Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Ferenc odebrał uroczyście medal Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa [ZDJĘCIA]

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
K. Kapica
W 668. rocznicę lokacji Rzeszowa Tadeuszowi Ferencowi uroczyście wręczono medal Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Przy burzy oklasków wszystkich zgromadzonych w Filharmonii Podkarpackiej.

Najpierw uczestnicy uroczystości mieli okazję obejrzeć premierę filmu dokumentalnego o powstaniu i rozwoju miasta. Dokładnie 19 stycznia 1354 roku Jan Pakosławic otrzymał od króla Kazimierza Wielkiego prawa własności do osady nad Wisłokiem, w uznaniu za skuteczną wyprawę dyplomatyczną do Tatarów.

Wieki później w uznaniu zasług w rozwoju Rzeszowa prezydent Tadeusz Ferenc został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela. Już jego pojawienie się na scenie filharmonii w towarzystwie żony Aleksandry, wywołało u zgromadzonych na widowni kaskadę oklasków, w końcu owacje na stojąco.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

W laudacji, poprzedzającej akt wręczenia medalu, prezydent miasta Konrad Fijołek długo wyliczał poszczególne osiągnięcia niemal dwudziestu lat rządów Tadeusza Ferenca na stanowisku włodarza miasta, wcześniej sięgnął do życiorysu laureata, podkreślając, że życiorys ten nieodmiennie związany był z Rzeszowem.

Pomnożenie budżetu miasta z 370 mln do niemal 2 mld zł, dwukrotne powiększenie obszaru miejskiego, niezmienna od lokata w czołówce najbardziej przyjaznych, ale i najszybciej rozwijających się miast Polsce, niezliczone inwestycje, znajdujące uznanie nie tylko mieszkańców – to tylko część osobistych sukcesów Ferenca, wymienionych przez Konrada Fijołka.

Wręczenie medalu i księgi pamiątkowej, chwilę potem – wręczenie dwóch bukietów kwiatów. Ku zaskoczeniu zgromadzonych – nie byłemu prezydentowi, ale pani Aleksandrze Ferenc.

- To taki nasz podstęp, bo chcieliśmy uhonorować panią Aleksandrę za to, że była tak dużym wsparciem dla męża – tłumaczył się obecny prezydent.

Wywołany do zabrania głosu i wyraźnie wzruszony Tadeusz Ferenc stanął za mównicą i też zaskoczył:

- Nie widzę was, ale was kocham – zaczął, mrużąc oczy przed światłem oślepiających go jupiterów. Następne słowa wypowiadał jakby z wahaniem, w końcu rzucił przez ramię, niemal błagalnie: żono, podaj mi okulary. Dalej poszło gładko: podziękowania dla współpracowników, dla wszystkich, z którymi budował miasto, z którego można być dumnym, także dla swoich podwładnych w ratuszu. Nawet dla kolejnych rządów centralnych, dzięki pieniądzom których możliwy był tak szybki rozwój miasta.
- W ministerstwach bywałem tak często, że portierzy mnie rozpoznawali – żartował.

CZYTAJ TEŻ: Tadeusz Ferenc na wesoło. Robota ma się robić, żurawie kręcić, a miasto rozwijać, czyli jaki był ten nasz prezydent Rzeszowa

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa przyznawany jest od 1849 roku. Wśród uhonorowanych są takie postaci, jak Józef Piłsudski, Edward Śmigły-Rydz, bp Ignacy Tokarczuk, Józef Szajna, Wojciech Kilar, Jan Paweł II, czy twórca hejnału Rzeszowa Tomasz Stańko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24