OPRAC.: Grzegorz Bawół
pap
Sześciu Polaków awansowało do czwartkowego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Oberstdorfie, który zainauguruje prestiżowy Turniej Czterech Skoczni. Kwalifikacje, które rozpoczynają 71. edycję imprezy, wygrał Norweg Halvor Egner Granerud uzyskując 133,5 m.

Kwalifikacje Turnieju Czterech Skoczni

Drugi był lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Dawid Kubacki - 132 m, a trzeci Słoweniec Timi Zajc - 133,5 m.

Piąte miejsce zajął Piotr Żyła - 129 m, szósty był Kamil Stoch - 127,5 m. Na 22. pozycji został sklasyfikowany Paweł Wąsek - 124 m, na 32. Jan Habdas - 123 m, a na 46. Stefan Hula - 115 m.

Stoch, Żyła i Kubacki skakali w trudnych warunkach, wszyscy trzej otrzymali po ponad 10 pkt rekompensaty za wiatr w plecy.

Przy okazji 45. edycji wprowadzono w TCS system KO polegający na tym, że na podstawie wyników kwalifikacji tworzonych jest 25 par (według klucza: 1. z 50., 2. z 49., itd.) pierwszej serii punktowanej. Do finału awansuje każdy zwycięzca pary oraz pięciu "szczęśliwych przegranych", czyli zawodników z najwyższymi notami spośród pokonanych w parach.

W czwartek rywalem Kubackiego w 1. serii będzie Władimir Zografski, Stoch zmierzy się z Amerykaninem Erikiem Belshawem, Żyła w bratobójczym pojedynku z Hulą, Wąsek z Norwegiem Mariusem Lindvikiem, Habdas także z Norwegiem Kristofferem Eriksenem Sundalem.

Pierwsza seria konkursowa rozpocznie się w czwartek o godz. 16.30.

Turniej Sylwestrowy Kobiet

Dziś oprócz Panów skakały również Panie. Austriaczka Eva Pinkelnig wygrała w środę konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w austriackim Villach. Nicole Konderla i Paulina Cieślar nie awansowały do drugiej serii. Były to pierwsze zawody Turnieju Sylwestrowego.

Pinkelnig prowadziła po pierwszej serii, w której skoczyła 91,5 m. W drugim skoku poprawiła się o cztery metry. To jej drugi triumf w zawodach Pucharu Świata w tym sezonie. Wcześniej wygrała jeden z konkursów w Wiśle.

Drugie miejsce w środowych zawodach zajęła Norweżka Anna Odine Stroem, która skoczyła na odległość 93,5 m oraz 92,5m, a trzecia była Słowenka Nika Kriznar, która dwukrotnie uzyskała 93,5 m.

W pierwszej serii zawodniczki rywalizowały w systemie KO, podobnie jak mężczyźni podczas Turnieju Czterech Skoczni.

Konderla skoczyła 81,5 m i przegrała pojedynek z Kanadyjką Alexandrią Loutitt, która zanotowała odległość o dziesięć metrów dłuższą od Polki. Cieślar oddała skok na odległość 70 m i była gorsza od innej reprezentantki Kanady Abigail Strate, która skoczyła 91,5 m. Ostatecznie Konderla zakończyła zawody na 34. miejscu, a Cieślar na 48.

Turniej Sylwestrowy obejmuje cztery konkursy. Drugi odbędzie się już w czwartek również w Villach - kwalifikacje rozpoczną się o 11.15, a pierwsza seria o 13. Dwa kolejne konkursy zaplanowano w słoweńskim Ljubnie (31 grudnia - 1 stycznia)