Szykuje się fajowa impreza

  Szykuje się fajowa impreza

  Dariusz Delmanowicz

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Trwają ostatnie przygotowania do jedynej tego typu w kraju imprezy pod hasłem "Święto fajki". W najbliższą niedzielę do Przemyśla zjadą fajkarze i fajczarze z różnych zakątków Polski oraz zza granicy.

  Przemyskie "Święto fajki", którego głównym organizatorem jest Urząd Miejski, to jednocześnie wiele różnorodnych imprez artystycznych, głównie koncertów. Zaplanowano także Kwadrans Poezji Fajkowej. Wśród imprez towarzyszących będzie też sesja naukowa poświęcona przemyskiemu rzemiosłu, które w tym roku obchodziło 620-lecie istnienia. Część imprez odbędzie się w Lubaczowie i Lwowie. Będą też wystawy fajek ze zbiorów znanych kolekcjonerów.  Najciekawszym punktem bogatego programu będzie odsłonięcia pomnika fajki. Stanie w pobliżu znajdującego się w mieście, unikatowego w skali europejskiej, Muzeum Fajek i Dzwonów.
  - Pomnik ma kształt klasycznej fajki - mówi Zbigniew Bednarczyk, prezydent Przemyskiego Klubu Fajki. - Jednocześnie służyć będzie jako wielce oryginalna ławeczka. Ufundowali go członkowie naszej organizacji. Prawdopodobnie będzie to jedyny w Polsce, a być może także w Europie tego rodzaju monument.
  Przemyśl nazywany jest stolicą polskiej fajki. Działa tu obecnie osiem wytwórni, choć jeszcze niedawno było ich prawie dwa razy więcej. Z nadsańskiego miasta pochodzą też słynne wśród fajczarzy na całym świecie "walatówki", wytwarzane niegdyś przez nieżyjącego już Ludwika Walata.

  Fajkarze z Czech i Ukrainy

  Wśród wielu imprez, w większości odbywających się na staromiejskim Rynku, na uwagę zasługuje m. in. kiermasz fajkowy, który zainauguruje święto. Swój udział zapowiedzieli nie tylko przemyscy fajkarze, ale także ich koledzy po fachu z Czech i Ukrainy. Swoje kolekcje pokażą też fajczarze-koneserzy (fajkarz - to wytwórca, a fajczarz - to palacz). Miłośnicy "pykania" przejdą też ulicami starówki, w towarzystwie m. in. dudziarzy z zespołu "Częstochowa Pipes and Drums", udając się do zabytkowej Wieży Zegarowej, w której mieści się licznie odwiedzane przez turystów z kraju i zagranicy Muzeum Fajek i Dzwonów.

  Trzy gramy tytoniu

  Zainteresowaniem cieszy się zapowiedziany Turniej Wolnego Palenia Fajki "Kolebka 2006" w klubie "Niedźwiadek". - Tego rodzaju turnieje łączą się ze ściśle przestrzeganym rytuałem - dodaje Bednarczyk. - Zgodnie z regulaminem, wszyscy zawodnicy otrzymują jednakowe fajki, po trzy gramy takiego samego tytoniu, kołeczek do jego ubijania i kartkę papieru do rozkruszenia oraz tylko dwie zapałki.
  Na rozkruszenie tytoniu musi im wystarczyć pięć minut, a na zapalenie dwie minuty. Wygrywa ten, kto najdłużej potrafi "pykać" tę minimalną ilość tytoniu. Ciekawostką jest fakt, że rekord świata w tej nietypowej dyscyplinie należy do kobiety. Jest nią Polka Danuta Pytel z Koszalina, która trzy gramy tytoniu paliła przez … trzy godziny, 45 minut i osiem sekund.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Kolęda okiem księdza

  Śledź nas na Facebooku

  NAJPOPULARNIEJSZE

  GALERIE ZDJĘĆ

  WIDEO