MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te osoby muszą zwrócić 13. emeryturę. ZUS wydał ważny komunikat odnośnie "trzynastki" 19.07.2024

MS
W kwietniu 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił tzw. 13. emeryturę ponad 8,5 milionom Polaków. Okazuje się jednak, że część z nich powinna zwrócić otrzymane pieniądze. ZUS wydał w tej sprawie ważny komunikat.Szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>
W kwietniu 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił tzw. 13. emeryturę ponad 8,5 milionom Polaków. Okazuje się jednak, że część z nich powinna zwrócić otrzymane pieniądze. ZUS wydał w tej sprawie ważny komunikat.Szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>pexels
W kwietniu 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił tzw. 13. emeryturę ponad 8,5 milionom Polaków. Okazuje się jednak, że część z nich powinna zwrócić otrzymane pieniądze. ZUS wydał w tej sprawie ważny komunikat.

Te osoby muszą zwrócić 13. emeryturę

13. emerytura może podlegać zwrotowi. Kiedy ZUS upomni się o zwrot niesłusznie wypłaconych pieniędzy? Szczegóły wyjaśniamy w naszej galerii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ZUS wydał ważny komunikat w sprawie "trzynastki"

13. emerytura to dodatkowa świadczenie emerytalne wypłacane w Polsce. Świadczenie zostało wprowadzone w 2019 roku jako jeden ze sposobów wsparcia osób starszych. Jest to jednorazowa wypłata dodatkowej kwoty pieniędzy dla emerytów i rencistów. Do końca kwietnia "trzynastkę" otrzymało już 8,5 mln emerytów i rencistów.

Kwota 13. emerytury w 2024 roku wynosiła 1780,96 zł brutto, co przekłada się na 1620,65 zł netto. Zgodnie z wytycznymi, seniorzy mieli otrzymać to świadczenie w kwietniowych przelewach z ZUS.

Jednakże nie wszyscy beneficjenci mieli prawo do tego dodatkowego świadczenia. Grupą, która jest narażona na utratę trzynastej emerytury są seniorzy pobierający wcześniejsze świadczenia emerytalne i jednocześnie dorabiający.

13. emerytura do zwrotu

Osoby pobierające wcześniejsze świadczenia emerytalne i jednocześnie pracujące muszą przestrzegać limitów dorabiania. Od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe limity. Aktualne progi obowiązują do 1 czerwca i oparte są na przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu, które obecnie wynosi 7540,36 zł.

  • Dorabianie do wcześniejszej emerytury do kwoty 5278,30 zł (70 proc. przeciętnego wynagrodzenia) skutkuje zmniejszeniem świadczenia
  • Dorabianie do wcześniejszej emerytury do kwoty 9802,50 zł (130 proc. przeciętnego wynagrodzenia) skutkuje zawieszeniem świadczenia

ZUS może zawiesić emeryturę jeśli osoba, która ją pobiera osiąga dodatkowy przychód przekraczający 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Dotyczy to emerytów którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn). Po przekroczeniu tego wieku emeryci mogą dorabiać bez ograniczeń, zawieszenie emerytury im nie grozi.

Komu nie przysługuje 13. emerytura?

Do 13. emerytury nie mają prawa:

  • osoby, których prawo do świadczeń zostało zawieszone na dzień 31 marca,
  • sędziowie i prokuratorzy na emeryturach oraz laureaci sportowi, którzy pobierają emeryturę olimpijską.
  • osoby, których dochody przekraczają ustalony limit - jeśli przekroczenie wynosi więcej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te osoby muszą zwrócić 13. emeryturę. ZUS wydał ważny komunikat odnośnie "trzynastki" 19.07.2024 - Głos Szczeciński

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24