Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krasocinie otwarto najnowocześniejszą bibliotekę w powiecie

Rafał BANASZEK [email protected]
Nową bibliotekę w Krasocinie otwierali: (od lewej) Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki w Krakowie, Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, Anna Duńczyk, dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Aleksandra Klim, dyrektor krasocińskiej biblioteki oraz wójt gminy Ireneusz Gliściński.
Nową bibliotekę w Krasocinie otwierali: (od lewej) Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki w Krakowie, Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, Anna Duńczyk, dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Aleksandra Klim, dyrektor krasocińskiej biblioteki oraz wójt gminy Ireneusz Gliściński. Rafał Banaszek
W Krasocinie otwarto super obiekt dla czytelników. Goście byli pod wielkim wrażeniem

- Obiekt jest fenomenalny. To najlepsza biblioteka, jaką widziałem w małych miejscowościach naszego województwa - tak zachwalał krasocińską inwestycję Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

PODZIĘKOWANIA I PREZENTY

15 maja miało miejsce uroczyste otwarcie nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasocinie. Na gali pojawili się przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Warszawy, dyrektor Instytutu Książki z Krakowa, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego z Kielc, starosta włoszczowski, wójtowie gmin, radni, dyrektorzy sąsiednich bibliotek oraz przyjaciele i współpracownicy.

Dyrektor krasocińskiej biblioteki Aleksandra Klim oraz wójt gminy Ireneusz Gliściński ze wzruszeniem dziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego imponującego obiektu: osobom przyznającym pieniądze, świadczącym pomoc w realizacji projektu oraz współpracownikom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia - wszyscy oni otrzymali upominki.

Również pracownice krasocińskiej biblioteki dostały prezenty od władz gminy (padła nawet zapowiedź podwyżek płac) oraz róże od radnego powiatowego i stałego czytelnika Andrzeja Kowalczyka ze Świdna.

- W naszej bibliotece pracują same panie, to prawdopodobnie najmłodsza kadra w województwie - cieszył się wójt Gliściński.

Przypomnijmy, że biblioteka w Krasocinie powstała dzięki funduszom pozyskanym z Ministerstwa Kultury z programu wieloletniego Kultura + (z tego samego programu bibliotekę buduje obecnie również gmina Włoszczowa).

Obiekt w Krasocinie kosztował ponad 1,8 miliona złotych. Udostępniono go mieszkańcom już na początku lutego tego roku, jednak uroczyste otwarcie odbyło się w połowie maja. Wstęgę do nowego obiektu przecinali przedstawiciele Ministerstwa Kultury, Instytutu Książki, Urzędu Marszałkowskiego i gminy Krasocin.

GOŚCIE POD WRAŻENIEM

- Obiekt jest fenomenalny. To najlepsza biblioteka, jaką widziałem w małych miejscowościach naszego województwa. To ukoronowanie marzeń mieszkańców - powiedział Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego. W prezencie podarował wójtowi Krasocina nowy herb województwa świętokrzyskiego.

- Nie wyobrażam sobie społeczeństwa w małej miejscowości bez biblioteki. Nowoczesna biblioteka to nie tylko książki, ale również dostęp do świata dzięki Internetowi. To poczucie dumy dla społeczności lokalnej - podkreślał Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki w Krakowie.

Nowoczesnej biblioteki gratulowali włodarzom Krasocina również władze powiatu włoszczowskiego, gminy Secemin i Michałów.

- To jest cudowna placówka - zachwycał się starosta Zbigniew Matyśkiewicz. - Nas nie stać na bibliotekę + - mówił z żalem wójt Secemina Sławomir Krzysztofik. - Panie bibliotekarki, proszę was o jedno - kochacie wójta za to, co wam zrobił… - żartował wójt Michałowa Mirosław Walasek.

Na koniec imprezy uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Krasocinie po mistrzowsku przedstawili "Zemstę" Aleksandra Fredry w strojach kostiumowych wypożyczonych z Kieleckiego Centrum Kultury (reżyserkami sztuki były nauczycielki - Lena Łaskawska-Wolny i Bogusława Szymkiewicz).

Z kolei krasocińskie mażoretki z grupy tanecznej Aplauz zatańczyły dostojnego poloneza (choreografią zajęła się Iwona Dusza). Na koniec goście zostali zaproszeni na wystawny bankiet do gospodarstwa agroturystycznego "Domek na rzeczką".

BIBLIOTEKA ROKU

Warto wspomnieć, że kilka dni wcześniej nowo wybudowana biblioteka w Krasocinie otrzymała tytuł Biblioteki Roku 2013 w województwie świętokrzyskim, natomiast wójt gminy został wyróżniony za działanie na rzecz rozwoju bibliotekarstwa i czytelnictwa.
Krasocińska biblioteka została uhonorowana także za swoją działalność edukacyjną, kulturalną, społeczną, dążenie do poprawy jakości życia i ułatwienie dostępu do kultury mieszkańcom gminy.

- Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach kilkakrotnie podkreślał, że nasza biblioteka jest piękna, funkcjonalna, a nowocześnie zaaranżowane wnętrze, świetnie wyposażone przypomina biblioteki w Norwegii i Danii - cieszyli się nasi zwycięzcy.

CIEKAWOSTKI TECHNICZNE

Ciekawostką jest fakt, że krasocińska biblioteka powstała na drugim piętrze miejscowej szkoły podstawowej.

- Rzadko się zdarza, żeby biblioteka została wybudowana nad tętniącą życiem szkołą, do której chodzi kilkaset osób - podkreślił wójt Ireneusz Gliściński.

Biblioteka w Krasocinie została wyposażona w nowoczesne, ergonomiczne meble, profesjonalny sprzęt komputerowy i urządzenia wielofunkcyjne (drukarki, kserokopiarki, kamerę, skanery, infokiosk). Obiekt posiada nagłośnienie, jest monitorowany. Zbiory biblioteczne zabezpieczone są systemem radiowym. Gromadzenie, opracowywanie, wypożyczanie, rezerwacja książek i płyt są w pełni skomputeryzowane.

Nowa biblioteka zajmuje ponad 422 metry kwadratowe powierzchni i składa się z wypożyczalni dla dorosłych, dzieci i młodzieży, mediateki, kącika do wypoczynku i pomieszczeń administracyjnych. Obiekt został przystosowany do obsługi wszystkich grup użytkowników. Z myślą o osobach starszych, niepełnosprawnych i matkach z dziećmi w wózkach wybudowano nawet windę.

Dzięki zamontowaniu tak zwanej wrzutni zewnętrznej, czytelnicy mogą całodobowo zwracać książki i płyty DVD. W ostatnich dniach biblioteka podpisała umowę na dostawę telebimu zewnętrznego, który zostanie niebawem umieszczony na frontowej ścianie budynku.

- Powstała wspaniała, funkcjonalna i przyjazna mieszkańcom gminy Krasocin biblioteka, która może coraz lepiej realizować swoje zadania, aktywizować i integrować społeczeństwo oraz zapewniać mu jak najszerszy dostęp do kultury - twierdzi dyrektor Aleksandra Klim. - Będzie służyła nie tylko gminie, ale i całemu powiatowi - dodaje wójt Gliściński.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu WŁOSZCZOWSKIEGO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie