Tak ma wyglądać Tarnobrzeskie Centrum Sportu! Prezydent potwierdził plan budowy ogromnego obiektu (WIZUALIZACJA)

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Koncepcja Tarnobrzeskiego Centrum Sportu – Centrum Sportów Olimpijskich i Paraolimpijskich przy ulicy Zwierzynieckiej w Tarnobrzegu.
Koncepcja Tarnobrzeskiego Centrum Sportu – Centrum Sportów Olimpijskich i Paraolimpijskich przy ulicy Zwierzynieckiej w Tarnobrzegu. Urząd Miasta Tarnobrzega
Udostępnij:
Powstał projekt koncepcyjny Tarnobrzeskiego Centrum Sportu – Centrum Sportów Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tarnobrzegu. Po wykonaniu dokumentacji projektowej miasto rozpocznie starania o pozyskanie dofinansowania na tę największą inwestycję sportową w regionie.

O planowanej inwestycji wspomniał prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek podczas czwartkowej inauguracji roku szkolnego w klasie sportowej tenisa stołowego. Miasto ujawnia dzisiaj szczegóły przedsięwzięcia przy ulicy Zwierzynieckiej opisując, że koncepcja Tarnobrzeskiego Centrum Sportu – Centrum Sportów Olimpijskich I Paraolimpijskich robi wrażenie.

Projekt przewiduje budowę kompleksu boisk, w tym kilku do piłki nożnej, do hokeja na trawie i siatkówki plażowej, zadaszenie kortów tenisowych, budowę stadionu lekkoatletycznego oraz siłowni zewnętrznych. Pomyślano także o infrastrukturze towarzyszącej, o parkingu, trybunach, zapleczu szatniowym. W planach także hotel dla 52 osób. Będzie to największy tego typu kompleks w regionie.

W centralnej części Centrum zaprojektowano piętrowy budynek szatniowo-hotelowy. W budynku ma powstać zaplecze treningowe z 6 szatniami z natryskami oraz pomieszczeniami na sprzęt sportowy. W tej części uwzględniono także pomieszczenia dla trenerów i sędziów oraz salę wielofunkcyjną. Z kolei w części hotelowej na parterze zlokalizowano hol z recepcją oraz salę restauracyjną z zapleczem kuchennym. Pomyślano też o pomieszczeniach gospodarczo-garażowych, technicznych oraz toaletach ogólnych dostępnych od zewnątrz.

Na piętrze zaprojektowano 26 pokoi hotelowych 2-osobowych. W budynku znalazły się także pomieszczenia biurowe wraz z salą wielofunkcyjną (konferencyjną) oraz zapleczem socjalnym. Są tam także pomieszczenia do ćwiczeń (dwie sale sportów siłowych oraz dwie sale fitness).

Inne, mniejsze obiekty jakie uwzględniono w projekcie koncepcyjnym, to między innymi: pawilon ze stanowiskiem sędziowskim oraz stanowiskiem dla spikera na boisku głównym, pawilon kasowy, sanitariaty dla widzów. Projekt przewiduje także budowę parkingu dla samochodów osobowych z miejscami przeznaczonymi dla osób niepełnosprawnych, a także stanowiska dla autobusów.

Wybudowane mają zostać trybuny - przy boisku głównym kryta na około 800 widzów oraz dodatkowa dla gości na około 50 widzów oraz przy jednym z boisk treningowych na około 300 widzów. Z małej architektury oprócz ławek i stojaków rowerowych zaplanowano budowę między innymi betonowych stołów do ping-ponga i piłkarzyków.

Najważniejsze obiekty to oczywiście te sportowe. W ramach centrum sportu wybudowane zostanie boisko główne z nawierzchnią z trawy naturalnej wewnątrz areny lekkoatletycznej z kompleksem urządzeń lekkoatletycznych, z bieżnią okrężną 4-torową i prostą 6-torową (możliwe konkurencje do rozgrywania: biegi na różnych dystansach, z przeszkodami, przez płotki, pchnięcie kulą, rzut oszczepem, rzut młotem, rzut dyskiem, skok w dal i trójskok, skok wzwyż, skok o tyczce).

Powstaną także trzy boiska treningowe, w tym jedno wielofunkcyjne, także do hokeja na trawie, ze sztuczną nawierzchnią oraz z zadaszeniem pneumatycznym, boisko do siatkówki plażowej, siłownie przystosowane dla osób niepełnosprawnych, pomyślano też o pneumatycznym zadaszeniu istniejących kortów. Ze względu na przeznaczenie obiektu jako Centrum Sportów Olimpijskich i Paraolimpijskich przewiduje się dostosowanie wszystkich obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Powierzchnia planowanego Tarnobrzeskie Centrum Sportu to ponad 64 tysiące metrów kwadratowych. Szacunkowy koszt realizacji takiej inwestycji to ponad 36 milionów 600 tysięcy złotych brutto. To jednak dopiero projekt koncepcyjny.

Następnym krokiem będzie wykonanie dokumentacji projektowej i wtedy dopiero będziemy mogli podjąć starania o pozyskanie środków na budowę centrum. Z uwagi na wartość inwestycji zadanie podzielimy na etapy. Będziemy poszukiwać możliwości dofinansowania przedsięwzięcia z różnych źródeł. Planujemy zgłosić wniosek do drugiego naboru wniosków Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Potencjalnym źródłem dofinansowania może być również Program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, który opracowuje samorząd województwa oraz programy Ministerstwa Sportu

– mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Opis planowanych obiektów sportowych

BOISKA DO PIŁKI NOŻNEJ
1. Boisko główne o nawierzchni z trawy naturalnej o wymiarach 70x110m (w tym pole gry 64x100m) wewnątrz areny lekkoatletycznej. Na boisku głównym zostaną wykonane barierki oddzielające strefę zawodników od strefy widzów. Także trybuna kibiców oraz trybuna kibiców gości zostaną wydzielone ogrodzeniem od pozostałej części terenu. Oświetlenie płyty boiska zostanie zapewnione przez montaż 12 słupów oświetleniowych wokół bieżni.

