Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te garaże uprzykrzą nam życie

Jakub Hap
Jakub Hap
Jasło. Właściciel działki przy ulicy Krasińskiego postawił na niej 13 garaży pod wynajem. Pomysł nie spodobał się mieszkankom sąsiednich domów. - Jest na naszą szkodę - mówią.

Panie Anna i Marta od lat są najbliższymi sąsiadkami. Pierwsza mieszka sama, druga z rodziną. Do tej pory raczej nie mogły narzekać na brak spokoju - ul. Krasińskiego gwarantuje ten komfort. No, może dwa czy trzy lata temu ciśnienie podniosło kobietom otwarcie vis-a vis ich domostw zakładu pogrzebowego, jednak biznes nie wypalił i szybko został zamknięty. Odetchnęły z ulgą, nie mając pojęcia, że przed nimi kolejna próba nerwów.

A miał być spokójWszystko przez decyzję właściciela działki pomiędzy obydwoma domami, który postanowił wybudować tam 13 blaszanych garaży pod wynajem. Pomysł ten wprowadził w życie w zeszłym tygodniu i obok posesji naszych Czytelniczek z dnia na dzień stanęła szeregówka „blaszaków”.

- O tym, że jakieś garaże mają powstać, zostałam powiadomiona jesienią. Wcześniej na działce zalegały cegły, żwir... Starałam się jakoś tej inwestycji zapobiec, bo od początku było wiadomo, że jako sąsiedzi przez nią ucierpimy - będzie hałas, kurz, smród spalin. Moje działania w starostwie nanic się jednak zdały. Urząd wydał pozwolenie na budowę - mówi pani Marta, która drogę dojazdową do domu będzie musiała teraz dzielić z najemcami garaży.

Będzie hałas...Sąsiadki nie ukrywają swojego żalu do starostwa. - Nie było żadnych konsultacji społecznych, co więcej, mnie o planach budowy garaży nikt nie powiadomił. Gdy zadzwoniłam do starostwa, usłyszałam, że nie mam prawa do interwencji, bo moją działkę oddziałki z garażami dzieli droga i nie jestem stroną. Rozmawiałam z prawnikiem i faktycznie tak jest, ale gdzie zdrowy rozsądek? Przecież i mnie skutki tego wszystkiego dotkną. Plan zabudowy tej działki uwzględniał niskie budynki, wykluczał możliwość uruchomienia tam usług uciążliwych dla środowiska. A teraz samochody będą tu jeździć kilka razy dziennie - pod moimi oknami. Nie mówiąc już o walorach estetycznych. Na początku myślałam, że mowa o garażach w standardowych wymiarach, które może jako tako wkomponują się w tutejszą zabudowę. A takie wysokie hangary postawili! Od strony tych garaży mam balkon, dotąd mogłam swobodnie wychodzić do ogrodu, uprawiać działkę, co teraz? Z jednej strony domu blok z ok. 30 rodzinami, od tamtej strony auta już dość mocno hałasują. Jeszcze z drugiej mi to potrzebne... - wzdycha z kolei pani Anna.

Kobiety zwracają uwagę jeszcze na jeden aspekt problemu - twierdzą, że powstanie garaży znacznie obniży wartość ich działek, a np. pani Marta nie wyklucza sprzedaży domu.

Uwagi muszą mieć oparcie w prawieCo na to starostwo? - Każde nasze działanie opiera się na przepisach KPA, w tym przypadku również prawie budowlanym. Uwagi stron są rozpatrywane, jeśli jednak nie mają oparcia w tych ustawach, wydajemy pozwolenie na budowę. Takie inwestycje jak te garaże nie są zaliczane do tych, które mogą pogorszyć stan środowiska, choć subiektywne opinie sąsiadów na ten temat mogą być różne. Jeżeli uważają, że w wyniku wybudowania i eksploatacji garaży naruszone są jakieś normy, mogą to zgłosić do Inspektoratu Ochrony Środowisk - mówi Andrzej Babiarz, naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Jaśle.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24