Szpital Miejski w Rzeszowie stracił w banku PBS pieniądze na wypłaty. Urząd Miasta zapowiada, że je odzyska

Anna Janik
Anna Janik
Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa oraz Grzegorz Materna, dyrektor Szpitala Miejskiego w Rzeszowie, zapowiedzieli, że miasto będzie walczyć, aby pieniądze wróciły na konto szpitala.
Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa oraz Grzegorz Materna, dyrektor Szpitala Miejskiego w Rzeszowie, zapowiedzieli, że miasto będzie walczyć, aby pieniądze wróciły na konto szpitala. Krzysztof Łokaj
W poważne kłopoty finansowe wprawiła Szpital Miejski w Rzeszowie restrukturyzacja PBS Banku w Sanoku. Przepadły pieniądze na wypłaty dla co czwartego pracownika. - Odzyskamy je - zapowiada miasto.

Jeszcze do niedawna sytuacja finansowa Szpitala Miejskiego w Rzeszowie była bardzo dobra. Jako jedna z nielicznych placówek w Polsce nie była zadłużona, za to regularnie doposażana w nowy sprzęt.

- To był wspólny wysiłek dyrekcji ZOZ nr 1 oraz prezydenta miasta jako organu założycielskiego i nadzorczego szpitala, który w formie dotacji przekazuje środki na inwestycje - wyjaśnia Jacek Mróz, skarbnik Rzeszowa. - Od 2003 r. do 2019 r. przekazano z budżetu miasta ponad 100 mln zł, a w tegorocznym budżecie kolejne 3 mln zł. Szpital jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce, nie ma wymagalnych zobowiązań, systematycznie dokonujemy zakupów specjalistycznego sprzętu - dodaje.

Teraz sytuacja finansowa szpitala jest niestety inna, a wszystko przez problemy PBS Banku w Sanoku, w którym szpital miał konto. A na nim m.in. 1,2 mln zł, z czego większość stanowiło wynagrodzenie z NFZ za wykonane usługi medyczne i dotacje z Ministerstwa Zdrowia na wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów. To te pieniądze Bankowy Fundusz Gwarancyjny zajął z konta.

W sumie na wynagrodzenia dla personelu Szpital Miejski w Rzeszowie wydaje miesięcznie ponad 4,5-4,7 mln zł.

- Zatem brak 1,2 mln zł w budżecie oznacza, że nie mamy środków na wypłatę wynagrodzeń dla co czwartego pracownika. Oczywiście my te wynagrodzenia wypłacimy na czas, ale żeby ktoś dostał pieniądze, ktoś inny ich nie dostanie
- mówi Grzegorz Materna, dyrektor Szpitala Miejskiego w Rzeszowie.

Dyrektor dodaje, że szpital prawdopodobnie zadłuży się u dostawców. Jakich? Tego jeszcze nie wiadomo.

To jednak rozwiązuje sprawę tylko na chwilę, bo jeżeli w marcu NFZ nie zwiększy wysokości ryczałtu, szpital, żeby wyjść na prostą, będzie musiał zaciągnąć kredyt, nad czym ubolewają wszyscy, którzy przez lata dbali o to, by do tego nie doszło.

Miasto Rzeszów chce odzyskać stracone przez Szpital Miejski pieniądze

- To są pieniądze publiczne: nie moje, nie prezydenta, nie dyrektora szpitala. To są pieniądze wszystkich mieszkańców Rzeszowa, które miały być przeznaczone na ich leczenie. Dlatego nie możemy sobie pozwolić na to, by ktoś ot tak je sobie zagarnął. Te pieniądze powinny wrócić na konto szpitala i nie spoczniemy, póki ich nie odzyskamy

- mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik ratusza.

Miasto już złożyło do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego odwołanie, skargę do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie, pismo do Regionalnej Izby Obrachunkowej i właśnie przygotowało list do premiera.
Bo - jak zaznacza Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa - w tej sprawie nasuwa się wiele pytań i wątpliwości.

- Dlaczego na restrukturyzację wybrano akurat ten dzień, kiedy na konto szpitali wpłynęły pieniądze z NFZ? - zastanawia się Stanisław Sienko. - Czy celowo czekano aż pieniądze będą na koncie? Przecież jest taki okres w miesiącu, że środków na koncie jest zdecydowanie mniej. Dlaczego wtedy nie ogłoszono restrukturyzacji? - pyta.

Jak dodaje dyrektor szpitala, pacjenci o brak dostępu do leczenia z uwagi na problemy finansowe szpitala nie muszą się obawiać. Leczenie odbywa się bez zakłóceń.


Zobacz też: Manifestacja pielęgniarek w Rzeszowie

Wideo

Komentarze 28

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sd

[wulgaryzm]a odzyskacie

G
Gość
3 lutego, 20:09, aqq:

Ciekawa sprawa, że tak wiele instytucji publicznych trzyma pieniądze w jakimś podrzędnym banku z sanoka... Nagle ciach i kasy nie ma, winnych oczywiście też nie ma...

3 lutego, 20:46, pol:

PSL

To nie był "podrzędny bank z sanoka". Poza tym pewnie nie wiesz, że instytucje publiczne nie mogą sobie ot tak wybrać konta w banku jak Ty, bo ogranicza je prawo. Skoro oferta PBS była najkorzystniejsza, a przedstawiciele banku przedstawili dokumenty o stabilnej sytuacji, to nie było podstaw do dyskwalifikacji PBS z przetargu. Stąd wiele instytucji utopiło pieniądze, a wszystko zgodnie z prawem. Ktoś sobie to pięknie wymyślił.

