Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te nazwy ulic na Podkarpaciu są do zmiany

Małgorzata Froń
Krzysztof Łokaj
W kilkunastu podkarpackich miejscowościach zachowały się jeszcze nazwy ulic, które zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, która weszła w życie 2 września tego roku, powinny być zmienione.

- Ustawa mówi o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy ulic, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej - tłumaczy Bogusław Kleszczyński z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. - Samorządy mają obowiązek dokonać korekt w ciągu roku od wejścia w życie ustawy. Jeżeli tego nie zrobią zmian dokona wojewoda.

Czasem wystarczy zmienić uchwałę, albo dodać imię

Kleszczyński dodaje, że niektórych nazw na siłę zmieniać nie trzeba. Wystarczy, że samorządy zmienią zapisy w uchwałach na ich temat.

- W Rzeszowie jest na przykład Aleja Wyzwolenia, wiemy, że chodzi tu o „wyzwolicieli” ze Wschodu, ale wystarczy w uchwale wpisać, że nazwa odnosi się do tych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości Polski po zaborach. Dzięki takim korektom oszczędzi się kosztów wielu firmom, które się znajdują przy tej ulicy - dodaje historyk. - Są też takie miejscowości, gdzie jest ulica Krasickiego, nie wiadomo, czy Janka - komunistycznego działacza młodzieżowego, czy Ignacego, biskupa i poety polskiego odrodzenia. Wystarczy więc dopisać imię i sprawa będzie załatwiona - dodaje.

Są na Podkarpaciu i takie nazwy ulic, których zmiana nie ominie, bo są one nadane na cześć komunistycznych działaczy. Wykaz miejscowości, które muszą zmienić nazwy ulic przekazała do IPN -u Poczta Polska, ale zdaniem historyków jest on niepełny.

Zobacz też: Uwaga kierowcy, utrudnienia na Białej i Budziwoju

- W naszym regionie generalnie samorządy w większości już dawno uporały się z reliktami komunizmu. Szacujemy, że sprawa dotyczy jeszcze kilkudziesięciu przypadków - mówi Bogusław Kleszczyński.

W Rzeszowie do zmiany nazwy dwóch ulic

W Rzeszowie do tej pory uchowały się dwie ulice, nazwane na cześć działaczy komunistycznych. To ulica Juliana Bruna na Pobitnem i Lucjana Rudnickiego na Baranówce III. Julian Brun był polskim i radzieckim dziennikarzem i publicystą, działaczem socjaldemokratycznym i komunistycznym. Natomiast Lucjan Rudnicki to polski pisarz i działacz komunistyczny.

O komentarz poprosiliśmy prezesa zarządu Instytutu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

- To, że do dzisiaj sprawa nie została należycie załatwiona jest tylko dowodem na to, iż znaczna część klasy politycznej jest leniwa. Fakt ten może budzić oburzenie, niesmak i kontrowersje, jeśli nadal promujemy osoby, które miały tak negatywny wpływ na sytuację Polski i Polaków w okresie do ‘89 roku. Nie powinno się dopuścić do tego, żeby poprzez zaniedbania i zaniechania urzędnicze zatarte zostało prawdziwe oblicze osób, których nazwiska do dzisiaj widnieją na tabliczkach z nazwami ulic - ocenia dr Dariusz Tworzydło.

Lista podkarpackich miast, w których trzeba zmienić nazwy ulic:

  • Baranów Sandomierski - ul. Janka Krasickiego,
  • Błażowa - ul. Krasickiego,
  • Dębica - ul. Krasickiego,
  • Łańcut - ul. Franciszka Zubrzyckiego,
  • Kolbuszowa - ul. 22 lipca, ul. Aleksandra Zawadzkiego i ul. Janka Krasickiego,
  • Mielec - ul. J. Krasickiego, ul. Rudnickiego i ul. Tomasza Dąbala,
  • Nisko - ul. Małgorzaty Fornalskiej,
  • Płazów - ul. gen. Karola Świerczewskiego,
  • Radomyśl Wielki - ul. Zawadzkiego,
  • Radymno - ul. Hanki Sawickiej,
  • Rzeszów - ul. Juliana Bruna i ul. Lucjana Rudnickiego,
  • Wielkie Oczy - ul. Dąbrowszczaków,
  • Zarzecze w gm. Nisko - ul. 22 lipca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24