Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajne głosowanie podczas sesji nadzwyczajnej w Jarosławiu. Wiceprzewodniczącego odwołano pod jego nieobecność

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Sala obrad
Sala obrad UM Jarosław
W poniedziałek odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Jarosławia, na której procedowano kilka uchwał oraz wnioski o odwołanie wiceprzewodniczącego rady i przewodniczącego Komisji Infrastruktury Technicznej.

Radni większością głosów odwołali z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Miasta Jarosławia - radnego Wiesława Strzępka (bezpartyjnego), a także z funkcji przewodniczącego Komisji Infrastruktury Technicznej, radnego Marcina Nazarewicza (niezależnego). Wybrali również nowego przewodniczącego, został nim radny Krzysztof Kiper (z klubu Wspólnie Zmieniajmy Jarosław).

Stracili rekomendację klubu

Projekty uchwał o odwołaniu radnych z ich funkcji w magistracie, złożył radny Jarosław Litwiak, przewodniczący klubu Wspólnie Zmieniajmy Jarosław. Radny Litwiak tłumaczył to tym, że radni Strzępek oraz Nazarewicz w ostatnim czasie zmienili radykalnie swoją postawę. Przewodniczący klubu WZJ wyjaśniał, iż styl ich wystąpień jest niezgodny z założeniami klubu i nie sprzyja współpracy z burmistrzem.

Dodatkowo klub WZJ wniosek uzasadnił tym, że radni rezygnując z członkostwa w klubie (do którego należeli do listopada 2021 roku), utracili jego rekomendację.

Radna Dorota Batiuk-Jankiewicz (WZJ) mówiła podczas sesji, że wielokrotnie poza kulisami zwracano uwagę byłemu koledze z klubu, Nazarewiczowi. Radna zaznaczyła, że nie ma to nic wspólnego z tym, iż był on przeciwnikiem podwyżek diet radnych. Po prostu nie podoba nam się to, w jaki sposób jest prowadzona komisja techniczna i chcemy zmiany - dodała.

Marcin Nazarewicz
Marcin Nazarewicz TWOJA TV (screen z transmisji)

Nazarewicz prosił o wskazanie konkretnych powodów tej decyzji oraz zachowań, które im nie odpowiadały, ale ich nie otrzymał.
Za odwołaniem Nazarewicza było 9 radnych z klubu WZJ. Dwóch radnych z klubu PiS było przeciw: Mariusz Walter oraz Piotr Kozak. 5 osób wstrzymało się od głosu.

Jego miejsce zajął wskazany przez Jarosława Litwiaka – Krzysztof Kiper (WZJ), którego Litwiak określił jako wysoce zdyscyplinowanego. Za jego kandydaturą głosowało 14 radnych (przeciw był tylko Mariusz Walter oraz Piotr Kozak).

Krzysztof Kiper
Krzysztof Kiper TWOJA TV (screen z transmisji)

Tajne głosowanie

Odwołanie wiceprzewodniczącego rady Wiesława Strzępka wymagało tajnego głosowania, do którego powołano komisję skrutacyjną. Radni Mariusz Walter oraz Piotr Kozak nie chcieli podejmować decyzji pod nieobecność Strzępka. Sugerowali, iż godzi to w kulturę osobistą i rangę instytucji. Kozak przytoczył maksymę „Audiatur et altera pars” – trzeba wysłuchać też drugiej strony. Mimo ich apelu radni przeszli do głosowania. Za odwołaniem Strzępka głosowało 13 radnych, a przeciw było 3 radnych. Odwołanie radnego z tej funkcji oznacza nie tylko obniżenie rangi stanowiska, ale także zmniejszenie diety.

Wiesław Strzępek
Wiesław Strzępek TWOJA TV (screen z transmisji)

Obecnie w prezydium rady zasiadają członkowie dwóch klubów większościowych: Wspólnie Zmieniajmy Jarosław oraz Prawo i Sprawiedliwość.

O czym jeszcze procedowano na sesji?

Na sesji zadecydowano również, iż ze względu na charakter i zagospodarowanie, ul. Rynek została wyłączona z użytkowania jako droga publiczna. Rada zgodziła się również na przystąpienie do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta przy ulicy Kamiennej", a także przyjęła Strategię Rozwoju Miasta Jarosławia na lata 2021-2027.

Ponadto podczas sesji Gmina Miejska Jarosław złożyła wniosek o dofinansowanie projektu pn. "Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Jarosławia" w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań. Wniosek o dofinansowanie został zaakceptowany do dofinansowania przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ramach projektu przewidziano m.in. modernizację systemu monitoringu miejskiego, zadania z zakresu poprawy zagospodarowania przestrzeni publicznej (malowanie pasów na przejściach dla pieszych, wycinka gałęzi drzew i krzewów, ustawienie tablic edukacyjnych i informacyjnych) oraz realizację działań edukacyjno-profilaktycznych. Radni zaakceptowali realizację tego zadania.

Transmisję z sesji zobaczyszTUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24