Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak 100 lat temu wyglądała Dębica. Spacer po dawnej Dębicy z dr. Arkadiuszem Więchem [ZDJĘCIA]

OPRAC.: DD
Ilustracje pochodzą ze zbiorów Arkadiusza Więcha, Wacława Wojciechowskiego oraz z zasobów polskich bibliotek cyfrowych
Ilustracje pochodzą ze zbiorów Arkadiusza Więcha, Wacława Wojciechowskiego oraz z zasobów polskich bibliotek cyfrowych
Jak wyglądał Rynek w Dębicy 100 lat temu? Jakie były ważne momenty w dziejach miasta? Jak kiedyś w Dębicy kształtowało się życie kulturalne, towarzyskie? O tym wszystkim i wielu innych niezwykle ciekawych wątkach z dziejów naszego miasta opowiada nam dr Arkadiusz Więch, historyk, autor licznych prac naukowych. Jego opowieść jest bogato ilustrowana unikatowymi pocztówkami. Zapraszamy na spacer po Dębicy z dawnych lat.

Przez stulecia Dębica zmieniała swój charakter. Założona w średniowieczu jako miasto prywatne, w czasach zaborów stała się niewielką mieściną z dominującą ludnością żydowską. Podczas I wojny światowej doznała ogromnych zniszczeń, ale w latach 30. XX w. Dębica była już dobrze rozwijającym się miastem. Ważne momenty w jej dziejach, to budowa kolei, utworzenie szkoły średniej czy usytuowanie w mieście Zgromadzenia Sióstr Służebniczek.

Po dawnej Dębicy oprowadza nas dr Arkadiusz Więch

O tym wszystkim i wielu innych niezwykle ciekawych wątkach z dziejów Dębicy opowiada nam dr Arkadiusz Więch. Jego opowieść jest ilustrowana unikatowymi pocztówkami sprzed lat. Pochodzą one ze zbiorów Arkadiusza Więcha, Wacława Wojciechowskiego oraz z zasobów polskich bibliotek cyfrowych.

Arkadiusz Stanisław Więch to pochodzący z Dębicy historyk, archiwista. Adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Członek The Polish Institute of Arts and Sciences of America w Nowym Jorku. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studia z zakresu archiwistyki i bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

W 2016 obronił pracę doktorską na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół dziejów archiwów i bibliotek na ziemiach polskich w XIX i XX wieku, historii Galicji, historii społecznej oraz historii nauki w XIX i XX wieku oraz na archiwistyce społecznej i cyfrowej.

Jest autorem monografii naukowych „Polski Nobel. Działalność Erazma Józefa Jerzmanowskiego i dzieje fundacji jego imienia (do 1938 roku)”, Kraków 2019; „Stary Księgozbiór. Biblioteka gimnazjum w Dębicy w latach 1900-1932”, Kraków 2020 oraz „Miasteczko. Życie codzienne mieszkańców Dębicy w latach 1900-1939, Przemyśl 2012.

Obecnie prowadzi badania poświęcone archiwom na terenie dawnej Galicji. W wolnych chwilach wędruje po Górach Sowich, o których przygotowuje książkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto