Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szóstoklasiści będą musieli zdawać język obcy

Beata Terczyńska
Języki obce zyskają na randze, kiedy ministerstwo wprowadzi je do egzaminu szóstoklasistów.
Języki obce zyskają na randze, kiedy ministerstwo wprowadzi je do egzaminu szóstoklasistów. Krystyna Baranowska
Do sprawdzianu, który uczniowie zdają w VI klasie szkoły podstawowej zostanie wprowadzona druga cześć - z języka obcego nowożytnego.

Dwie części egzaminu

W nowej formuła sprawdzianu w VI klasie szkoły podstawowej przykłada się większą wagę do sprawdzania wiadomości i umiejętności uczniów z przedmiotów kluczowych dla dalszej nauki, czyli z języka polskiego i matematyki - zdradza ministerstwo zmiany planowane na 2015 r. - Zadania z polskiego i matematyki będą obudowane kontekstami historycznymi lub przyrodniczymi. Zostanie także wprowadzona druga część egzaminu - z języka obcego nowożytnego, co spowoduje, że uczniowie będą intensywniej uczyć się języka obcego.

Jakie są szczegóły projektu zmian? Sprawdzian będzie się składał z dwóch części, przeprowadzonych jednego dnia.

W pierwszej będą sprawdzane wiadomości i umiejętności z języka polskiego oraz z matematyki. Zadania te będą obudowane kontekstami historycznymi lub przyrodniczymi. Będą to zadania zamknięte i otwarte. Na rozwiązanie zestawu uczeń dostanie 80 minut.

Druga część obejmuje wiadomości i umiejętności z zakresu jednego języka obcego nowożytnego, którego uczeń uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego, czyli angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Będą to zadania zamknięte. Czas trwania tej części to 45 minut.

Wyniki sprawdzianu będą wyrażane w procentach, odrębnie z części pierwszej, z wyszczególnieniem wyniku dla zadań z języka polskiego i z matematyki, oraz z części drugiej - języka obcego.

Dziś nie ma podziału

Dziś sprawdzian szóstoklasistów wygląda inaczej. Sprawdza umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Trwa 60 minut. Maksymalnie można zdobyć 40 punktów. Sprawdzian jest obowiązkowy. Przystąpienie do niego jest jednym z warunków ukończenia szkoły. Sprawdzianu nie można jednak nie zdać. Wynik ma znaczenie tylko informacyjne. Przy rekrutacji do gimnazjów obowiązuje rejonizacja. Na punktach zależy najbardziej tym uczniom, którzy starają się o przyjęcie do szkoły poza miejscem zamieszkania.

Przed rokiem średni wynik w Rzeszowie wyniósł 25,3 pkt, na Podkarpaciu - 22,97, w kraju - 22,75. Wśród miejskich podstawówek najlepiej napisała 23-osobowa klasa z Zespołu Szkół Muzycznych nr 2. Od lat ta podstawówka jest na 1. miejscu. Jak to robią, podpytywaliśmy wicedyrektorkę.

- Nie ukrywam, że trafiły nam się wyjątkowe, zdolne dzieci. 15 osób miało wynik powyżej 30 punktów, a jeden chłopak jako laureat konkursu matematycznego - maksymalny wynik - tłumaczyła nam Jolanta Tomkiewicz, wicedyrektor w ZSM nr 2 w Rzeszowie.

Są systematyczni

Przeprowadzili eksperyment z języka polskiego.

- Od początku roku uczniowie powtórzyli wszystkie formy wypowiedzi. Polonista przygotował im segregator ze wskazówkami, zasadami pisania, np. opowiadania, opisu. Pisali regularnie prace i ocenione wkładali do tych zeszytów. Omawialiśmy też testy próbne z rodzicami na wywiadówce. Może w tak dobrym wyniku pomógł fakt, że uczniowie, grając na instrumentach, są przyzwyczajeni do systematyczności.

Pomogły też pewnie warsztaty poetyckie prowadzone przez rzeszowską literatkę Ninę Opic.

Równie dobrze, osiągając powyżej 27 pkt, wypadli też uczniowie: SP w ZSM nr 1, SP nr 8, SP nr 11 i SP nr 28.

Z analizy prac Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie wynika, że uczniowie najwyższe wyniki uzyskali za rozwiązanie zadań sprawdzających umiejętność korzystania z informacji, nieźle poradzili sobie z czytaniem i pisaniem, a najsłabiej - z zadaniami wymagającymi wykorzystania posiadanej wiedzy w praktyce. Najtrudniejszym zadaniem matematycznym okazało się takie: "Skanowanie 25 stron trwało 15 minut. Ile sekund zajęło średnio skanowanie jednej strony?".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24