Tak w czasie pandemii pracuje IAS w Rzeszowie. Obsługa on-line podatników i tysiące odpraw na granicy [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Izba Administracji Skarbowej prezentuje, jak pracuje w czasie pandemii koronawirusa.
Izba Administracji Skarbowej prezentuje, jak pracuje w czasie pandemii koronawirusa. KAS
- Od 13 marca ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa swoje zadania wykonujemy z zastosowaniem dodatkowych środków ostrożności — informuje Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie i przedstawia różne dane.

- Od połowy marca do chwili obecnej funkcjonariusze KAS na przejsciu granicznym w Korczowej odprawili ponad 25 tys. samochodów ciężarowych, z czego blisko 11 tys. na kierunku wjazd do Polski, a 14 tysięcy na kierunku wywozowym. Obsługa ruchu granicznego w Korczowej to także prawie 9 tys. odprawionych samochodów osobowych

— informuje mł. asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Odprawy odbywają się także w oddziałach wewnętrznych. Na płynność systemu odpraw na granicy pracują także funkcjonariusze w Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw (CUDO) zlokalizowanego przy Oddziale Celnym w Rzeszowie.

Od połowy marca do chwili obecnej obsłużyli oni łącznie prawie 34 tys. zgłoszeń, z czego 14,5 tys. zgłoszeń importowych, 9,5 tys. zgłoszeń eksportowych oraz prawie 10 tys. zgłoszeń tranzytowych.

Na bieżąco poddawane kontroli są także pociągi towarowe na przejściu granicznym Przemyśl-Mościska. Od połowy marca Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego Kolejowego Przemyśl-Medyka odprawili tutaj 150 pociągów towarowych (łącznie 5,5 tys. wagonów), przewożących najczęściej blachę, rudę żelaza, żużel oraz płytki ceramiczne.

Zdecydowana większość spraw dotycząca urzędów skarbowych prowadzona jest w formie elektronicznej. Prawie 90 proc. złożonych do tej pory rozliczeń PIT, zostało przesłanych z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT lub aplikacji e-Deklaracje. Łącznie do naszych urzędów, zarówno elektronicznie jak i papierowo wpłynęło ponad 580 tysięcy rozliczeń rocznych PIT.


ZOBACZ TEŻ: Będą grupowe zwolnienia na Podkarpaciu

Podatnicy chętnie korzystają z różnego rodzaju ulg i odliczeń, wykazując do tej pory łącznie 270 mln złotych z tytułu ulgi prorodzinnej 170 mln złotych z tytułu ulgi rehabilitacyjnej czy 8,7 mln złotych z tytułu ulgi internetowej.

Urzędy skarbowej w województwie podkarpackim odnotowały także wzmożony wpływ wniosków o ulgi w spłacie. Na 1337 złożonych wniosków, 854 uzasadnionych zostało pandemią koronawirusa. Jest to teraz jedno z ważniejszych zadań urzędów, ukierunkowanych na pomoc podatnikom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie