Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szwajcaria zareagowała, zadłużonym w CHF będzie lżej

Józef Lonczak [email protected] 17 867-22-57
Dzisiejsza interwencja Banku Szwajcarski spowodowała osłabienie franka. Fot. archiwum
Dzisiejsza interwencja Banku Szwajcarski spowodowała osłabienie franka. Fot. archiwum
W końcu zainterweniował Bank Szwajcarii, Stało się dzisiejszego ranka, tuż przed godz. 9, czyli tuż przed otwarciem giełd w Europie. Najważniejsze, że interwencja była skuteczna, a kurs spadł o 3 proc.

Analitycy i kredytobiorcy są zaniepokojeni rosnącą siłą szwajcarskiej waluty, która stała się niebezpiecznie droga dla rodaków spłacających długi hipoteczne.

Zawiniły Stany Zjednoczone Dlaczego zatemfrank się tak umacnia?

- Najmocniejszej teraz walucie sprzyja globalna awersja do ryzyka wywołana kryzysem finansowym w USA, które obecnie zmagają się nie tylko z problemami gospodarczymi ale również z ryzykiem obniżenia wiarygodności kredytowej przez agencje raitingowe mimo wczorajszego podpisania ustawy przez prezydenta Barack’a Obamy – tłumaczy Adrian Mech, NOBLE Markets Dom Maklerski Noble Securities S.A.

Szwajcaria obniżyła stopy procentoweJednak o ww. interwencji banku szwajcarskiego zadecydowało nie przygnębienie naszych dłużników, lecz zagrożenie dla gospodarki samej Szwajcarii. Dlatego helwecki postanowili działać.

- Działanie to miało niestandardowy charakter. Bank Szwajcarii nie zdecydował się bowiem na najprostszy manewr polegający na zakupach przez niego walut obcych za franki i to bez oficjalnego informowania o tym rynku, ale na o wiele mniej standardowe i wydaje się, że o wiele bardziej skuteczne w bieżących warunkach działanie polegające na obniżce poziomu stóp procentowych i znaczącym zwiększeniu płynności na rynku franka – wyjaśnia Marek Nienałtowski, główny analityk Domu Kredytowego Notus S.A.

Rynek szybko zareagował Okazało się, że reakcja CHF na decyzję Banku Szwajcarii była natychmiastowa. Po jej ogłoszeniu w szybkim tempie stracił on na wartości ponad 3 proc. w stosunku do euro i do złotego. To ważne, bo zaledwie 10 minut przed nadejściem tej bardzo ważnej informacji, szwajcarska waluta była najmocniejsza w historii, do polskiej, bo kurs CHF/PLN o godz. 8:47 wynosił 3,7464, a do europejskiej EUR/CHF 1,0795 – przypomina Nienałtowski

Na decyzję SNB szybko zareagował też rynek pieniężny. 3-miesięczna stawka Libor CHF, będąca m.in. punktem odniesienia dla określania oprocentowania kredytów hipotecznych zaciągniętych we frankach w Polsce, wczoraj wynosiła 0,175 proc., dziś spadła o jedną piątą do poziomu 0,138 proc.

Dla kredytobiorców nieco lżej Informacja o decyzji Banku Szwajcarii, to oczywiście dobra wiadomość dla wszystkich zadłużonych we frankach. Czy na dłuższą metę działania te będą wystarczające, to niedługo zobaczymy.

- Każde 10 groszy spadku kursu CHF/PLN oznacza 50 złotych oszczędności na każdej 500 frankowej racie, a niższe oprocentowanie szwajcarskiej waluty może też dodatkowo zmniejszać wysokość samej raty wyrażonej we frankach wylicza analityk DK Notus.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24