MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak ma wyglądać Jezioro Tarnobrzeskie: Podwodne miasto, świecąca ścieżka rowerowa, molo, gejzery i inne atrakcje. Zobacz koncepcję!

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Podwodne tunele, gejzery, pływająca restauracja, molo, wieża widokowa, domki na wodzie, nowe bazy dla kajakarzy, żeglarzy i wędkarzy, pole campingowe, droga obwodowa ze ścieżką rowerową - to tylko część nowych inwestycji z koncepcji zagospodarowania terenów nad Jeziorem Tarnobrzeskim, którą zaprezentował prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. Czy odważna, nieco futurystyczna wizja doczeka się realizacji? Zobaczcie wizualizacje.

Koncepcja zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego - pierwszy krok do kolejnych inwestycji

Projekt koncepcyjny zawiera opracowanie dotyczące obszarów inwestycji miejskich, opis wszystkich obiektów, jakie miałyby nad jeziorem powstać oraz rozwiązania komunikacyjne.

To pewna wizja tego, jak chcielibyśmy, by nasze jezioro i jego otoczenie wyglądało. Na pewno jakieś elementy będą mogły być modyfikowane. Co najważniejsze, na podstawie tego dokumentu będziemy mogli przygotowywać projekty i ubiegać się o dofinansowanie na ich realizację

– mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Architekci Artur Cebula i Anna Kunkel uwzględnili w koncepcji propozycje zgłoszone przez mieszkańców podczas konsultacji społecznych jesienią 2021 roku. Dotyczyły one najbardziej oczekiwanych nad jeziorem inwestycji - infrastruktury i atrakcji turystycznych.

- Wpłynęło 41 propozycji, które w dużej części zostały uwzględnione w omawianej koncepcji. Jest to między innymi budowa stanicy kajakowej, strefa namiotowa oraz caravaningowa z odpowiednim zapleczem, wieża widokowa, podwodne miasto z gejzerami i podwodną ścieżką oraz przebieralnie terenowe, sauny dla morsujących - mówi Ewa Zając z Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta Tarnobrzega.

Projekt koncepcyjny przewiduje budowę drogi obwodowej umożliwiającej dostęp do nabrzeża Jeziora Tarnobrzeskiego oraz ścieżek pieszo - rowerowych nad brzegiem o nawierzchni emitującej w nocy światło. Skomunikowanie terenów wokół zbiornika będzie priorytetowym zadaniem.

Koncepcja obejmuje trzynaście inwestycji służących rekreacji i wypoczynkowi, w tym futurystyczną zabudowę pod wodą. Największe zainteresowanie budzi całoroczne eksploratorium, tak zwane "Podwodne miasto". Obiekt o funkcji wystawienniczo-edukacyjnej w swojej części podwodnej złożonej z systemu korytarzy ma służyć do obserwacji podwodnej pracy nurków.

Nad Jeziorem Tarnobrzeskim miałyby powstać także obiekty tak niezbędnej bazy noclegowej. Z uwagi na konieczność zakwaterowania większych grup sportowców (regaty i inne imprezy odbywające się cyklicznie nad jeziorem) a także inne grupy oraz turystów indywidualnych przewidziano wzniesienie budynków hotelowych w sąsiedztwie Mariny przy ulicy Żeglarskiej.

Dla zapewnienia możliwości noclegów na imprezy weekendowe czy też indywidualną turystykę przewidziano lokalizację niewielkich domków całorocznych na wynajem. Jako jedną z atrakcji przewidziano także aranżację zespołu domków do wynajęcia zlokalizowanych na powierzchni jeziora – domków pływających, tzw. miasto na wodzie.

W powiązaniu z projektowaną bazą dla kajakarzy i wędkarzy przewidziano też budowę prostych domków umożliwiających krótkoterminowy pobyt tych grup nad jeziorem. Powstaną też pola campingowe i namiotowe / stanowiska dla kamperów.

W koncepcji przyjęto strategię, w której nie przewiduje się budowy jednego dużego pola biwakowego, ale zakłada się budowę kilku pól kempingowych powiązanych funkcjonalnie z obszarami opisanymi w koncepcji, między innymi w sąsiedztwie stref dla windsurferów i kitesurferów, w sąsiedztwie bazy kajakowej, przy strefach wędkowania.

Ponadto przewidziano możliwość biwakowania na południowo-wschodnim brzegu jeziora, bez lokalizacji dodatkowych obiektów pomocniczych. Koncepcja zakłada również budowę bazy hotelowej SPA – wyznaczenie obszaru dla inwestycji prywatnych związanych z obsługą turystyki i pobytem całorocznym. Obiekty typu SPA zlokalizowane będą w tzw. cichej strefie, na południowym brzegu jeziora.

Jako jedną z atrakcji turystycznych przewidziano budowę wież widokowych umożliwiających podziwianie perspektywy jeziora, miasta i okolicy.

Realizacja pomysłów oszacowana jest na 157 milionów złotych. Miasto będzie zabiegać o dofinansowanie między innymi z Funduszy Europejskich dla Podkarpacia 2021-2027, Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 i Krajowego Planu Odbudowy.

Tak ma wyglądać Jezioro Tarnobrzeskie: Podwodne miasto, świecąca ścieżka rowerowa, molo, gejzery i inne atrakcje. Zobacz koncepcję!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24