Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szykują się wielkie zwolnienia grupowe. Także na Podkarpaciu

[email protected]
Zwolnienia zapowiedzano także w budownictwie. Fot. T. Poźniak
Zwolnienia zapowiedzano także w budownictwie. Fot. T. Poźniak
Przedsiębiorstwa w całym kraju planują bardzo duże zwolnienia. Niestety, nie ominą one również Podkarpacia. Tutaj zapowiedziano zwolnienie 2325 pracowników.

Stopa bezrobocia na Podkarpaciu wynosi obecnie 14,8 proc.

Od początku roku do końca września zakłady pracy w całym kraju zapowiedziały redukcje zatrudnienia w ramach zwolnień grupowych aż 52,4 tys. osób. Jak podaje „Rzeczpospolita”, zwolnienia szykują się niemal we wszystkich branżach. Od budowlanej do spożywczej. Zwolnienia zapowiedziała też służba zdrowia.

Przedsiębiorstwom ubywa pracy

Przedsiębiorstwa szykują zwolnienia, bo ubywa im pracy. Przykładowo, w związku z kryzysem gospodarczym spadek zamówień zaczyna odczuwać branża motoryzacyjna. Dlatego zakłady w Tychach zrezygnowały z początkiem października z ponad 400 pracowników tymczasowych. Powodem decyzji jest spadek sprzedaży samochodów na rynkach zagranicznych.

Zwalniają, choć kondycja firm nie jest zła

Fachowcy od rynku pracy wskazują, że w wielu firmach planuje się zwolnienia, chociaż ich kondycja ekonomiczna wcale nie jest taka zła. Często zapowiadane zwolnienia mają charakter wyprzedzający, bo przedsiębiorcy zakładają spowolnienie wzrostu gospodarczego. Czyli chcą się przygotować na gorszy przyszły rok.

Na Podkarpaciu spadek masowych cięć zatrudnienia

Największy spadek masowych cięć zatrudnienia widoczny był na [

Podkarpaciu

](http://www.strefabiznesu.nowiny24.pl/artykul/wazne-inwestycje-na-podkarpaciu-63051.html), gdzie rok wcześniej ich liczba – ponad 6,5 tysiąca – wzrosła niemal trzykrotnie w porównaniu z rokiem 2008. W roku minionym liczna zwolnionych stopniała tu do około tysiąca.

Kto może zwalniać grupowo?

Jak informuje Dawid Baran, z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie, podstawą prawną do grupowego redukowania zatrudnienia w firmie jest ustawa z 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Ma ona zastosowanie tylko w przypadku pracodawców zatrudniających, co najmniej 20 pracowników.

Zwolnienie grupowe musi być poprzedzone konsultacjami z załogą. Jeśli w firmie działają związki zawodowe, wówczas to one negocjują z pracodawcą zasady zwolnień.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24