Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy wielkie uroczystości w sobotę w Kałkowie

Kazimierz CUCH [email protected]
Teatr Życia imienia Biskupa Jana Chrapka, jak co roku planuje uroczystości przy pomniku biskupa, swojego patrona, obok kałkowskiej Golgoty.
Teatr Życia imienia Biskupa Jana Chrapka, jak co roku planuje uroczystości przy pomniku biskupa, swojego patrona, obok kałkowskiej Golgoty.
Będą wspomnienia o tragicznie zmarłym biskupie Janie Chrapku, poświęcenie oratorium w Golgocie Wschodu oraz Ogólnopolski Zlot Kierowców.

Trzy wielkie uroczystości zaplanowano w sobotę w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie. Wszystkie rozpoczną się o 11 koncelebrowaną mszą św., której będzie przewodził ksiądz biskup Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej. Zgromadzą pielgrzymów z całej Polski.

TEATR ŻYCIA

Najbardziej obszerny jest program imprez i uroczystości przygotowany przez Teatr Życia imienia Biskupa Jana Chrapka z Grudziądza.

Członkowie tego teatru, skupiającego osoby niepełnosprawne, są w Kałkowie już na VIII Ogólnopolskich Warsztatach Artystycznych. W sobotę tuż po mszy, przy pomniku biskupa Jana Chrapka, swojego patrona, zaplanowali uroczystość wspomnieniową, związaną z tragiczną śmiercią księdza biskupa. Będzie rodzina biskupa Jana Chrapka, która co roku przyjeżdża w lipcu do Kałkowa. Są to mama biskupa Genowefa Chrapek, dwie siostry, dziś zakonnice zakonu Michalitów, Agnieszka i Barbara oraz brat Marek, były wiceminister rolnictwa z żoną i jego dzieci.

O 13.30 rozpocznie się IV Świętokrzyski Przegląd Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych. W nim zaplanowano koncert pod nazwą "Księdzu infułatowi Czesławowi Wali - przyjaciele Teatru Życia". Dla niepełnosprawnych bezie koncert "Mikrofon dla wszystkich" oraz prezentacja prac plastycznych.

ORATORIUM W GOLGOCIE WSCHODU

Oratorium-kaplica, która będzie poświęcona w sobotę, została dobudowana do istniejącej ponad 20 lat wielkiej Golgoty Martyrologii Narodu Polskiego. Wchodzi w skład sześciu kaplic upamiętniających męczeństwo Polaków na Wschodzie i ratujących życie Żydów. Jest to długi korytarz, wzdłuż pięciu pozostałych kaplic, uruchamianych sukcesywnie. Po obydwu stronach korytarza są gabloty ze zdjęciami i biografiami ludzi ratujących życie Żydów.

- Wspólnie ze środowiskami kombatanckimi ustaliliśmy, że pierwsza kaplica będzie poświęcona mordowi w Katyniu, druga, największa będzie poświęcona Polakom, którzy ratowali Żydów - poinformował ksiądz infułat Czesław Wala, kustosz sanktuarium.

ZLOT KIEROWCÓW
Jak co roku planowany jest Ogólnopolski Zlot Kierowców z okazji Św. Krzysztofa. Przyjeżdżają delegacje kilkudziesięciu oddziałów Powszechnej Komunikacji Samochodowej z całej Polski.
- Idea wspólnego, dorocznego zlotu kierowców w Kałkowie, wspólnego religijnego święta, wspólnego święcenia pojazdów, ma tu w wciąż wielu zwolenników, z całej Polski. W Golgocie Martyrologii Narodu Polskiego jest nasze Oratorium Św. Krzysztofa. Największe zloty mieliśmy w Kałkowie w latach dziewięćdziesiątych, tuż po wybudowaniu w Golgocie wspomnianego oratorium. Teraz w niektórych naszych jednostkach transportowych wraca idea świeckiego święta transportowców, obchodzonego w kwietniu - informuje Marian Osuch, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Samochodowego, organizator zlotu kierowców.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie