Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Ferenc o Rzeszów Carpathia Festival: Rzeszów inwestuje w kulturę

al
Tadeusz Ferenc z artystami zespołu ludowego.
Tadeusz Ferenc z artystami zespołu ludowego. Krzysztof Łokaj
Rozmowa z Tadeuszem Ferencem, prezydentem Rzeszowa. Sprawdź, czego życzy uczestnikom XI Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "Rzeszów Carpathia Festival".

- Panie prezydencie, słynie pan z zamiłowania do sportu i chętnie inwestuje w hale i boiska sportowe, a co z muzyką, kulturą?

Bardzo zależy mi na podnoszeniu jakości życia mieszkańców. Dlatego staramy się równomiernie rozwijać infrastrukturę i estetykę, edukację i kulturę, służbę zdrowia i bezpieczeństwo, sport i turystykę. Nie da się zrobić jednego kosztem drugiego. Uważam, że kultura jest jednym z priorytetów rozwoju naszego miasta, jest na co dzień obecna w życiu mieszkańców, dostrzegana również przez turystów coraz liczniej odwiedzających Rzeszów. Pod koniec zeszłego roku utworzyliśmy nową - szesnastą już filię Rzeszowskiego Domu Kultury - na Osiedlu Miłocin, aktualnie rozbudowujemy siedziby domów kultury na osiedlach: Przybyszówka i Słocina. Niebawem też oddamy do użytku nowy budynek domu kultury przy ulicy Herbowej. W planach jest utworzenie Centrum Sztuki Współczesnej w budynku dawnego magazynu wojskowego przy ul. Reformackiej i - o co zabiegam od dawna - przejęcie Zamku Lubomirskich na cele kulturalne. Jak widać, inwestujemy na bieżąco w infrastrukturę kultury. Muzyka jest natomiast obecna w Rzeszowie przez cały rok. Organizujemy wiele festiwali muzycznych oraz imprez plenerowych. Okres jesienno-zimowy wypełniony jest konkursami, przeglądami i festiwalami organizowanymi przez Rzeszowski Dom Kultury oraz stowarzyszenia działające w branży kultury. Nowym wydarzeniem w tym roku, które mnie szczególnie cieszy, będzie Konkurs Piosenki o Rzeszowie.

- W maju było Święto Paniagi, potem Noc Muzeów, teraz Festival Carpathia, a zaraz nas czeka Europejski Stadion Kultury. Jakie wydarzenia kulturalne planuje miasto na wakacje?

W ofercie wakacyjnej każdy może znaleźć coś dla siebie. Filie Rzeszowskiego Domu Kultury, a także Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej organizują zajęcia dla dzieci i młodzieży. Ponadto w lipcu - już po raz dwudziesty piąty - odbędzie się Kurs Języka Angielskiego i Kultury Amerykańskiej. Pod koniec lipca w Rzeszowie będzie bardzo gwarno, gdyż miasto odwiedzi ponad tysiąc osób z całej Polski - będą to stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", którzy zagoszczą w naszym mieście przez dziesięć dni. 21 lipca dadzą na rynku koncert. W tym samym czasie Rzeszów odwiedzą dzieci z polonijnych zespołów folklorystycznych, które uczestniczyć będą w festiwalu w Iwoniczu Zdroju. W tym roku chcemy też jeszcze bardziej ożywić Fontannę Multimedialną, która jest wspaniałym i sprawdzonym już miejscem wydarzeń kulturalnych. I tak: 4 lipca planujemy przy fontannie koncert muzyki musicalowej i filmowej w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej naszej filharmonii, zaś 8 sierpnia - koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu Łukasza Sobczaka. W sierpniu na rynku zaprezentujemy spektakl muzyczny "Domek Trzech Dziewcząt" F. Schuberta. Przez całe wakacje będą też się odbywały koncerty w ramach festiwalu "Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej".

- Czy to wystarczy, żeby Rzeszów był atrakcyjny dla turystów? I co miasto jeszcze planuje, by tę atrakcyjność zwiększyć?

Rzeszów jest atrakcyjny dla turystów. Dowodem na to jest szóste miejsce w rankingu Travellers' Choice - miast najatrakcyjniejszych turystycznie w Polsce. Jest to obiektywna opinia turystów, którzy Rzeszów odwiedzili. Cel podróży zawsze jest różny - od wypoczynku począwszy, poprzez turystykę pielgrzymkową, na udziale w konferencjach skończywszy. Za każdym razem turyści widzą miasto ładne, czyste, z dużą ilością dobrych restauracji i hoteli. Miasto, w którym można zwiedzić zabytki, uczestniczyć w niezwykłych wydarzeniach kulturalnych, w interesujący sposób spędzić czas. Wiarygodność rankingu potwierdzają również dane zawarte w "Raporcie z badań diagnostycznych dotyczących rozwoju turystki w Rzeszowie". Wynika z niego, że liczba turystów, którzy odwiedzili Rzeszów w roku 2013 wzrosła o 30 proc. w stosunku do roku 2011. Oczywiście, cały czas myślimy, jak jeszcze bardziej uatrakcyjnić Rzeszów. Każde działanie do tego zmierza - czy to budowa nowego mostu, czy nowe kompozycje zieleni, nowe wydarzenia kulturalne - wszystko to służy lepszemu postrzeganiu miasta przez mieszkańców i turystów.
W tym roku oznakujemy część zabytków QR-kodami, dużym zainteresowaniem cieszą się też wśród turystów nieodpłatne kursy autobusem po Rzeszowie z przewodnikiem.

- A czego pan życzy uczestnikom Rzeszów Carpathia Festiwal?

Uczestnikom festiwalu - a są to przeważnie ludzie młodzi na progu artystycznej drogi - życzę, aby udział w rzeszowskim festiwalu był prawdziwym otwarciem drzwi do kariery i aby odważnie tą drogą kroczyli. A droga ta nie jest łatwa - wymaga wiele pracy, poświęcenia i wytrwałości. Życzę im również wspaniałych chwil spędzonych w naszym mieście i powrotu tutaj - w przyszłości - jako gwiazd polskiej i europejskiej sceny muzycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24