Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarcza antyrakietowa dobrym biznesem dla naszych firm?

[email protected]
Czy langusta z HSW wejdzie w sklad tarczy antyrakietowej?
Czy langusta z HSW wejdzie w sklad tarczy antyrakietowej? Fot. Archiwum HSW
Jeśli MON wdroży budowę polskiej tarczy antyrakietowej nasza zbrojeniówka zarobi kilkanaście miliardów dolarów.

Fachowcy od uzbrojenia twierdzą, że Polska  potrzebuje broni, która chroniłaby ją przed atakiem powietrznym i rakietowym. Postradzieckie systemy obrony przeciwlotniczej właśnie dożyły swoich dni.
O tym, że Polska powinna budować samodzielny system obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej, mówiło się już w 2009 r. A dwa lata temu podczas Międzynarodowych Targów Obronnych w Kielcach konsorcjum Bumar przedstawiło pomysł ekspertom i politykom sejmowej komisji obrony narodowej.

Wprawdzie polskie siły zbrojne się modernizują, ale wojskowi mają świadomość, że obojętnie jak nowoczesny sprzęt kupimy, będzie on narażony na niespodziewany atak z powietrza.

Integracja zbrojeniówki

Chodzi z grubsza o to, aby zintegrować to, co do tej pory produkuje polski przemysł obronny. System ma mieć charakter trójwarstwowy. Nadlatujący pocisk nieprzyjaciela miałby być zwalczany przez różne rodzaje broni na różnych wysokościach i dystansach. Wszystkie szczegóły nie są jeszcze znane, ale wiadomo, że ostatnią instancją obrony ma być Poprad - zestaw składający się z rakiet przeciwlotniczych typu Grom umieszczonych na samochodach terenowych i wspartych nowoczesnym systemem naprowadzania radarowego.
Najdalszy zasięg - do 100 kilometrów - mają mieć antyrakiety przechwytujące.

Liderem będzie Bumar?

Prezydent Komorowski wraz z szefem BBN i MON uznali, że lepiej będzie wydać te pieniądze, wykorzystując do budowy tarczy Bumar. Ten nie ma jednak doświadczeń w tej dziedzinie. Według generała Romana Polki, byłego wiceszefa BBN, propozycja budowy polskiej tarczy antyrakietowej w wersji Bumaru przypomina projekt korwety Gawron dla Marynarki Wojennej, co oznacza kompletną klęskę. Jego zdaniem w projekcie polskiej tarczy chodzi o to, by MON wpompował znaczne środki finansowe w Bumar.

Czy plany budowy tarczy wejdą w życie?

Czy na jej budowie zarobi również część zbrojeniowa Huty Stalowa Wola, pokaże niedaleka przyszłość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24