MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tańszy postój w centrum Rzeszowa [WIDEO]

Bartosz Gubernat
Archiwum
Rada Miasta Rzeszowa jednogłośnie poparła dzisiaj zmiany w zasadach działania strefy płatnego parkowania.

Zmiany w strefie płatnego parkowania były jednym z najistotniejszych tematów, którymi podczas dzisiejszej sesji zajmowali się rzeszowscy radni. Chociaż kierowcy za postój płaca dopiero od początku roku, w ciągu dwóch i pół miesiąca urzędnicy zebrali wiele wniosków o zmiany w kształcie regulaminu strefy.

Jeden z najdalej idących dotyczył osób niepełnosprawnych. W starym regulaminie miasto umożliwiło im bezpłatny postój w strefie, ale tylko na wyznaczonych miejscach. Ze względu na skargi, że jest ich za mało, Miejska Administracja Targowisk i Parkingów przeanalizowała sytuację i wspólnie z przedstawicielami inwalidów wytypowała kilkanaście dodatkowych lokalizacji na tzw. koperty, a Miejski Zarząd Dróg namalował je przy ulicach. Mirosław Kwaśniak, radny rozwoju Rzeszowa zwraca uwagę, że okazało się to niewystarczające.

- Życie pokazało i to w krótkim czasie, że miejsca wyznaczone na kopertach to niewiele. Służą głównie załatwianiu spraw na poczcie, w urzędzie, czy w przychodni, ale przecież niepełnosprawny człowiek żyje tak samo, jak każdy z nas. On też potrzebuje zaparkować auto w innych miejscach, w których kopert nie ma. Potrzebuje w tym zakresie swobody. I my dzisiejszą uchwałą daliśmy taką możliwość - przekonuje radny Kwaśniak.

Abonament za złotówkę

Decyzją radnych już od maja niepełnosprawni kierowcy będą mogli wykupić specjalny abonament postojowy za złotówkę miesięcznie. Karta, którą dostaną w zamian do położenia za szybę pozwoli im parkować bez ograniczeń w obu podstrefach - niebieskiej i pomarańczowej.

- Ta złotówka ma tu szczególnie duże znaczenie, możliwości zarobkowe osób niepełnosprawnych są ograniczone, a życie trudniejsze i często znacznie bardziej kosztowne - uważa Mirosław Kwaśniak.

Dlaczego więc radni z podjęciem takiej decyzji czekali dwa i pół miesiąca? Konrad Fijołek wiceprzewodniczący rady z Rozwoju Rzeszowa wyjaśnia, że to przemyślane działanie.

- Uchwalając strefę mieliśmy do wyboru wiele wniosków i pomysłów. Ale wszyscy zgodziliśmy się, że trzeba odczekać pierwsze 2-3 miesiące i przyjrzeć się jej funkcjonowaniu, aby można było wyciągnąć wnioski i odpowiedni reagować - mówi radny Fijołek.

Dodaje, że następnym krokiem będzie analiza sytuacji przedsiębiorców prowadzących w centrum działalność handlową.

- Jeśli okaże się, że mają z powodu opłat problemy, zastanowimy się, jak im pomóc - mówi Konrad Fijołek.

Rabat za ekologię

Nowy regulamin zakłada także obniżkę opłat dla właścicieli samochodów hybrydowych i elektrycznych. Za miesięczny abonament w strefie niebieskiej zapłacą 100 zł, a w pomarańczowej 60 zł. Pozostali kierowcy będą mogli natomiast parkować w obu strefach w ramach abonamentu za 200 zł. Do tej pory mogli za taką opłatę zajmować jedynie miejsca w podstrefie niebieskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24