Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tasiemiec bąblowcowy. Niebezpieczny pasożyt może być w Twoim ogrodzie

Marcin Piecyk
Marcin Piecyk
15.06.2015, kielce, jagody jagodzianki. fot. dawid lukasik/polska pressWbrew przekonaniu, bąblowcem można się zarazić nie tylko przez niemyte owoce leśne. Jaja tasiemca mogą znajdować się nawet na owocach w prywatnych ogródkach
15.06.2015, kielce, jagody jagodzianki. fot. dawid lukasik/polska pressWbrew przekonaniu, bąblowcem można się zarazić nie tylko przez niemyte owoce leśne. Jaja tasiemca mogą znajdować się nawet na owocach w prywatnych ogródkach brak
Lekka niestrawność, zgaga czy poranne gazy - takie dolegliwości są przez nas bardzo często ignorowane. Mogą być one jednak pierwszymi objawami zakażenia tasiemcem bąblowcowym - bardzo niebezpiecznym pasożytem, którego złapać można, jedząc niemyte owoce.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega: „Nie jedz niemytych owoców! Tak można zarazić się tasiemcem bąblowcowym”.

Skutki mogą być tragiczne. Pasożyt w organizmie nosiciela bardzo powoli tworzy torbiele wypełnione płynem. Te mogą osiągnąć wielkość nawet do 20 cm i uciskać narządy wewnętrzne. Pęknięcie torbieli może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego i nawet śmierci. Niektóre objawy bąblowicy, choroby powodowanej przez tasiemca, mogą łudząco przypominać nowotwór, innych praktycznie nie da się wykryć.

Przyczyny zarażenia

Pasożyt przenoszony jest przez zwierzęta, do zakażenia dochodzi przez zjedzenie jaj tasiemca z zanieczyszczonym pokarmem, wodą lub poprzez przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk.

- Na złapanie tego pasożyta szczególnie narażeni są właściciele nieodrobaczonych psów, osoby zajmujące się hodowlą owiec, łowiectwem, leśnicy, czy osoby nieprzestrzegające zasady mycia rąk po styczności ze zwierzętami

- ostrzegają specjaliści z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Kiedy mówi się o bąblowicy, zazwyczaj pada stwierdzenie, że zarazić można się, jedząc niemyte owoce leśne. Jednak jak mówi Lucyna Mieszek, właścicielka Centrum Zdrowia AVATAR, złapać bąblowca można nawet jedząc owoce z własnego przydomowego ogródka.

- Zwierzęta podchodzą coraz bliżej, często ich odchody mogą być przenoszone razem z piaskiem, kiedy zawieje wiatr - mówi lekarz.

FLESZ: Nowy, groźniejszy gatunek kleszcza dotarł do Polski

Trudne leczenie

Bąblowca bardzo trudno wykryć w początkowych fazach jego życia w organizmie. Symptomy zakażenia mogą wystąpić nawet po kilku latach od zjedzenia jaj.

- Początkowo tasiemiec nie wywołuje objawów choroby, często bywa wykrywany przypadkowo, przy badaniach takich jak USG jamy brzusznej lub zdjęcia RTG klatki piersiowej - mówią specjaliści z WSSE.

Pasożyt może osiąść w różnych narządach zarażonego, powodując przy tym różne nieprzyjemności.

- Jeżeli bąblowiec rozwija się w wątrobie, może wystąpić żółtaczka, bóle w prawym podżebrzu, wymioty, nadciśnienie. Przy lokalizacji płucnej może wystąpić kaszel, skrócony oddech, ból w klatce piersiowej. Diagnostyka opiera się na badaniach serologicznych (obecność przeciwciał przeciwbąblowcowych), mikroskopowych, molekularnych (obecność materiału genetycznego tasiemca w materiale klinicznym) oraz na badaniach histopatologicznych - opisują specjaliści.

Jak przebiega leczenie?

- Stosuje się bardzo silne leki przeciwpasożytnicze. Muszą być one naturalne, na bazie ziół. Dopiero po kuracji takimi środkami można rozważyć leczenie chemiczne

- tłumaczy Lucyna Mieszek.

- Jest tak dlatego, że pasożyta trzeba najpierw osłabić i zmusić do opuszczenia organu. Jeśli tasiemiec pod wpływem chemii umarłby w wątrobie, to marne byłyby szanse na wydalenie go. Jest za duży, żeby został „wyrzucony” przez drogi żółciowe, więc rozkładałby się tam i zatruwał organizm latami - kontynuuje.

Aby chronić się przed zakażeniem bąblowcem trzeba dokładnie myć owoce i warzywa przed jedzeniem. Po kontakcie ze zwierzętami należy pamiętać o umyciu rąk. Dla posiadaczy zwierzaków koniecznością powinno być ich regularne odrobaczanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24