Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chroń ogród przed kleszczami. Posadź te rośliny, żeby je odstraszyć. Pomogą też naturalne opryski i olejki

Katarzyna Józefowicz
Wideo
od 7 lat
Kleszcze są wyjątkowo niebezpieczne, w dodatku co roku ich przybywa, podobnie jak zachorowań na poważne choroby, które przenoszą. Niestety te groźne pajęczaki występują nie tyko na łąkach i w lasach, ale pojawiają się także w przydomowych ogrodach. Jak chronić ogród przed kleszczami? Warto posadzić rośliny, które je odstraszają. Warto też sięgać po naturalne opryski, np. z olejków eterycznych. Sprawdź, jak się pozbyć kleszczy z ogrodu.

Spis treści

Chroń się przed kleszczami, również w ogrodzie

Kleszcze należą do grona najbardziej niebezpiecznych stworzeń, uprzykrzających nam latem relaks na świeżym powietrzu. Wprawdzie nie bzyczą irytująco jak komary, a ich ukąszenie nie boli (w miejsce ugryzienia wpuszczają substancję znieczulającą), ale atak kleszcza może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami, gdyż pajęczaki są nosicielami wielu groźnych patogenów, wywołujących poważne choroby (m.in. borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu). Dlatego latem na wszelkie sposoby należy się przed nimi chronić.

Oczywiście na spacerze w lesie czy w ogrodowym zaciszu, kleszczy całkowicie nie unikniemy, ale jest sporo sposobów, które pomogą nam ograniczyć ryzyko spotkania z tym małym, ale groźnym przeciwnikiem.

Polecamy rośliny, które warto posadzić w ogrodzie, żeby nie było w nim kleszczy.
Polecamy rośliny, które warto posadzić w ogrodzie, żeby nie było w nim kleszczy. pixabay.com

Gdzie żyją kleszcze i kiedy występują?

Opracowywanie strategii obronnej warto zacząć od poznania środowiska życia kleszczy, co pomoże nam skuteczniej się przed nim chronić. Ulubionym miejscem bytowania kleszczy są wilgotne lasy iglasto-liściaste, zarośnięte parki i ogrodowe zarośla z drzewami, krzewami i wysokimi trawami. Takie miejsca zapewniają kleszczom schronienie i pozwalają bezpiecznie czekać na swoją ofiarę.

Okres ich największej aktywności przypada na wiosnę (kwiecień-czerwiec) i jesień (sierpień-październik), ale tak naprawdę kleszcze zagrażają nam również przez cały okres letni, a coraz częściej także w zimowych miesiącach, jeśli tylko nie ma mrozów.

Sprawdź: Ugryzł cię kleszcz? Nie panikuj! Te 5 błędów przy usuwaniu kleszcza grozi zakażeniem i rozwojem groźnych chorób. Sprawdź, czego unikać

Swoją ofiarę wyczuwają głównie po zapachu, ale rejestrują też zmianę temperatury otoczenia i stężenie dwutlenku węgla w powietrzu. Kiedy uznają, że ich ofiara jest blisko, spadają na nią lub wchodzą i przyczepiają się do skóry (w przeciwieństwie do obiegowej opinii, nie skaczą jednak z wysokich drzew, gdyż wspinają się na wysokość nie większą niż 1,5 m). Dlatego też chcąc uniknąć pogryzienia, starajmy się wybierać na spacer do lasu czy parku całkowicie ubrani.

Kleszcze w ogrodzie. Jak je odstraszyć?

Niestety, letnie wycieczki na łono natury zawsze będą ryzykowne, bo na kleszcze bytujące w lasach i na polanach, nie mamy większego wpływu, ale ich liczebność w ogrodzie możemy już nieco ograniczyć. Do osiedlania się w naszym najbliższym otoczeniu zniechęci je odkryta przestrzeń, którą uzyskamy, ścinając wysokie trawy i unikając zbyt gęstego sadzenia drzew i krzewów.
Pomocna będzie też uprawa aromatycznych roślin, których zapach działa na kleszcze i insekty odstraszająco. To między innymi:

Takie rośliny warto posadzić przede wszystkim w pobliżu miejsc wypoczynku i chodników oraz tam, gdzie przebywamy najczęściej.

Olejki eteryczne odstraszające kleszcze

W ochronie przed kleszczami pomocne może się też okazać spryskanie ubrania odstraszającym kleszcze i różne owady olejkiem eterycznym takim jak np.

  • olejek z drzewa herbacianego,
  • cytronelowy,
  • paczulowy,
  • goździkowy
  • lawendowy.
Polecamy rośliny, które warto posadzić w ogrodzie, żeby nie było w nim kleszczy.

Chroń ogród przed kleszczami. Posadź te rośliny, żeby je ods...

Uwaga: Olejku eterycznego nie możemy jednak stosować bezpośrednio na skórę, gdyż ma on silne działanie i może spowodować stan zapalny lub uczulenie. Przed zastosowaniem należy dodać go do jadalnego lub kosmetycznego oleju bazowego i dopiero nanieść na skórę.

Opryski na kleszcze – naturalne substancje odstraszające

W ograniczeniu liczebności kleszczy pomogą też opryski rozmaitymi preparatami odstraszającymi.

  • Najbliższą okolicę tarasu lub altany możemy spryskać wodą z dodatkiem silnie pachnących przypraw jak np. cynamon, goździki czy trawa cytrynowa.
  • Trawnik, ścieżkę czy patio, możemy spryskać także wywarem z gałązek czeremchy lub liści tataraku (pocięte na drobne kawałki gałązki czeremchy lub liście tataraku zalane wodą gotujemy na małym ogniu przez ok. pół godziny.). Dość skutecznie ograniczają one liczebność kleszczy, gdyż zawarte w nich olejki eteryczne i inne substancje są dla nich toksyczne.
  • Wysokie krzewy i inne rośliny, będące schronieniem dla kleszczy, możemy też opryskać dostępnymi na rynku gotowymi preparatami ekologicznymi jak np. Biochron na kleszcze i komary czy Bioltick – naturalny eko środek na kleszcze.

Stosując ekologiczne metody odstraszania i walki z kleszczami, nie możemy spodziewać się tak spektakularnych sukcesów jak w przypadku stosowania preparatów chemicznych. Warto jednak pamiętać, że ekologiczne sposoby też mogą zadziałać całkiem skutecznie, a z pewnością będą dla nas i dla środowiska dużo bezpieczniejsze niż chemia.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chroń ogród przed kleszczami. Posadź te rośliny, żeby je odstraszyć. Pomogą też naturalne opryski i olejki - RegioDom.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24