Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital miejski będzie miał nowoczesny blok operacyjny

Bartosz Gubernat
Blok operacyjny w szpitalu przy ul. Rycerskiej był budowany w 1981 roku.
Blok operacyjny w szpitalu przy ul. Rycerskiej był budowany w 1981 roku. Archiwum
Modernizacja bloku operacyjnego zacznie się w połowie roku i potrwa 12 miesięcy.

- Nasz blok operacyjny jest dla pacjentów bezpieczny, jednak ze względu na to, że budowano go w 1981 roku, mocno odstaje od panujących dzisiaj dzisiejsze standardów. Dlatego wymaga gruntownej przebudowy, która nie tylko poprawi warunki pracy, ale także pozwoli prowadzić więcej zabiegów – mówi Grzegorz Materna, dyrektor ZOZ nr 1 w Rzeszowie.

Dodatkowa sala kosztem pralni

Szpital Miejski im. Jana Pawła II to lecznica podlegająca miastu. Rocznie leczy się tu około 30 tysięcy pacjentów. Do tej pory udało się tu gruntownie odnowić oddziały ortopedii, urologii, chirurgii, ginekologii z położnictwem i neonatologii. Szpital został także ocieplony, a wcześniej za 1,5 mln zł wybudowano tu supernowoczesny blok operacyjny chirurgii urazowo-ortopedycznej. W tym roku lecznica doczeka się jednej z największych inwestycji w historii swojej działalności. Za ok. 10 mln zł gruntownej przebudowy doczeka się blok operacyjny. Jak wylicza dyrektor Materna, do obecnie działających pięciu sal operacyjnych zostanie dobudowana jeszcze jedna.

– Wszystkie zostaną gruntownie odnowione. Dodatkowa sala i pomieszczenia zaplecza bloku operacyjnego powstaną dzięki likwidacji pralni. Planujemy tu m.in. szatnie i myjnie dla personelu - mówi Grzegorz Materna.
Projekt rozbudowy bloku jest już gotowy. – Dzięki temu jeszcze w marcu ogłosimy przetarg na wykonanie prac, chcemy podpisać umowę z wykonawcą najpóźniej w maju. Na modernizację będzie miał 12 miesięcy – mówi Katarzyna Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Dwa etapy

Roboty zostaną podzielone na dwa etapy. Najpierw powstaną trzy nowe sale, a pozostała część pozostanie w użytkowaniu. Inaczej szpital nie mógłby normalnie funkcjonować. Dopiero po wybudowaniu nowych sal, trzy ze starego bloku zostaną poddane takim samym pracom remontowym. – Nowa część bloku przyda się przede wszystkim urologom i okulistom, którzy w tej chwili są najbardziej ograniczeni w kwestii wykonywania operacji. Zamierzamy także poszerzyć profil naszej działalności o nowe usługi, do których sale także będą potrzebne. Na razie nie zdradzę jednak, o jaką dziedzinę medycyny chodzi – mówi dyrektor Materna.

Nowy blok będzie wyposażony w specjalną, tzw. laminarną klimatyzację, której jedną z najważniejszych zalet jest sterylność powietrza. Ściany i podłogi zostaną wykończone specjalnymi materiałami odpornymi na brud i bakterie.
Na razie nie dojdzie natomiast do skutku drugi z planowanych etapów rozbudowy szpitala, zakładający budowę basenu z wodami leczniczymi. Miasto wróci do tego pomysłu, kiedy będzie możliwość dofinansowania prac pieniędzmi z Unii Europejskiej.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24