Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybciej pociągiem z Rzeszowa do Warszawy

Bartosz Gubernat
Modernizacja torów i montaż linii elektrycznej pozwoli przyspieszyć pociągi na linii Rzeszów-Warszawa.
Modernizacja torów i montaż linii elektrycznej pozwoli przyspieszyć pociągi na linii Rzeszów-Warszawa. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Na około 100 mln zł szacuje PKP koszt elektryfikacji linii kolejowej Rzeszów-Ocice. Pozwoli to na skrócenie podróży z Rzeszowa do Warszawy.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły właśnie przetarg na przygotowanie elektryfikacji całego odcinka 67-kilometrowej linii z Rzeszowa do Ocic. Wykonawca robót na plac budowy ma wejść w przyszłym roku i zakończyć prace najpóźniej w ciągu trzech lat.

- Modernizacja pozwoli na skrócenie czasu podróży, między innymi dzięki wyeliminowaniu konieczności zmiany lokomotyw elektrycznych na spalinowe. Umożliwi to uruchomienie dobrego połączenia między Rzeszowem a Warszawą przez Sandomierz – Skarżysko– Kamienną i Radom oraz przez Tarnobrzeg – Stalową Wolę i Lublin - mówi Dorota Szalacha z PKP PLK S.A.

Szybsze połączenie Rzeszów – Sandomierz – Warszawa będzie w pełni zapewnione po zakończeniu prac modernizacyjnych planowanych równocześnie na linii Skarżysko Kamienna – Ocice oraz Warszawa – Radom. Tu także na wykonanie prac przewiduje się trzyletni okres.

Szybsza podróż do stolicy to nie jedyna korzyść. W PKP zapewniają, że pociągi zasilane energią elektryczną będą mogły teraz kursować między Rzeszowem a Portem Lotniczym Rzeszów – Jasionka, co wpisuje się w budowę planowanej Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. A ten projekt jest jednym z priorytetów samorządu województwa na rozdanie pieniędzy unijnych trwające do 2020 roku.

- W styczniu samorząd województwa podpisał umowę z 20 gminami, których dotyczy budowa kolei aglomeracyjnej, a obecnie powstaje studium wykonalności tej inwestycji. Zakup taboru i prace nad budową kolei mają ruszyć w przyszłym roku i potrwają trzy lata. Całość będzie kosztowała 357 mln złotych – informuje poseł PiS Wojciech Buczak.

Władze Podkarpacia liczą, że ta inwestycja pozwoli uruchomić sprawną komunikację szynową między stolicą województwa, a miejscowościami rozciągającymi się między nią a Dębicą, Kolbuszową, Przeworskiem i Strzyżowem. W założeniu projektu, między tymi miastami mają regularnie jeździć małe, mobilne szynobusy, a gęsta sieć nowych przystanków ma zapewnić każdej miejscowości szybki kontakt ze stolicą regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24