Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Sztuka” Yasminy Rezy w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. 10 i 11 listopada premiera spektaklu w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza

Michał Okrzeszowski
Michał Okrzeszowski
Waldemar Śmigasiewicz sięgnął po sztukę, w której tytułową rolę gra… sztuka, a dokładnie mówiąc – współczesne malarstwo. Obraz pewnego artysty staje się powodem kłótni trzech przyjaciół, którzy - niekiedy skacząc sobie do gardeł, snują rozważania na temat życia i relacji, które ich spotykają.

Serge (Robert Chodur), Yvan (Adam Mężyk) i Marc (Mateusz Mikoś) przyjaźnią się od 15 lat. Uwielbiają spędzać czas we własnym męskim towarzystwie, gdzie mogą oderwać się od codzienności – pracy, żon, kochanek, itd.

Tak miało być i tym razem, ale za sprawą obrazu, który kupił Serge, spotkanie przybiera nieoczekiwany obrót. Obraz współczesnego malarza o nazwisku Antrios przedstawia NIC, czyli po prostu białe płótno. Dyskusja na temat dzieła staje się punktem zapalnym, który doprowadza do kłótni między przyjaciółmi. Rozmowa o sztuce to dopiero początek zażartej dyskusji. Przy okazji wychodzą skrywane żale, np. to, że kobieta, z którą żyje Marc jest nieakceptowana przez jego przyjaciela…

- Prezentujemy wyrafinowaną komedię pod okiem wyrafinowanego reżysera – mówi dyrektor teatru Jan Nowara. Prapremiera „Sztuki” odbyła się w Paryżu w roku 1995, a autorka otrzymała za nią Nagrodę Moliera. Dramaty Yasminy Rezy zostały przetłumaczone na 35 języków. Jeden z nich -„Bóg mordu” stał się scenariuszem do słynnego filmu Romana Polańskiego o tytule „Rzeź”.

–„Sztuka” to bardzo ciekawy utwór w kontekście tego, co się dzieje z nami jako ludźmi i ze sztuką współczesną. Cała ta historia to taki papierek lakmusowy do ukazania pewnych postaw, charakterów. To jest trochę śmieszne, trochę smutne. Kluczem było myślenie o „Sztuce” jako o dziele otwartym, które spełnia się w momencie, kiedy przychodzi publiczność. W czasie spektaklu aktorzy rozmawiają z ludźmi, czasami publiczność zmienia kontekst, bo różnie reaguje – np. śmieje się i aktorzy muszą reagować – mówi reżyser Waldemar Śmigasiewicz.

- Yasmina Reza opisuje dwie ludzkie przestrzenie. Jedna jest wyidealizowana, objęta pewnym schematem zachowań ludzkich, konwenansów, a drugą przestrzenią jest ta przestrzeń ukryta – to co się znajduje pomiędzy słowami. To jest widoczne np. w filmach Michaela Hanekego. W pracy nad spektaklem bardzo interesowało nas poszukiwanie rzeczy ukrytych – dodaje Śmigasiewicz.

- Reżyser bardzo wysoko podniósł poprzeczkę. Cała akcja i struktura spektaklu jest zapisana poza słowami. Trudność polega na tym, żeby zachować pewną świeżość, ale nie zburzyć konstrukcji przedstawienia. Wymaga to ogromnej koncentracji. Do tego dochodzi publiczność, którą staramy wciągnąć do akcji. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie – mówi odtwórca roli Serge’a, Robert Chodur.

„Sztuka” będzie wystawiana na Małej Scenie im. Zdzisława Kozienia. Przedstawienia premierowe odbędą się 10 i 11 listopada o godzinie 19:00, a kolejne najbliższe spektakle 13, 14 i 15 listopada, oraz 6 i 7 grudnia – zawsze o godzinie 19:00.

Bilety w cenie 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy i szkolny) można kupić w kasie teatru lub przez Internet za pomocą strony https://www.teatr-rzeszow.pl/ w zakładce „Kup bilet”.

„Sztuka”

Autor: Yasmina Reza
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Reżyseria: Waldemar Śmigasiewicz
Scenografia: Maciej Preyer
Muzyka: Mateusz Śmigasiewicz
Obsada: Robert Chodur, Adam Mężyk, Mateusz Mikoś
Prowadzenie świateł: Krzysztof Nowacki
Realizacja dźwięku: Paweł Leniart

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24