G
Gość
3 lutego, 13:24, Gość:

Trzymanie pieniędzy przez instytucje budżetowe na koncie instytucji o co najmniej podejrzanej reputacji nie jest zbyt odpowiedzialne może ta sytuacja będzie przyczynkiem do ustawy która będzie zapobiegała takim praktykom

Możesz wymienić które to cechy byłego banku są najbardziej podejrzane skoro tak łatwo pomawiasz?

G
Gość
3 lutego, 14:12, sędzia na telefon:

W rządzie są złodzieje, trzeba ich skarżyć !

Do niezależnych sądów

3 lutego, 14:18, abc:

A to rząd zarządzał finansami w PBS Sanok powierzonymi mu przez jego Klientów ??? A to ciekawe :-)

Ciekawe to jest w której klasie podstawówki skończyłeś edukację. Rząd ma pod sobą organy które kontrolują stan banków.

B
Bogdan

Zamiast przekazywać działkę miejską i 20 mln zł na budowę nowego Sadu Okręgowego to bardzie potrzebny społecznie i uzasadniona jest budowa nowego szpital miejski z oddziałem onkologicznym i geriatrycznym bo takie są przyszłe potrzeby mieszkańców miasta.A w wybudowanym sadzie rejonowym niech wprowadzą system zmianowy i wszyscy się zmieszczą ewentualnie niech Ministerstwo Sprawiedliwości dobuduje sobie skrzydło.Na dodatek nich zaczną sędziowie płacić składki na ZUS jak płacą inni zatrudnieni a nie płaci za nich Ministerstwo Sprawiedliwości.

i
igor

Więcej zyskali na współpracy z miastem liczni deweloperzy albo znajomi ,,królika,,niż jedyny miejski szpital w prawie 200 tyś mieście innowacji.Miasto się chwali że ile to pomaga w zakupie aparatu do diagnostyki. Co to za straszna pomoc radnych i władz miasta kiedy może warto pomyśleć o budowie całkiem nowego szpitala miejskiego albo rozbudowie obecnego.Może wzorem powinien być projekt z takim rozbudowanego szpitala MSWIA.

A
Art

Naczelnik jak informował rzecznik jest chyba na zwolnieniu chorobowym i należy mu się chyba teraz długi okres dochodzenia do zdrowia po poważnym zabiegu. Ale za niedługo może się okazać że inni z ratusza i UM jak sekretarz złoży stosowne wyjaśnienia.Zebrany twardy materiał dowodowy został podobno przekazany organom kontrolny.Nie tylko z centrali CBA jak podają media księgowa podobno wyniosła albo wyprowadziła środki finansowe z funduszu operacyjnego ale zdarza się to również w innych urzędach.Bo tam gdzie są duże środki finansowe publiczne tam powinna być szczególna kontrola społeczna.Czas ucieka a na zwrot wyłudzonej odprawy ze środków publicznych budżet miejski czeka.Kila razy się decydentom udawało ale tym razem strzał był prosto w stopę.

D
Daisy

Tak tak, odzyskacie... gdyby to było możliwe nie stracić tej kasy, to byście jej nie stracili... ta kasa miała zniknąć, podejrzewam, ze długi banku zostały stworzone sztucznie...

O
Olek
3 lutego, 22:29, Gość:

Jak ktoś ma cywilną odwagę publicznie powiedzieć , że pieniadze w banku się ROZPŁYNĘŁY ?????

Myślę że prokuratura i odpowiednie służby przedstawią ustalenia co stało się z pieniędzmi. Może należało nie oddawać banków w obce ręce i pozwolić na zakładanie dziwnych parabankowych instytucji. Szkoda że panowie ma konferencji prasowej nie oskarżyli tych co powoływali młodocianych bez doświadczenia do zarządu czyli radę nadzorczą no panowie odwagi po nazwiskach musicie po bandzie. Odwagi..... Robienie takich konferencji dyskwalifikuje tych panów do piastowania jakichkolwiek stanowisk

G
Gość

Jak ktoś ma cywilną odwagę publicznie powiedzieć , że pieniadze w banku się ROZPŁYNĘŁY ?????

G
Gość

SKOK ..... i nie ma pieniędzy, Getin Bank .... i po kasie

dwa pudła dolarów za tajne więzienia ... też się rozpłynęły

pbk ...I OD NOWA

Nam się te pieniadze po prostu NALEŻAŁY

l
leszek

A czy bank PBS Sanok oraz inny z Warszawy nie udzielał kredytów hipotecznych pod obiekt City Center (Galeria Rzeszów). Na dodatek kto wydał pozwolenie na użytkowanie tego obiektu oraz decyzje o licznych odstępstwach przy realizacji tego obiektu. Warto jeszcze zapytać władze miasta które nadzorowały obiekt czy i na jakich zasadach i jaka metodę rozliczył się MZD Rzezów w inwestycji mostowej w ramach pisemnej umowy offsetowej podpisanej z władzami miasta.

p
pol
3 lutego, 20:09, aqq:

Ciekawa sprawa, że tak wiele instytucji publicznych trzyma pieniądze w jakimś podrzędnym banku z sanoka... Nagle ciach i kasy nie ma, winnych oczywiście też nie ma...

PSL

L
Leokadia

Jako mieszkaniec Rzeszowa mam pytanie o stan zdrowia prezydenta. Bo jak urzędnicy zaczynają uprawiać politykę to zły znak. Na banku nic nie da się ugrać. Bo niby jakieś cwaniaczki wyprowadziły kasę a za to z moich podatków rząd ma komuś coś oddawać. Sensu brak.

T
Tymek

Pi(S)z da

Dodaj ogłoszenie