NOWINY24
  POLECAMY

  To się czyta i ogląda

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To się czyta i ogląda

  • Miauuuuu... koty naszych Czytelnikówi
  • Antyki, zabawki i letnie opony. Na giełdzie samochodowej kupisz wszystko
  • Studniówka 2019 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

  Takie nowoczesne rowery z GPS mogą uzupełnić komunikację...

  Takie nowoczesne rowery z GPS mogą uzupełnić komunikację miejską w Rzeszowie [FOTO]

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Nowiny

  Rower testowany w Rzeszowie posiada moduł elektroniczny, który pozwala zlokalizować go w mieście za pomocą smartfona. Jest wyposażony w specjalne opony
  1/15
  przejdź do galerii

  Rower testowany w Rzeszowie posiada moduł elektroniczny, który pozwala zlokalizować go w mieście za pomocą smartfona. Jest wyposażony w specjalne opony odporne na przebicie. Wszelkie złącza i śruby zaprojektowano tak, że bez specjalnych narzędzi nie da się ich zdemontować. ©Rowery.Rzeszow.pl

  Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl testuje kolejny rower wyprodukowany z myślą o obsłudze miejskich wypożyczalni. Cykliści chcą, aby takie pojazdy jak najszybciej zastąpiły popadające w ruinę wypożyczalnie działające w Rzeszowie obecnie.
  - Rowery miejskie czwartej generacji to zupełna nowość. Są wyposażone w elektronikę, dzięki której można je sprawniej wypożyczać, a nawet rezerwować i lokalizować na mapie miasta przy pomocy smartfona. Byłoby to znakomite uzupełnienie komunikacji miejskiej, dlatego będziemy przekonywać Zarząd Transportu Miejskiego do budowy takich wypożyczalni. Chcielibyśmy, aby powstały one jak najszybciej, tym bardziej, że dwa modele, które testowaliśmy do tej pory świetnie się spisują – mówi Daniel Kunysz, prezes stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl.

  System wypożyczalni miejskich rowerów RoweRes powstał w Rzeszowie w 2010 roku i był jednym z pierwszych w Polsce.
  Obsługuje go prywatna firma, która od miasta wydzierżawiła działki na parkingi dla jednośladów. Od początku rowery są jednak mało popularne i stoją całymi dniami nieużywane. Mieszkańcy narzekają na skomplikowaną obsługę wypożyczalni i stan pojazdów. W wielu z nich nie ma w kołach powietrza, są brudne i zardzewiałe. Sytuacji nie zmieniła nawet rozbudowa systemu do 28 stacji i 300 rowerów (na początku było 120 pojazdów w 13 miejscach).

  Tymczasem w Lublinie, gdzie system działa od 2014 roku, stacji jest 90, a rowerów 891. Pierwsze 20 minut jazdy jest tu darmowe, a kolejne 40 minut kosztuje złotówkę. Druga godzina to 3 zł, a trzecia i każda kolejna 4 zł. Żeby wypożyczyć rower trzeba założyć przez internet swoje konto i zasilić je kwotą minimum 10 zł. Operator udostępnił użytkownikom aplikację na smartfony, która pomaga korzystać z systemu. Rowery w Lublinie są bardzo popularne, miesięcznie są wypożyczane nawet 30 tysięcy razy. Ta sama firma, która zbudowała sieć w Lublinie, rowery wypożycza w Stalowej Woli i kilkunastu innych polskich miastach.

  W Toruniu, gdzie sieć wypożyczalni obsługuje ta sama firma, co w Rzeszowie, z rowerów korzysta tysiące użytkowników dziennie. W 12 stacjach jest tam 120 rowerów. Pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne, za drugą godzinę płaci się 3 zł, za trzecią 5 zł, za każdą kolejną 7 zł. W porównaniu do systemu z Rzeszowa, tam nie trzeba mieć karty, ale po zarejestrowaniu się w systemie, klient otrzymuje numer PIN. Podaje się go w wypożyczalni i już można korzystać z roweru.

  Zmiany są konieczne


  Zdaniem miejskich radnych u rowerzystów to właśnie skomplikowana procedura wypożyczania jednośladów sprawia, że w Rzeszowie system jest mało popularny. Tymczasem wypożyczalnie czwartej generacji dają możliwość pozostawienia roweru w dowolnym miejscu w obszarze działania sieci.

  - Chcielibyśmy, aby w Rzeszowie zbudować zarówno wypożyczalnie, jak i wyznaczyć miejsca, w których rowery można pozostawić poza nimi. Mogą to być na przykład juz istniejące stojaki przy szkołach, urzędach, albo obiektach sportowych. Każdy, kto będzie miał na swoim smartfonie aplikację, bez problemu odnajdzie najbliższy pojazd i bez problemu go zarezerwuje. Po kliknięciu na rezerwację rower znika z systemu i czeka na osobę, która go zamówiła – mówi Daniel Kunysz.

  W Urzędzie Miasta Rzeszowa przekonują, że zmiany są juz przygotowywane. Na najbliższą, lutową sesję radni otrzymają do uchwalenia politykę rowerową miasta.

  - To dokument, który określa nasze działania w tej materii na kolejne lata. Jednym z założeń jest budowa nowej sieci wypożyczalni rowerów. Zdajemy sobie sprawę, że zmiany są konieczne i Zarząd Transportu Miejskiego już nad nimi pracuje – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

  W ratuszu tłumaczą jednak, że miasto nie wyłoży pieniędzy na zakup jednośladów. W przetargu poszuka natomiast firmy, która zajmie się budową nowego systemu. – My udostępnimy jej miejsca na rowery. Reszta będzie już w gestii operatora, który udostępni mieszkańcom sprzęt i oprogramowanie, a w zamian za to na wypożyczaniu jednośladów będzie zarabiać – mówi Maciej Chłodnicki.

  Daniel Kunysz dodaje, że ZTM chce “podpiąć” wypożyczalnie rowerów do miejskiej karty, która jest jednocześnie nośnikiem biletów autobusowych. Rowerzyści liczą, że nowy system zacznie działać w mieście jeszcze w tym roku.


  POLECAMY:


  zobacz też: Punkt Ikea w Rzeszowie

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie