Tarcza Antyinflacyjna hamuje podwyżki

Materiał informacyjny Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej
Udostępnij:
Dzięki rządowej Tarczy Antyinflacyjnej typowa polska rodzina będzie płacić za energię do marca 2022 r. nie 21, a jedynie 6 złotych więcej miesięcznie – policzył Polski Komitet Energii Elektrycznej. Rozwiązania te będą obowiązywały przez trzy miesiące. Ale również później, mimo drastycznych wzrostów kosztów obciążających wytwarzanie energii, podwyżki dla gospodarstw domowych nie będą aż tak bardzo dotkliwe.

W przeciętnym rachunku za prąd cena energii to około połowy wartości. Pozostała kwota to głównie opłata za dystrybucję, w tym utrzymanie sieci energetycznych i inwestycje. W cenie samej energii aż 59% to obecnie koszt uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie ETS. Wszystkie elektrownie węglowe czy gazowe muszą kupować uprawnienia do emisji w ramach realizacji polityki klimatycznej Unii Europejskiej. A ich cena sięgnęła ostatnio rekordów, przekraczając w grudniu aż 90 euro za tonę CO2. Dla porównania – jeszcze rok temu było to około 30 euro (trzykrotnie mniej), a cztery lata temu 8 euro (11 razy mniej). Wzrosty te widzą na swoich rachunkach odbiorcy w całej Europie.

„Wzrost cen wynika w dużym stopniu z handlu i spekulacji ETS. Unijny system handlu uprawnieniami do emisji CO2 wprowadzono w 2005 roku, a jego celem jest wprowadzenie opłaty za zanieczyszczenie atmosfery. ETS działa więc jak podatek klimatyczny Unii Europejskiej na wszystkie towary i usługi, ponieważ poprzez cenę gazu, energii elektrycznej i paliwa przekłada się bezpośrednio na inflację” – napisał przed Świętami na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Tarcza Antyinflacyjna hamuje podwyżki

Odpowiedź rządu

W rządowej Tarczy Antyinflacyjnej obok rozwiązań łagodzących wzrost cen m.in. paliw i gazu, znalazły się również instrumenty wpływające na cenę energii. Nie powstrzymają one podwyżek, ale znacząco zmniejszą ich wymiar. Przez pierwsze trzy miesiące VAT na energię elektryczną dla gospodarstw domowych będzie zmniejszony i wyniesie tylko 5%. Do maja również zniesiona zostanie akcyza na energię dla tej grupy taryfowej. Oznacza to, że od stycznia do marca przeciętne gospodarstwo domowe miesięcznie zapłaci za energię tylko ok. 6, a nie 21 złotych więcej niż w 2021 roku. W portfelu przeciętnej polskiej rodziny zużywającej miesięcznie ok. 1,8 MWh energii elektrycznej zostanie więc około 45 zł.

Tarcza Antyinflacyjna hamuje podwyżki

Co możemy zrobić samodzielnie

Indywidualny odbiorca w ograniczaniu skutków podwyżek ma stosunkowo wąskie pole manewru. Można spróbować szukać lepszych ofert, ale nowe taryfy obejmą w zasadzie wszystkich sprzedawców, trudno więc będzie uzyskać znaczące korzyści. Najlepszym sposobem na zmniejszenie wysokości rachunku jest więc ograniczenie zużycia energii. To całkiem proste i nie musi oznaczać wielkich wyrzeczeń.

Na początek warto wymienić żarówki na oświetlenie LED – choć jest na ogół droższe w zakupie, to o wiele rzadziej się je wymienia i zużywa radykalnie mniej prądu. Należy również pamiętać o wyłączaniu światła i nieużywanych urządzeń, a w przypadku niektórych o odłączaniu ich z gniazdka. Wiele z nich bowiem cały czas pobiera energię, ponieważ działają w trybie gotowości (tzw. stand by). Przy wymianie sprzętu warto z kolei zwrócić uwagę na klasę energetyczną nowego urządzenia. Różnica w zużyciu energii między klasą najbardziej efektywną A, a niższą może być nawet kilkukrotna - to z całą pewnością będzie widoczne na rachunku za prąd.

Co dalej?

Podwyżki cen energii są nieuchronne i mają miejsce w całej Europie, gdzie w niektórych krajach prąd drożeje znacznie szybciej niż w Polsce. Poza kosztami zakupu uprawnień do emisji CO2 na ceny wpływają również drożejące surowce energetyczne, mniejsza od oczekiwań produkcja w odnawialnych źródłach energii oraz koszty transformacji energetycznej, a więc także inwestycji firm energetycznych w źródła nisko i zeroemisyjne. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w cenie energii, którą płacimy sprzedawcy, jego marża to zaledwie 1% wartości. Trendy rynkowe i odczuwalne konsekwencje polityki klimatycznej jasno wskazują, że warto już teraz wdrożyć rozwiązania zmniejszające zużycie energii we własnym domu, co pozwoli w realny sposób obniżyć rachunek za energie elektryczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tarcza Antyinflacyjna hamuje podwyżki - Polska Times

Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie