w short-tracku Patrycja Maliszewska oraz panczenista Sebastian Kłosiński.

- Na razie sportowców jest sześcioro, bo z Lotto najbardziej kojarzy się szóstka - wyjaśnił podczas środowej konferencji prasowej w Polskim Komitecie Olimpijskim Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego. - Naturalnie jednak ta grupa będzie się powiększać. Projekt jest długofalowy i perspektywiczny. Wierzymy, że nasza pomoc pozwoli osiągać sportowcom jeszcze lepsze wyniki, wzmocni pozycję polskiego sportu na arenie międzynarodowej, a kibicom da wiele powodów do radości.

Według najlepszej wersji planu, sportowcy mają zdobyć medale na letnich igrzyskach w Tokio za dwa lata i zimowych w Pekinie w 2022 r. Do czasu tych imprez wspomniana grupa będzie wspierana. Otrzymają przewidziane umową finansowanie.

Totalizator Sportowy nie jest pierwszą spółką Skarbu Państwa, która wspiera sportowców. Miesiąc temu swoją grupę do 20 zawodników (głównie lekkoatletów) zwiększył Polski Koncert Naftowy Orlen.

- Współpracujemy ze spółkami Skarbu Państwa, by sportowcy mieli zapewniony komfort - zaznaczył minister sportu Witold Bańka. - W obu przypadkach to projekty indywidualnego wsparcia. Poza finansami ze strony ministerstwa dla poszczególnych związków sportowych, chcemy zwiększyć szansę tych wybitnie utalentowanych zawodniczek i zawodników. Taka dodatkowa pomoc jest niezwykle istotnym elementem budowania spójnej strategii rozwoju polskiego sportu. Szczególnie w kontekście igrzysk.

Do tego należy dodać jeszcze „Team100”. To kolejny projekt, który bezpośrednio wspiera sportowców uprawiających dyscypliny olimpijskie w wieku 18-23 lata. Program powstał rok temu we współpracy Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Fundacji Narodowej.

- Obecnie jest nim objętych 202 sportowców, także z niepełnosprawnością - podkreślił Bańka, który był inicjatorem programu. - Ale to nie koniec. Przed nami kolejne niespodzianki. Zarówno w kontekście „Teamu100”, jak i indywidualnym wsparciu spółek Skarbu Państwa. Chcemy, by wkrótce 300-400 sportowców było objęte dodatkowym finansowaniem. To projekt innowacyjny, którego celem są igrzyska olimpijskie w Tokio i w Pekinie. Wszystko po to, żeby dostarczali nam emocji, wzruszeń i medali. Na przestrzeni wielu lat w polskim sporcie było tak, że wiele talentów straciliśmy z powodu odpowiedniego wsparcia finansowego. Szczególnie było to widoczne wśród zawodniczek i zawodników w wieku juniora starszego czy młodzieżowca. Wtedy, kiedy przychodzi czas na podjęcie decyzji, co zrobić ze swoim życiem zawodowym.

Wysokość indywidualnych kontraktów objęte są tajemnicą. W przypadku programu „Team100”, budżet wynosi 80 mln zł rocznie. - Każdy z zawodników objętych programem otrzymuje 40 tys. zł rocznie. W przypadku wsparcia ze strony spółki Skarbu Państwa, te kwoty są wyższe - poinformował minister sportu.

Agnieszka Kobus-Zawojska: - Wsparcie jest ogromne i zapewnia nam spokojny umysł. Możemy skupić się na trenowaniu i mam nadzieję, że przełoży się to na dużą radość z wygrywania.

28-letnia wioślarka razem ze swoją osadą szykuje się do mistrzostw świata (8-16 września w Bułgarii). Na koncie ma brązowy medal olimpijski z Rio de Janeiro. - Staramy się nie myśleć o igrzyskach, ale one z tyłu głowy zawsze są. Będziemy chciały poprawić wynik z 2016 r. Z tamtej osady zostałam ja i Maria Springwald. Nowe koleżanki, Marta Wieliczko i Kasia Zillman włożyły w naszą łódkę dużo mocy - stwierdziła mistrzyni Europy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „Szóstka z Lotto”, czyli wsparcie dla wybitnych sportowców - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24