MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpieg, który udawał dziennikarza w Przemyślu, został zwolniony w ramach wymiany więźniów

norbi, jer, pap
Opracowanie:
Nz. Pablo Gonzales na dzień przed zatrzymaniem, z uchodźcami z Nigerii, na tle dworca kolejowego w Przemyślu
Nz. Pablo Gonzales na dzień przed zatrzymaniem, z uchodźcami z Nigerii, na tle dworca kolejowego w Przemyślu Zdjęcia selfie zamieszczane przez Pablo Gonzalesa
W Turcji odbyła się największa od czasów zimnej wojny wymiana więźniów w Rosji i krajach Zachodu. Operacja objęła 24 osoby. Z Polski zwolniono Pawła Rubcowa, zatrzymanego w Przemyślu.

Na jego włączenie do wymiany zgodziły się polskie władze - podał rzecznik szefa MSWiA oraz ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Określił Rubcowa jako oficera wywiadu wojskowego GRU, „realizującego zadania wywiadowcze na terenie Europy i oczekującego na proces karny”.

O zatrzymaniu szpiega w Przemyślu 27 lutego 2022 r. informowaliśmy obszernie w Nowinach. Przypomnijmy. Podawał się za dziennikarza hiszpańskiego i używał nazwiska Pablo G. Już drugiego dnia po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej był w niedużej jeszcze grupie dziennikarzy na dworcu w Przemyślu. Relacjonował przyjazd pociągu z Odessy z uchodźcami. Trzy dni później pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji został zatrzymany przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w jednym z hoteli w Przemyślu w nocy z 27 na 28 lutego (z niedzieli na poniedziałek). Służby specjalne tę informację podały dopiero 4 marca rano. W międzyczasie usłyszał od prokuratora zarzut szpiegostwa na rzecz Rosji i na prokuratorski wniosek został przez sąd tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Co o nim wiadomo?

Pablo G.podawał, że jest Hiszpanem rosyjskiego pochodzenia. Urodził się w Moskwie. Mieszkał na północy Hiszpanii w Kraju Basków. Jest wnukiem jednego z kilkudziesięciu tysięcy dzieci ewakuowanych z Hiszpanii do Rosji w latach 30. ubiegłego wieku, w trakcie wojny domowej. Oprócz hiszpańskiego zna języki angielski, rosyjski i polski. Podobno częściej niż w Hiszpanii, jest w Warszawie. Tyle o Pablo G. można znaleźć w oficjalnych źródłach...

Sam określał siebie jako dziennikarza z powołania, posiadającego rozległą wiedzę z zakresu geopolityki Europy Wschodniej. Przebywał często na terenach Rosji i państw, dawnych republik ZSRR (Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich). Relacjonował wojnę o Górski Karabach, między Azerbejdżanem i Armenią.

Wypowiadał się jako ekspert od Rosji

Pracował jako dziennikarz, freelancer, czyli wolny strzelec. Od wielu lat przesyłał materiały dla telewizji i portali internetowych hiszpańskich i portugalskich.

Co interesujące, jako politolog w Polsce zapraszany był na ważne spotkania. Występował podczas konferencji organizowanych przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich m.in. Forum Ekonomiczne oraz Forum Europa-Ukraina. W 2021 r. był między innymi prelegentem na jednym z paneli dyskusyjnych XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Tematem dyskusji był konflikt w Donbasie, na Krymie i Naddniestrzu. Jako ekspert zabierał głos w sprawie... rosyjskiej dezinformacji i wojny propagandowej Kremla.

Drugiego dnia po wybuchu wojny na Ukrainie, pojawił się już w Przemyślu. Wtedy dziennikarzy nie było jeszcze zbyt wielu w mieście nad Sanem. Niewielka grupka czekała na peronie na przyjazd pociągu z Odessy, z uchodźcami. Pablo G. był w tej grupie. W hiszpańskiej gazecie, jako czołowe zdjęcie do swojego artykułu, zamieścił fotografię kilku kobiet idących z pociągu, jedna z pań pcha wózek z dzieckiem. Były to jedne z pierwszych pasażerek tego pociągu.

Dzień przed zatrzymaniem przez ABW publikował na twitterze selfie sprzed dworca kolejowego w Przemyślu, z dwoma uchodźcami z Nigerii. W internecie krytykował prezydenta Ukrainy. W innym tekście, tuż po wybuchu wojny, pisał, że Rosja uderzyła z całą siłą i że dobrze sobie radzi militarnie w Ukrainie.

Podczas jednego z otwartych spotkań eksperckich, kilka miesięcy przed wybuchem wojny, sugerował, że sankcje Zachodu wobec Rosji powinny zostać zniesione, bo uderzają w zwykłych Rosjan, a ich anulowanie byłoby gestem dobrej woli i pokazaniem demokratycznych zasad Rosjanom.

Ostatni twitt zamieścił 28 lutego, 13 minut po północy. Przekazał dalej film z amerykańskiej telewizji. Niedługo potem został zatrzymany w Przemyślu przez ABW.

Miał przy sobie dwa paszporty na różne nazwiska i karty płatnicze dwóch rosyjskich banków.

- Na podstawie informacji przekazanych przez ABW Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wszczął śledztwo w sprawie brania udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce które w całości powierzono ABW - podał wówczas Stanisław Żaryn. Od momentu zatrzymania Gonzales przebywał w areszcie.

Czwartkowa wymiana więźniów, największa w Rosji i na Zachodzie od czasu zakończenia zimnej wojny, objęła 24 osoby w wieku od 19 do 71 lat. Z zachodnich więzień zostało uwolnionych osiem osób. Z rosyjskich i białoruskich więzień wyszło 16 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polska walczy z powodzią. Premier zapowiada pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24