Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowscy mogą odzyskać zamek w Dzikowie, ale…

Klaudia Tajs
Tarnowscy mogą odzyskać zamek w Dzikowie, ale…Zamek w Dzikowie, siedziba Tarnowskich po remoncie stał się siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.
Tarnowscy mogą odzyskać zamek w Dzikowie, ale…Zamek w Dzikowie, siedziba Tarnowskich po remoncie stał się siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Klaudia Tajs
Tarnowscy mogą odzyskać Zamek w Dzikowie (dziś Tarnobrzeg), który po wojnie przejęło państwo, bo nie podlegał pod dekret PKWN z 1944 r.

Tak uznała wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz Śmigielska. Perełką w wykazanych nieruchomościach jest Zamek w Dzikowie.
O zwrot majątku spadkobiercy Artura Tarnowskiego ubiegają się od 20 lat. Chcą odzyskać 22 nieruchomości leżące w Tarnobrzegu, podmiejskim Miechocinie i Chmielowie. Tylko jedna decyzja kolejnych wojewodów, dotycząca zwrotu majątku (w tym przypadku Zamku w Dzikowie), wydana na początku lat 90. była pozytywna dla Tarnowskich. Została ona ostatecznie uchylona przez Ministra Rolnictwa. Tarnowscy odwołali się do sądu administracyjnego w Warszawie, który skierował ją do ponownego rozpatrzenia.

Kilka nieruchomości
Z najnowszej decyzji wojewody podkarpackiego wynika, że pod działanie przepisów dekretu PKWN z 1944 r. o reformie rolnej nie podlega część nieruchomości. To m.in. Zespół Pałacowo-Parkowy w Dzikowie, budynek przy ul. Dominikańskiej, w którym mieści się Urząd Miar i Wag, dawny Sąd Grodzki, (obecnie Zespół Szkół Społecznych im hr. Tarnowskiego) i niewielka część Placu Bartosza Głowackiego. Pod działanie dekretu podpadały inne nieruchomości jak browar, dawna wytwórnia wódek i likierów, spichlerz w Miechocinie oraz dworek, cegielnia i tartak w Chmielowie. – Decyzja nie jest ostateczna, a stronom postępowania przysługuje prawo wniesienia odwołania do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – tłumaczy Małgorzata Oczom-Błądzińska, rzecznik wojewody podkarpackiego. – Do tej pory odwołanie od decyzji wojewody nie wpłynęło. Niezależnie od tego wszelkie roszczenia dotyczące podniesienia nakładów finansowych na remonty obiektów mogą być dochodzone w drodze cywilnej przed sądem powszechnym.
Teraz ruch należy do rodziny Tarnowskich i reprezentującej ich kancelarii prawnej w Krakowie. Wnioskodawcy powinni w wydziale ewidencji gruntów i ubiegać się o wykreślenie Skarbu Państwa, jako właścicieli wyznaczonych obiektów.

Prawnicy już myślą
Na pewno miasto odwoła się od decyzji wojewody. Na pytanie czy w Tarnobrzegu powtórzy się scenariusz z Dukli na Podkarpaciu, gdzie Tarnowscy w ostatnich latach odzyskali jedną trzecią majątku, Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega odpowiada. – Zamek jest własnością miasta na prawach powiatu a nie Skarbu Państwa. Finalnie decyzja wojewody nie oznacza zwrotu rodzinie Tarnowskich zamku, bo nie można zwracać cudzej własności. Ta decyzja umożliwia Tarnowskim prawo starania się o zwrot. Jestem gotów oddać Tarnowskim zamek na podstawie decyzji sądu, ale należy zwrócić miastu 13 mln zł, które zainwestowano w odrestaurowanie tego obiektu – wyjaśnia prezydent Tarnobrzega.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24