MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital uniwersytecki w Rzeszowie? Może już za dwa lata

Beata Terczyńska
B.Frydrych
Marszałek, wojewoda i rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia szpitala uniwersyteckiego.

Samorząd województwa planuje przekazanie uniwersytetowi Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina, połączonego z Podkarpackim Centrum Onkologicznym i Podkarpackim Centrum Chorób Płuc. Wczoraj podpisany został list intencyjny w sprawie utworzenia szpitala uniwersyteckiego.

- To jeden z ważniejszych dokumentów, jaki przychodzi podpisywać rektorowi dopiero rozpoczynającemu 4-letnią kadencję. Mam nadzieję, że to dobra wróżba dla uniwersytetu - mówi prof. Sylwester Czopek, rektor UR. - Posiadanie szpitala uniwersyteckiego jest ważne z kilku powodów. Otwierając kierunek lekarski byliśmy świadomi faktu, że dopełnieniem inwestycji, które służyły zbudowaniu i wyposażeniu bazy naukowo - badawczej oraz dydaktycznej, będzie posiadanie klinicznego szpitala uniwersyteckiego. Wcześniejsze porozumienie o powołaniu oddziałów klinicznych jest tymczasowym rozwiązaniem.

Rektor Czopek tłumaczy, że uczelnia jest i będzie stale porównywana z dużymi, starszymi akademiami i uniwersytetami medycznymi, z których każdy ma szpital.

- Nie możemy na samym starcie nie wykorzystać sytuacji, która doprowadzi do wyrównania naszego dystansu organizacyjnego, infrastrukturalnego i możliwości badawczych. Zwraca też uwagę, że szpital uniwersytecki to wartość także dla mieszkańców Podkarpacia, bo w nim będą mogły być sprawdzane i stosowane najnowocześniejsze metody badawcze. To poprawi jakość usług medycznych dla całego regionu. Taki szpital sprawi, że łatwiejsze będzie też przyciąganie kadry o wysokich specjalizacjach.

Najpierw połączenie oraz naprawa

- Przede wszystkim musimy dokonać kilku czynności naprawczych. Wszyscy wiemy, że w takim stanie finansowym nie powinno mieć miejsca przekazanie uniwersytetowi szpitali. Nie może to być postrzegane jako nasze wyzbycie się ich i przysłowiowe pozbawienie się kłopotów - mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa. - Przyszły rok ma dać pozytywne zmiany a kolejne lata powinny być stabilnością finansową. Realnie więc możemy myśleć o takim przekazaniu w latach 2018/19.

Najpierw marszałek chce połączyć przekazywane placówki w jedną. Kiedy to nastąpi? - To jeden z punktów w programie sejmiku, który będzie obradował 26 września - dodaje Ortyl. - Jeśli nie będzie formalnych przeszkód, placówki chcielibyśmy połączyć wraz z początkiem roku. Byłoby to dobre z punktu widzenia budżetowego.

Marszałek zaznacza, że prowadząc proces restrukturyzacji, będą współdziałali z uniwersytetem.

- Nie możemy robić nic w procesie naprawy, bo byłoby potem niewygodne, niekorzystne, niepotrzebne w tej wizji szpitala, jaką ma UR.

Na pytanie, któremu ministerstwu: zdrowia, czy nauki i szkolnictwa wyższego będzie podległy szpital uniwersytecki, marszałek tłumaczy, iż organem prowadzącym będzie UR, nad którym bezpośredni nadzór ma MNiSW.

Autorem koncepcji jest architekt Grzegorz Słapiński. Budowa hali na osiedlu Zalesie potrwa około 7 miesięcy.

Uniwersytet Rzeszowski buduje nową halę sportową [WIZUALIZACJE]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24