Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Leżajsku chce skutecznie walczyć z bólem

Małgorzata Motor
FOT. ARCHIWUM
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej stara się o zdobycie certyfikatu "Szpital bez bólu". Dla pacjentów oznacza to, że placówka wprowadza najwyższe standardy leczenia bólu pooperacyjnego.

Wśród wymagań, które musi spełnić, aby uzyskać certyfikat jest m.in. obowiązek regularnego mierzenia bólu u pacjentów po operacji, a także informowania pacjentów przed zabiegiem, jakiego bólu mogą się spodziewać po operacji i w jaki sposób będzie on uśmierzany.

Do określenia bólu stosuje się specjalne skale, które pozwalają właściwie uśmierzyć ból. Są z tego korzyści. Nie tylko nie cierpi pacjent. Skraca się też jego pobyt w szpitalu. Tym samym zmniejszają się koszty leczenia.

Jak to możliwe? Przy tych samych dolegliwościach jednej osobie wystarczy podać apap. Inna potrzebuje już silniejszego leku. Ważne jest więc stopniowe medykamentów. Źle leczony ból może być nawet przyczyną powikłań pooperacyjnych, które wydłużą czas hospitalizacji. Certyfikat "Szpital bez bólu" przyznawany jest na trzy lata. Po tym czasie szpital musi poddać się ponownej kontroli.

O jego przyznaniu decyduje grupa ekspertów złożona z przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24