MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie będą zasady renty wdowiej. Nie wszyscy dostaną pieniądze po stracie współmałżonka - wyliczenia

JK
Renta wdowia ma być niższa niż pierwotnie zakładał obywatelski projekt ustawy.Przejdź dalej i zobacz, ile zyskają seniorzy dzięki nowemu świadczeniu >>>
Renta wdowia ma być niższa niż pierwotnie zakładał obywatelski projekt ustawy.Przejdź dalej i zobacz, ile zyskają seniorzy dzięki nowemu świadczeniu >>>archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Wiemy, co dalej z rentą wdowią - szczegóły na konferencji prasowej przedstawili Donald Tusk i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Projekt ustawy ma się pojawić na początku 2025 roku, ale pierwsze wypłaty miałyby nastąpić dopiero w lipcu. Renta wdowia najprawdopodobniej nie będzie tak wysoka, jak zakładano jakiś czas temu. Wiele też wskazuje na to, że nie wszyscy otrzymają pieniądze po stracie współmałżonka. Zasady i wyliczenia renty wdowiej w artykule poniżej.

Spis treści

Zobacz wideo: Konferencja prasowa Donalda Tuska i Agnieszki Dziemianowicz–Bąk ws. renty wdowiej

Renta wdowia ma wesprzeć seniorów

Renta wdowia była jedną z najważniejszych obietnic Koalicji 15 października w kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi, które odbyły się jesienią 2023 roku. Miliony seniorów z niecierpliwością czekają na wejście w życie nowego świadczenia.

Renta wdowia ma być odpowiedzią na zachodzące zmiany demograficzne w polskim społeczeństwie. Żyjemy coraz dłużej, a część osób świadczenia emerytalne pobiera nawet przez okres 30 lat. Wiele osób po stracie współmałżonka boryka się z problemami finansowymi, które niektórych zmuszają nawet do rezygnacji z kupna leków.

Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Takie będą wrześniowe emerytury wraz z czternastką. Tyle "na rękę" dostaną seniorzy - mamy wyliczenia

- Kiedy małżonkowie żyją razem, mogą pokrywać wspólne wydatki z dwóch emerytur. Po śmierci jednego z nich, senior często staje przed poważnymi problemami finansowymi. To rozwiązanie nie zrekompensuje straty bliskiej osoby, ale pomoże przetrwać finansowo najtrudniejsze momenty - mówił Premier Donald Tusk.

Nawet 50 proc. świadczenia współmałżonka

Nowe świadczenie ma być alternatywą wobec obowiązującej renty rodzinnej. Obecnie po śmierci męża kobieta może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną. Dzięki nowemu świadczeniu, seniorzy po stracie współmałżonka mają zyskać finansowo.

Obywatelski projekt ustawy zakłada, że wdowa lub wdowiec będą mogli zachować swoją emeryturę, a ponadto uzyskać dodatek wynoszący nawet 50 proc. renty rodzinnej. Świadczenie ma być jednak wprowadzane w modelu kroczącym, a to oznacza, że wysokość renty rodzinnej będzie rosła wraz z upływem czasu.

Takie będą limity renty wdowiej

Projekt ustawy o rencie wdowiej zakłada jednak pewne ograniczenia - rząd chce, aby świadczenie było wypłacane do limitu wynoszącego trzykrotność najniższej emerytury w Polsce - po marcowej waloryzacji będzie wynosiła ok. 1900 złotych brutto. To oznacza, że emerytura wraz z rentą rodzinną nie mogłaby przekroczyć 5700 złotych brutto.

To spora zmiana w stosunku do projektu obywatelskiego, którego założenia mówiły, iż maksymalna wysokość świadczenia nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności średniej miesięcznej emerytury w Polsce. Ta z kolei wynosi nieco ponad 2500 złotych brutto, a zatem w tym przypadku renta wdowia nie mogłaby być wyższa niż 7600 złotych brutto.

Zmiany zaproponowane przez premiera Donalda Tuska i minister pracy, rodziny i polityki społecznej Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk spowodują, że mniej seniorów skorzysta z renty wdowiej.

Od kiedy renta wdowia? Znamy termin

Jeszcze jakiś czas temu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wyrażała nadzieję, iż renta wdowia wejdzie w życie w 2024 roku. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 23 lipca, minister pracy, rodziny i polityki społecznej nie pozostawiła jednak złudzeń milionom Polaków. Pierwsze wypłaty miałyby nastąpić dopiero w lipcu 2025 roku.

- W ocenie rządu pożądane jest, aby projekt wszedł w życie od 1 stycznia 2025 roku, z zastrzeżeniem, że nabycie prawa do korzystania ze świadczeń według reguły zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie następowałyby od 1 lipca 2025 roku. Rozwiązanie to jest konieczne, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy emerytalno-rentowe mogły odpowiednio przygotować się do wykonywania tego zadania - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Tyle zyskają seniorzy

Docelowo seniorzy mają otrzymywać nawet 50 proc. renty rodzinnej, ale w pierwszych latach funkcjonowania renty wdowiej wysokość świadczenia ma być niższa. Od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. drugie świadczenie ma wynosić 15 proc., natomiast od 1 stycznia 2027 r. będzie to 25 procent renty rodzinnej.

Wdowa lub wdowiec mogliby otrzymywać 100 proc. swojej emerytury i 15 proc. renty rodzinnej, a potem 25 proc. renty rodzinnej. W drugim wariancie wdowa lub wdowiec pobieraliby rentę rodzinną i dodatkowo 15 lub 25 proc. swojej emerytury.

Dopiero w 2028 roku Rada Ministrów podejmie decyzję, czy świadczenie zostanie podniesione.

Według wstępnych szacunków, koszt wprowadzenia renty wdowiej w 2025 roku ma wynieść od 3,2 do 4,2 miliarda złotych, w 2026 roku ma to być od 6,7 do 9 miliardów złotych, natomiast w 2027 roku świadczenie miałoby kosztować od 11,9 do 15,8 miliardów złotych.

Mamy wyliczenia renty wdowiej

Wszystko wskazuje na to, że seniorzy muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość, bowiem pierwsze pieniądze trafią na ich konta dopiero w połowie 2025 roku. Postanowiliśmy jednak już teraz sprawdzić, ile zyskają wdowy i wdowcy dzięki wejściu w życie renty wdowiej.

Zobacz, ile mogłyby zyskać osoby po stracie współmałżonka - prezentujemy warianty ze świadczeniem na poziomie 15 oraz 25 procent. Wyliczenia renty wdowiej znajdziesz w galerii poniżej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24