MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak rozpoznasz long covid. Ten objaw występuje u co 4. pacjenta z zakażeniem koronawirusem, które trwa powyżej 4 tygodnie

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Długi covid to infekcja, która utrzymuje się przez miesiące, a nawet przez rok. Naukowcy wskazali, jak objaw występuje u chorych, którzy nie mogą wyleczyć się z zakażenia. Występuje u co czwartej osoby, ale są też inne dolegliwości. Po nich rozpoznasz, że to long covid.

Spis treści

Długi covid – objawy

Długi covid lub long covid to według definicji WHO zakażenie koronawirusem, którego objawy utrzymują się dłużej niż 3-4 tygodnie. Po takim czasie większość osób dochodzi do zdrowia, jednak u niektórych choroba może trwać znacznie dłużej, a nawet 11-18 miesięcy. Naukowcy z University College London sprawdzili, jakie objawy występują u takich pacjentów.

Kobieta w średnim wieku zmęczona dotyka czoła
Chorować na COVID-19 można nawet przez rok. Tak poznasz, że wciąż walczysz z infekcją fizkes/123RF

W swojej pracy, której wyniki opisali w „JRSM Open”, badacze poddali analizie dane zebrane od ponad 1000 dorosłych Brytyjczyków. W okresie od listopada 2020 r. do marca 2022 r. rejestrowali oni objawy długiego covid w specjalnej aplikacji.

– W związku z tym, że COVID-19 nadal jest obecny w populacji, potencjalnie także przypadków long covid będzie coraz więcej. Jest to palący problem i mamy nadzieję, że nasze ustalenia pomogą w kształtowaniu ukierunkowanych interwencji i strategii wsparcia dla osób najbardziej narażonych – powiedział dr David Sunkersing, główny autor pracy.

Zobacz też: Czy warto testować się na COVID-19? Odpowiada lekarz

Naukowcy doszli do wniosku, że najbardziej rozpowszechnionym i najpoważniejszym objawem zgłaszanym przez osoby cierpiące na long covid jest ogólnie pojęty ból.

A konkretnie u pacjentów występowały objawy długiego covid takie, jak:

  • bóle głowy, stawów i brzucha zgłaszało go 26,5 proc. uczestników.
  • na problemy neuropsychologiczne, takie jak lęk i depresja, uskarżało się 18,4 proc. badanych,
  • zmęczenie dokuczało 14,3 proc. uczestników badania,
  • duszności i zadyszka były problemem u 7,4 proc. osób.

Tak różni pacjenci chorują na długi covid

Jak wykazała analiza wyników, natężenie objawów, w szczególności bólu, u pacjentów z long covid wzrastało średnio o 3,3 proc. miesięcznie od momentu pierwszej rejestracji. Kobiety raportowały przy tym o 9,2 proc. intensywniejsze symptomy niż mężczyźni.

Sprawdź: To różni covid od grypy w 2024 r. Zwróć uwagę na kolejność objawów

Gdy naukowcy przyjrzeli się potencjalnemu wpływowi czynników demograficznych na intensywność objawów, również zauważyli znaczące różnice między różnymi grupami. Osoby starsze doświadczały znacznie bardziej nasilonych objawów. W porównaniu z osobami w wieku 18-27 lat, u tych mających 68-77 lat dolegliwości były o 32,8 proc. silniejsze, a w wieku 78-87 lat – aż 86 proc. silniejsze.

Badacze wyliczyli ponadto, że ludzie z wyższym wykształceniem doświadczali słabszych objawów, za to mieszkańcy obszarów słabo rozwiniętych chorowali zdecydowanie bardziej. Dotyczyło to także osób, które nie mają białej skóry (dolegliwości były silniejsze o 23,5 proc.). Co jednak ważne, liczba objawów nie różniła się znacząco w zależności od statusu społeczno-ekonomicznego.

– Nasze badanie pokazuje, że ból jest dominującym objawem zgłaszanym przez pacjentów z long Covid, a jednocześnie sugeruje, że czynniki demograficzne odgrywają rolę w nasileniu objawów – powiedział dr Sunkersing.

W podsumowaniu artykułu naukowcy zaznaczyli, że ze względu na istotny wpływ czynników demograficznych na intensywność objawów long covid, konieczne jest zniwelowanie dysproporcji społecznych i zapewnienie równego dostępu do opieki dla wszystkich osób cierpiących na ten zespół.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24