Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tańsza energia dla gmin Błażowa, Nozdrzec, Tyczyn i miasto Rzeszów. Nawet o 40 procent

Bartosz Gubernat
Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa i Albert Grzeszczuk, koordynator klastra obok samochodu z aparaturą do pomiaru jakości powietrza.
Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa i Albert Grzeszczuk, koordynator klastra obok samochodu z aparaturą do pomiaru jakości powietrza. Krzysztof Kapica
Gminy Błażowa, Nozdrzec, Tyczyn i miasto Rzeszów są od wczoraj członkami Rzeszowskiego Klastra Odnawialnych Źródeł Energii.

- Dzisiejszy dzień otwiera przed nami nowe możliwości. Klaster będzie pewnym zwornikiem dla wielu inwestycji, które są i będą w przyszłości realizowane. Instytucje i mieszkańcy dostają właśnie możliwości zafunkcjonowania w programie zrzeszającym konsumentów i producentów energii z odnawialnych źródeł - mówi Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

Umowę o utworzeniu Rzeszowskiego Klastra Odnawialnych Źródeł Energii podpisano wczoraj w ratuszu. Jest ona początkiem procesu, który już w przyszłym roku ma zaowocować obniżeniem cen energii elektrycznej nawet o 40-50 procent. Na profity z tego tytułu będą mogli liczyć członkowie klastra. M.in. spółki komunalne, uczelnie, szpitale, ale także zwykli mieszkańcy. Energia, którą wyprodukuje klaster będzie pochodziła z odnawialnych źródeł.

- Mamy już na przykład na terenie MPWiK elektrownię słoneczną o mocy jednego megawata, wspólnie z sąsiednimi gminami budujemy 53 instalacje fotowoltaiczne, produkujemy energię z biogazu. W mieście działa wreszcie przedsiębiorstwo energetyki cieplnej, które korzysta z odnawialnych źródeł energii, a jednocześnie powstaje elektrownia na odpady komunalne, która też będzie mogła produkować czystą energię. Klaster sumuje te działania. Powoduje to, że ceny energii będą niższe w niedługim czasie - mówi Marek Ustrobiński.

Zapewnia, że wyprodukowana w ramach klastra energia zostanie wykorzystana m.in. do napędu miejskich, elektrycznych autobusów, czy oświetlenia budynków w administracji MZBM. Antoni Gromala, wójt gminy Nozdrzec zwraca uwagę, że dzięki sąsiedztwu, w jakim położone są wszystkie cztery gminy klastra, energię będzie można między sobą przesyłać. - My mamy już prawomocne pozwolenie na budowę 18 wiatraków o łącznej mocy 48 megawatów - tłumaczy.

Z kolei Błażowa w przyszłym roku zamontuje na budynkach mieszkalnych około 600 instalacji paneli fotowoltaicznych oraz kolektory do ogrzewania wody i kotły na biomasę. Wyprodukowana w ten sposób energia nie będzie już wrzucana do krajowego systemu, ale zostanie w ramach klastra w wewnętrznej sieci. Dzięki temu jej koszt będzie niższy. Szczegóły działania stowarzyszenia są właśnie opracowywane.


zobacz też: Zwolnienie z akcyzy, więcej punków ładowania i wiele innych. Ministerstwo Energii chce wprowadzić zmiany dotyczące samochodów elektrycznych

Źródło:TVN Turbo/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24