Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak pracuje laboratorium w Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarbowym w Przemyślu [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
PAP
PAP
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Tak pracuje laboratorium w Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarbowym w Przemyślu.
Tak pracuje laboratorium w Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarbowym w Przemyślu. Darek Delmanowicz/PAP
W Laboratorium Celno-Skarbowym w Przemyślu, które działa w strukturach Krajowej Administracji Skarbowej, przebadano w ciągu prawie 20 lat ok. 23 tys. próbek, wśród nich np. przemycane przez granicę narkotyki i alkohol.

Wykonywane przez laboratorium badania obejmują m.in.: wyroby spirytusowe i inne towary zawierające w składzie alkohol etylowy, chemikalia organiczne i produkty na ich bazie, substancje psychoaktywne, w tym środki odurzające, substancje psychotropowe, dopalacze.

Jak poinformowała PAP kierownik działu Laboratorium Celno-Skarbowego Ilona Kućmierczyk, w przemyskim laboratorium są badane m.in. artykuły rolno-spożywcze, produkty zawierające alkohol etylowy, napoje bezalkoholowe, substancje narkotyczne czy tworzywa sztuczne.

- To nie wszystko, bo badamy również ceramikę, środki ochrony roślin, wyroby przemysłu tekstylnego i skórzanego, substancje perfumeryjne, płyny do papierosów elektronicznych czy leki. Trafiają do nas również metale, dokumenty oraz urządzenia i automaty do gier – wyliczyła.

Kućmierczyk podkreśliła, że jedną z ciekawszych próbek, które trafiły do laboratorium był pierwiastek chemiczny gal w postaci ciała stałego, mającego kształt plastikowych butelek, w których był przewożony.

- Badaliśmy również susz konopi indyjskich umieszczony w hermetycznie zamkniętych puszkach, opisanych jako tuńczyk. Oprócz suszu w puszkach znajdowały się obciążniki ołowiane w postaci kulek lub spiral, dzięki którym masa puszki była zgodna z podaną na opakowaniu – podała kierownik przemyskiego laboratorium.

Średni czas badania próbek, które trafiają do laboratorium to ok. 10 dni.

W laboratorium w Przemyślu na przestrzeni 20 lat najwięcej badanych było próbek wyrobów spirytusowych. Jak dodała kierownik ośrodka, w ostatnich latach dużą część stanowią również próbki substancji psychoaktywnych. Są też środki odurzające, takie jak dopalacze.

Jak zastrzegła Kućmierczyk, w laboratorium nie są badane tylko substancje i materiały przemycane przez polsko-ukraińską granicę, ale głównie te przewożone przez granicę legalnie.

- Badamy, m.in. czy dana substancja jest bezpieczna dla zdrowia i życia ludzi, a także dla środowiska. Sprawdzamy, czy dana substancja, czy materiał spełniają wszystkie określone w dokumentacji parametry – powiedziała.

Wyposażone jest w nowoczesny sprzęt analityczny, obsługiwany przez wykwalifikowanych i doświadczonych analityków. Wykonywane są tutaj różne badania. M.in. wyroby spirytusowe i inne towary zawierające w składzie alkohol etylowy, chemikaliów organicznych, tworzywa sztuczne, związki nieorganiczne, substancje psychoaktywne, skór, drewna, produktów rolno - spożywczych. Wśród sprzętu są m.in. cztery chromatografy gazowe, wyposażone w detektory masowe oraz płomieniowo-jonizacyjne, trzy chromatografy cieczowe z detektorami diodowymi i refraktometrycznymi.

Badane są tutaj również zatrzymane przez funkcjonariuszy KAS automaty i urządzenia do gier. Chodzi o analizę, czy służą one do nielegalnego hazardu.

W sezonie prac rolnych, do laboratorium celno-skarbowego w Przemyślu trafia sporo przemyconych zza wschodniej granicy, często podrobionych środków ochrony-roślin.

Obecnie w przemyskim laboratorium zatrudnionych jest 13 funkcjonariuszy i dwóch pracowników cywilnych.

Od początku istnienia Laboratorium Celno-Skarbowe w Przemyślu przebadało ok. 23 tys. próbek z zakresu badań fizykochemicznych oraz ok. 8,5 tys. automatów lub urządzeń do gier.

W strukturach Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje w sumie pięć laboratoriów celno-skarbowych, oprócz Przemyśla, także w Otwocku, Białymstoku, Koroszczynie oraz w Gdyni, a także osiem mobilnych laboratoriów paliw ciekłych, w tym jedno na Podkarpaciu.

Tak pracuje laboratorium w Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarbowym w Przemyślu.

Tak pracuje laboratorium w Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarb...

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24