Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Szybka ścieżka" do dużych pieniędzy. NCBR dla firm

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
Bez tego wsparcia pewnie nie byłoby płytki, umożliwiającej szybkiej diagnostykę nosicielstwa bakteryjnego, rewolucyjnej technologicznie protezy przedramienia, nawet… bezcukrowych lodów dla diabetyków.

Nie byłoby na rynku mnóstwa innych, innowacyjnych pomysłów technologicznych, gdyby nie finansowa pomoc Narodowego Centrum Badań I Rozwoju. Jego przedstawiciele zaprosili do Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego w Jasionce przedsiębiorców i naukowców, by zaproponować im „Szybką ścieżkę” – Program Operacyjny Inteligentny Rozwój: program wsparcia finansowego, dzięki któremu mogą pokonać bariery kapitałowe w rozwoju swoich firm i korzystać z badań naukowych. Dla innowacyjnych przedsiębiorców NCBR przygotował na 2019 pulę 2,25 mld zł dotacji, a w lipcu ruszy nabór dla projektów biznesowych, wart kolejne 480 mln zł.

- Cel: zdobycie przewagi konkurencyjnej i – nie ukrywajmy – zarabianie pieniędzy, bo to przecież istota biznesu – zachęcał do udziału w ”Szybkiej ścieżce” zgromadzonych na spotkaniu przedsiębiorców i naukowców Kamil Melcer, rzecznik NCBR.

Wspólnie z dr. Andrzejem Izworskim, ekspertem Narodowego Centrum, punkt po punkcie uświadamiali zgromadzonych, że pozyskanie dotacji na innowacyjny biznes nie jest trudne, choć nie bezwarunkowe, ale za to bardzo korzystne dla przedsiębiorcy. Próbowali definiować, czy w biznesie rynkowym jest innowacyjny pomysł, produkt lub usługa, jak bardzo w realizacji takiego pomysłu może przedsiębiorcy pomóc ok. 3 tys. ekspertów i konsultantów NCBR, dając wskazówki, jak sformułować wniosek o dotację, jak argumentować potrzebę jej otrzymania i podpowiadając, na jakie „zakupy” dotacja przysługuje.

Podczas spotkania w Aeropolis nie tylko teoria była, uczestnicy otrzymali ćwiczenia praktyczne: stworzyć projekt biznesu wykorzystania biomasy w energetyce, stworzyć dla niego biznesplan i sformułować wniosek o dotację NCBR na realizacje pomysłu. Każdy z uczestników mógł też zasięgnąć indywidualnych konsultacji z ekspertami Narodowego Centrum.

Spotkanie w Aeropilis było kolejnym, jakie Narodowe Centrum prowadzi w całym kraju w ramach cyklu „NCBR dla firm”. Jest agencją wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które stara się i w ten sposób przekonać przedsiębiorców, że nauka pomoże im wprowadzić biznes na wyższy poziom, a naukowców – że ich aktywność zawodowa potrzebna jest przedsiębiorcom i gospodarce.


FLESZ: Pensja w górę - zysk dla państwa, koszty dla pracodawców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24