Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak na przestrzeni wieków zmieniały się nazwy ulic w Przemyślu [LISTA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Na niektórych budynkach w Przemyślu zachowały się tabliczki z obecną i dawną nazwą. Nz. dzisiejsza ul. Waleriana Łukasińskiego i dawna ul. Szpitalna.
Na niektórych budynkach w Przemyślu zachowały się tabliczki z obecną i dawną nazwą. Nz. dzisiejsza ul. Waleriana Łukasińskiego i dawna ul. Szpitalna. Norbert Ziętal
Na przestrzeni ponad stu minionych lat nazwy ulic w Przemyślu zmieniały się dość często. Niektórych nawet kilkukrotnie. Prezentujemy te najpopularniejsze.

Od wielu lat mamy w Przemyślu trzy ulice, które zwane są wybrzeżami. Znajdują się nad Sanem, dwie na prawym brzegu, jedna na lewobrzeżnej części miasta.

Najciekawszą historię ma dzisiejsze ulica Wybrzeże Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jednak nie mniej ciekawa jest sprawa związana z dzisiejszym Wybrzeżem Ojca Świętego Jana Pawła II, które dość długo, w różnych ustrojach i pod różnymi okupacjami, miała tę samą nazwę, a nową zyskała stosunkowo niedawno, w 1998 r.

Oprócz wybrzeży reprezentacyjnymi miejscami w mieście wydają się place, bo zawsze miały doniosłych patronów (ludzi lub wydarzenia), choć najbardziej znany Pl. na Bramie, swoją nazwą nawiązuje do obiektu, który faktycznie się w tym miejscu znajdował.

Zmiana nazw ulic w Przemyślu nie tylko z powodów politycznych

Czy zmiana nazwa ulic wiązała się tylko z upadkiem ustrojów politycznych? Nie. Choćby ulica Cmentarna, która jeszcze przed I wojną światową zmieniła nazwę na Stanisława Konarskiego. Dlaczego? Bo istniejący tutaj pierwszy cmentarz komunalny w Przemyślu został zlikwidowany na przełomie XIX i XX wieku, ostatecznie przestawał działać w 1908 r.

Część szczątków ludzkich ekshumowano i przeniesiono na nowy cmentarz, powstający przy ul. Słowackiego. Miejsce zyskało nowy charakter i określenie cmentarna nie pasowało już do niej.

Ciekawa jest również historia związana z ul. Aleksandra Dworskiego, która najpierw była ul. Długą. Dworski to jeden z najdłużej rządzących miastem burmistrzów, a reprezentacyjna ulica zyskała jego imię jeszcze za jego życia.

Przy opracowaniu tego tekstu najstarszym źródłem wiedzy o nazwach ulic w Przemyślu, były zachowane w Archiwum Państwowym w Przemyślu plany, m.in. mapa, wizyty cesarza Franciszka Józefa, z końca XIX wieku. Korzystaliśmy również z "Kalendarza pamiątkowego z czasów oblężenie Przemyśla w 1914 r., na rok pański 1915" oraz archiwalnych map i przewodników.

W przewodniku wymienione są ulice Wązka (Wąska) oraz Kowalska, które przebiegały w okolicy dzisiejszego Pl. Rybiego i Pl. Joselewicza, na części którego stoi gmach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Na niektórych budynkach w Przemyślu zachowały się tabliczki z obecną i dawną nazwą. Nz. dzisiejsza ul. Waleriana Łukasińskiego i dawna ul. Szpitalna.

Tak na przestrzeni wieków zmieniały się nazwy ulic w Przemyślu [LISTA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto