Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Także w mieszkaniu

Józef Lonczak
Sufit z płyt Armstrong stworza nowe możliwości do aranżacji salonowych wnętrz.
Sufit z płyt Armstrong stworza nowe możliwości do aranżacji salonowych wnętrz. ARCHIWUM
Otrzymałem propozycję zaadoptowania pomieszczenia biurowe-magazynowego na mieszkanie. Problem w tym, że te pomieszczenia mają ponad 4 metry wysokości. Słyszałem, że można je obniżyć sufitem podwieszanym. Czy to dobry pomysł - pyta czytelnik z tarnobrzeskiego.

O pozytywach stosowania sufitów podwieszanych w biurach i placówkach handlowych napisano i powiedziano wiele. Czy te rozwiązania można zastosować także w przypadku mieszkania?

Także w mieszkaniu

- Sufit podwieszany może być dobrym rozwiązaniem także w przypadku adaptacji mieszkania - odpowiada Julian Krupa, dyrektor Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB) w Rzeszowie.

Na co dzień, najważniejsze dla nas są przede wszystkim doznania wizualne. Chodzi o to, by miejsce, w którym przebywamy było po prostu ładne i przytulne.

By sufit nie spadł na głowę

Zalety sufitów podwieszanych:

- walory akustyczne,
- odbicie światła,
- możliwość wykonania dodatkowej izolacji termicznej,
- oszczędności materiałów i robocizny,
- integrację przewodów nad sufitem i urządzeń w suficie (lampy, klimatyzacja, czujniki, itd.).

- Wybór systemów i materiałów do ich wykonania jest duży. Dzięki temu można urządzić bardzo estetyczne mieszkanie - dodaje J. Krupa. - Jednak oprócz estetyki ważne są także sprawy techniczne. Dlatego taka adaptacja powinna być wykonywana według dokumentacji lub projektu i najlepiej z odpowiednim fachowym nadzorem.

Wprawdzie sufity podwieszane są lekkie, ale w naszym regionie było kilka przypadków, że po pewnym czasie na wskutek popełnionych błędów przez wykonawców lub zastosowania niewłaściwych materiałów, sufity spadły.

- Oczywiście nie zrobiły one nikomu krzywdy, ale powstały straty i bałagan. Dlatego tak ważny jest również dobór właściwego systemu sufitu. Musi on posiadać wszystkie niezbędne dopuszczenia. Wówczas unikniemy przykrych niespodzianek - przestrzega J. Krupa.

Sufit podwieszony jest prosta konstrukcją. Opiera się on na profilach nośnych utrzymywanych na wieszakach. Na tak stworzonej konstrukcji układane są płyty sufitowe. Podstawowym zadaniem rusztu jest utrzymanie ciężaru płyt i ewentualnie ocieplenia i przewodów.

Fantazja nieograniczona

Julian Krupa, dyrektor rzeszowskiego Oddziału PZITB.

Przed przystąpieniem do montażu sufitu podwieszanego ważne jest wcześniejszy dobór właściwego systemu. Musi on posiadać wszystkie niezbędne dopuszczenia. Chodzi o unikniecie przykrych niespodzianek. Nie mniej istotne jest zbadanie także wytrzymałości konstrukcji stropu lub dachu, do którego planujemy przymocuować sufit podwieszany.

Powierzchnię sufitu podwieszanego można zaaranżować na równe sposoby. Projektaci wnętrz mają tu praktycznie nieograniczona swobodę.

Proponowane rozwiązania zależą tylko od wyobraźni i preferencji i oczywiście możliwości finansowych przyszłego użytkownika. Ważne, aby projektant wnętrz potrafił je uwzględnić.

Estetyka sufitów podwieszanych jest cechą najbardziej rzucającą się w oczy, a liczba oferowanych wzorów płyt przestaje być przeszkodą w fantazjach projektantów.

Dzięki stosowanym systemom zawieszenia i atrakcyjnemu wzornictwu, systemy sufitów podwieszanych pozwalają spełnić nawet najbardziej wyszukane wymagania projektantów i architektów.

Każdy szczegół się liczy

Nie zmienia to faktu prawdziwości przysłowia, że "diabeł tkwi w szczegółach". I to drobiazgi często decyduję o sukcesie lub "klęsce" estetycznej całej inwestycji.

- Zdarza się, że mimo przemyślanych decyzji, co do wzoru i faktury płyt - w uzyskanym efekcie czegoś nam brakuje, coś "zgrzyta" w misternie zaplanowanej kompozycji mówi jeden z projektantów wnętrz.

Krawędzie płyt

Płyty sufitowe oferowane są z różnym wykończeniem krawędzi (proste lub frezowane).

- Mimo identycznego sposobu układania płyt na ruszcie - szczególikiem, który może diametralnie zmienić kompozycję powstałą na suficie jest użycie płyt o wybranym rodzaju krawędzi w połączeniu z wykorzystaniem ozdobnego rusztu - mówią fachowcy.

Powstała struktura może uwypuklić linie podziału przestrzeni (widoczna konstrukcja) lub prawie zupełnie je zlikwidować (ruszt ukryty).

60 zł za metr netto

Jest jeszcze kwestia ceny. Okazuje się, że gotowy sufit podwieszany możemy zafundować sobie w cenie ok. 60 zł za 1 m kw. Wchodzą w to materiały wraz z usługą montażu.

Jednak oferowanych rozwiązań jest sporo. Sami jednak musimy wybrać wzory dobrze pasujące do domowych salonów i gustów ich właścicieli. Dlatego adaptacja wysokiego pomieszczenia biurowo- magazynowego na przytulne mieszkanie może być warta przemyślenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24