2. Boisko treningowe wielofunkcyjne o nawierzchni z trawy sztucznej o wymiarach 74x115m (w tym pole gry 68x105m) przeznaczone do piłki nożnej a także do hokeja na trawie. Hala pneumatyczna nad boiskiem będzie zapewniała możliwość uprawiania sportu przez cały rok.

3. Boisko treningowe o nawierzchni z trawy naturalnej o wymiarach 74x115m (w tym pole gry 68x105m).

4. Boisko treningowe o nawierzchni z trawy naturalnej o wymiarach 74x115m (w tym pole gry 68x105m).

Na obydwu boiskach treningowych możliwe jest wyznaczenie mini boisk o wymiarach: orlik - 30x56m (2 boiska), żak - 30x46m (2 boiska), skrzat - 22x30m (4 boiska).

BOISKO DO HOKEJA NA TRAWIE
Na boisku treningowym wielofunkcyjnym o nawierzchni z trawy sztucznej projektuje się boisko do hokeja na trawie o wymiarach pola gry 55x91,4m. Boisko wyposażone w dwie bramki o rozmiarach 3.66m x 2.14 m oraz chorągiewki narożnikowe.

BOISKO DO SIATKÓWKI PLAŻOWEJ
Projektowane jest boisko do siatkówki plażowej o wymiarach 18x26m z polem gry 8x16m z nawierzchnią piaskową.

STADION LEKKOATLETYCZNY
Projektowana jest bieżnia lekkoatletyczna wraz z zestawem urządzeń lekkoatletycznych oraz nawierzchnia sportowa z podbudową. Projektowana arena lekkoatletyczna będzie spełniać wymagania WA oraz PZLA dla stadionów o kategorii VA, dzięki temu możliwe będzie organizowanie imprez lekkoatletycznych o randze mistrzostw Polski w biegach długich i mityngi ogólnopolskie. Stadion lekkoatletyczny będzie posiadać urządzenia lekkoatletyczne o następujących parametrach:

- bieżnia okrężna 4-torowa o dystansie 400 m z oraz bieżnia prosta 6-torowa o dystansie 100 i 110 m (nawierzchnia syntetyczna bieżni oraz rozbiegów posiadająca certyfikat WA),

- rów z wodą do biegu z przeszkodami znajdujący się wewnątrz bieżni z barierą stałą o regulowanej wysokości,

- skocznia do skoku wzwyż (rozbieg 20m, zeskok 6x4x0,7),

- dwie skocznie do skoku o tyczce dwuścieżkowe dwukierunkowe ze skrzynką na każdym końcu rozbiegu (rozbieg 45m, zeskok 8x6x0,8m),

- skocznia do skoku w dal i trójskoku z zeskocznią na każdym końcu rozbiegu, dwustronna (dwukierunkowa) dwuścieżkowa (rozbieg podwójny 45m),

- rzutnia do pchnięcia kulą – sektor rzutów 25m,

- rzutnia do rzutu dyskiem i rzutu młotem wraz z klatką ochronną dostosowaną do rzutu młotem – sektor rzutów dysk 80m, sektor rzutów młot 90m,

- dwie rzutnie do rzutu oszczepem – rozbieg 30m, sektor rzutów 90m.

Konkurencje, jakie mogą być rozgrywane na stadionie to: konkurencje techniczne - pchnięcie kulą, rzut oszczepem, rzut młotem, rzut dyskiem, skok w dal i trójskok, skok wzwyż, skok o tyczce; konkurencje biegowe - biegi na dystansach: 60m, 60m przez płotki, 80m przez płotki, 100m, 100m przez płotki,

110m przez płotki, 150m, 200m, 200m przez płotki, 300m, 400m, 400m przez płotki, sztafeta 4x100m, 600m, 800m, sztafeta 4x400m, 1000m, 1500m, 1500m z przeszkodami, 2000m, 1mila, 2000m z przeszkodami, 3000m, 3000m z przeszkodami, 5000m, 10 000m.

ZADASZENIE KORTÓW
Istniejące korty do tenisa ziemnego zostaną przykryte zadaszeniem pneumatycznym (balonem).

SIŁOWNIA DOSTOSOWANA DO POTRZEB OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH (zewnętrzna i wewnętrzna)
We wschodniej części działki zlokalizowana jest siłownia zewnętrzna oraz ścieżka zdrowia typu Street Work Out z urządzeniami: bieżnia, drabinka, drabinka pozioma, łuk drabinkowy, rowerek, urządzenie do wiosłowania, zestaw płotków. Siłownia wewnętrzna zlokalizowana jest w budynku szatniowo-hotel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mistrzostwa w Polsce zwiększą popularność strzelectwa i rugby

Wideo

Materiał oryginalny: Tak ma wyglądać Tarnobrzeskie Centrum Sportu! Prezydent potwierdził plan budowy ogromnego obiektu (WIZUALIZACJA) - Echo Dnia Podkarpackie

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
L74
Piękne to wszystko, szkoda tylko że nikt w mieście nie chce się pochylić nad tematem tarnobrzeskiego basenu. Czyżby to był zbyt skomplikowany temat dla tarnobrzeskich urzędników.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie