Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. 10-letnia Maja, Kasia, Julka nie zaginęła. Nie udostępniaj tamtego posta, nie klikaj w link!

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Porwanie 10-letniej Kasi z Tarnobrzega? A może Majki? Taka informacja krąży w sieci. W niedzielę (17 maja) pojawiła się na grupie facebookowej „Tarnobrzeg Sprzedam/Kupie/Zamienie”. Uwaga! To może być aplikacja służąca do uzyskania dostępu do naszych profili, by później móc je wykorzystać na przykład przy oszustwach!

OSTRZEGAMY!

Autor posta opublikowanego na Facebooku informuje o porwaniu dziecka (zachowana pisownia oryginalna). W tytule występuje Kasia, ale już w treści - Maja: 10-letnia Maja z Tarnobrzegu była na spacerze z rodziną. Maja oddaliła się na chwilę pogłaskać pieska, wszystko nagrała kamera. Policja wciąż nie wie kto porwał 10-letnią Majkę. Dziewczyna został uprowadzona dnia Niedziela, Maj 17, 2020 o godzinie 11. Szła z bratem i rodzicami, zaraz po tym zniknęła bez śladu. Na prośbę policji i rodziców udostępniamy nagranie z porwania w celu proszenia o pomoc was w rozpoznaniu sprawcy.
Dnia Niedziela, Maj 17, 2020. 10-letnia Majka P. z spacerując z rodzicami oddaliła się na moment, żeby pogłaskać pieska. Po pięciu minutach rodzice zauważyli, że jedno z dzieci zniknęło. Majka miała powiedzieć bratu, że idzie się pobawić z pieskiem. Gdy 10-latka nie reagowała na wezwania rodziców i pobliskich ludzi jej ojciec postanowił rozpocząć poszukiwania. Bezskutecznie szukał jej po okolicy. Dziewczynki nigdzie nie było. Mężczyzna poprosił o pomoc przechodniów. Gdy i to nie przyniosło skutku, w sprawę zaangażowano Policje. Majki wciąż nie udało się odnaleźć. Liczymy, że być może pojawi się ktoś, kto rozpozna sprawdze z nagrania i będzie miał jakiekolwiek informacje, mogące pomóc rozwiązać zagadkę zniknięcia 10-latki. – Postanowiliśmy zaangażować się w sprawę zaginionej Majki P. Chcemy skorzystać z siły mediów społecznościowych i dotrzeć do jak największej liczby osób. Z informacji przekazanych przez Policję wynika, że Majka ma słabo widoczną bliznę na podbródku (ok. 0,5 cm długości) oraz znamię w okolicy lewej łopatki (dł. ok. 3 cm).

Do prośby o pomoc w poszukiwaniach załączona jest informacja, że o pomoc w poszukiwaniach poproszony został Interpol. Przekazuje to rzekomo kapitan Adam Molenda, nieistniejący policjant. Po kliknięciu się w post użytkownik zostaje automatycznie przekierowany na stronę serwisu http://infodzisiaj.pro-linuxpl.com. Fakt, że strona nie ma żadnych zabezpieczeń, powinien wzbudzić nasze podejrzenia. Na stronie nie jest też aktywna żadna inna zakładka. Pod artykułem napisanym niewątpliwie przez program komputerowy (wiele słów pozbawionych jest polskich znaków i odmiany), zamieszczony został filmik. Na koniec zaproszenie: "OBEJRZYJ VIDEO Z MONITORINGU (18+)", do którego otwarcia wymagane jest zalogowanie się. To może przyczynić się do zainfekowania naszego komputera lub telefonu!

Do tekstu dołączone są komentarze, które są fałszywe - mocno nieudolnie wytworzone w celu podniesienia wiarygodności „artykułu” przez boty (programy komputerowe). Wiele osób jednak się na to nabiera - w efekcie klika w linki i udostępnia post. W ten sposób fałszywy link trafia do tysięcy, może nawet milionów osób, użytkowników portali społecznościowych.

Ten post na wspomnianej grupie „Tarnobrzeg Sprzedam/Kupie/Zamienie” udostępniony został ponad 470 razy, zanim się o nim dowiedzieliśmy. Skontaktowaliśmy się z użytkowniczką, która miała udostępnić ten post na grupie - jednak nie zrobiła tego. Najwyraźniej złośliwe oprogramowanie samo wygenerowało "w jej imieniu" taki post, a ona nie mogła go usunąć. Skontaktowaliśmy się również z administratorem grupy, informując o oszustwie - przedkładając dowody. Bardzo podobne linki pojawiały się już w różnych częściach kraju, na różnych grupach. Wspólną cechą były identyczne komentarze (wytworzone przez boty). W niektórych komentarzach do „zaginionej Majki z Tarnobrzega” widniała Julka, która jakiś czas temu „zaginęła w Świebodzinie”.

Policja apeluje o ostrożność w kontakcie z tego typu informacjami. Informacje o zaginięciach osób publikowane są na stronach komend policji oraz w mediach, w przypadku zaginięcia dzieci wdrażana jest też procedura Child Alert. Opisane powyżej przypadki to fake newsy lub próby wyłudzenia naszych danych w celu wykorzystania ich na przykład przy oszustwach sposobem na tak zwanego Blika – zainfekowany komputer będzie automatycznie rozsyłał fałszywe informacje do naszych znajomych z Facebooka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tarnobrzeg. 10-letnia Maja, Kasia, Julka nie zaginęła. Nie udostępniaj tamtego posta, nie klikaj w link! - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24