Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak pracują psy służbowe w Straży Granicznej [ZDJECIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Psy służbowe wykonują różne obowiązki w Straży Granicznej.
Psy służbowe wykonują różne obowiązki w Straży Granicznej. Straż Graniczna
W Straży Granicznej w całej Polsce pełni obecnie służbę ponad 220 czworonożnych funkcjonariuszy. W tym roku po raz pierwszy rozpoczęto w SG szkolenie psów o nowej specjalności, czyli tropiąco – patrolowej.

Nowe szkolenie wynika z potrzeby wsparcia funkcjonariuszy Straży Granicznej z zewnętrznej granicy w zakresie tropienia sprawców przestępstw granicznych. Psy tej specjalności powinny być niezwykle zrównoważone, odważne oraz charakteryzować się doskonałymi predyspozycjami do pracy węchowej.

Psy służbowe SG oraz ich opiekunowie – funkcjonariusze przewodnicy psów służbowych szkolą się w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu.

- Przed rozpoczęciem służby pies oraz jego przewodnik wspólnie przechodzą półroczne szkolenie. Samo szkolenie to dla psa i jego przewodnika nowe doświadczenia w świecie komunikacji pomiędzy człowiekiem a psem — budowanie więzi, zaufania, kształtowanie wzajemnych relacji i zrozumienia - informuje Konrad Szwed z Komendy Głównej Straży Granicznej.

Podczas szkolenia przewodnicy doskonalą wiedzę i umiejętności z zakresu tresury oraz zasad wykorzystania psa w służbie, przechodzą ćwiczenia terenowe ze swoimi czworonogami i poznają podstawy weterynarii. Uczą się między innymi:

  • jak udzielać psu pierwszej pomocy,
  • jak odczytywać jego zachowania.

Wśród czworonożnych funkcjonariuszy SG dominują obecnie owczarki niemieckie (ponad 60 proc.) oraz owczarki belgijskie (prawie 30 proc.). Formacja podczas zakupów nie koncentruje się na jednej rasie. Ciągle wprowadzane są do służby nowe rasy psów.

- Kadra instruktorska z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu podkreśla, że to nie rasa, ale predyspozycje danego zwierzęcia są najważniejsze. Stąd w SG służą pojedynczy przedstawiciele niektórych ras, m.in. cocker spaniel, parson russel terier, chodsky pes, płochacz niemiecki, jagdterrier. Jest też kilka labradorów, retrieverów oraz owczarków holenderskich. Te ostatnie do służby w SG trafiły zaledwie kilka lat temu, ponieważ mają doskonałe predyspozycje do szkolenia i świetnie sprawdzają się jako psy specjalne do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni oraz narkotyków - twierdzi K. Szwed

Straż Graniczna jako jedyna szkoli i wykorzystuje do służby psy, które w swoich zadaniach mają również wyszukiwanie broni. Dodatkowo Straż Graniczna na mocy przepisów z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego posiada zespoły z PWMW (tj. przewodników z psami do wykrywania materiałów wybuchowych), które mogą być wykorzystane w kontroli bezpieczeństwa w Portach Lotniczych.

1 lipca 2022 - Światowy Dzień Psa. Oto najlepsi przyjaciele ...

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24