Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie złożył wniosek o pozwolenie na budowę Nowej Sceny z widownią dla 200 osób

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Wizualizacja budynku Nowej Sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie autorstwa pracowni Plus3-Architekci, przygotowana w fazie koncepcji
Wizualizacja budynku Nowej Sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie autorstwa pracowni Plus3-Architekci, przygotowana w fazie koncepcji Plus3-Architekci
Na sąsiedniej działce obok Teatru im. Wandy Siemaszkowej, od strony al. Cieplińskiego, powstanie nowoczesny budynek Nowej Sceny.

- Teatr planuje budowę Nowej Sceny - mówi Jolanta Rozmus, pełnomocnik dyrektora ds. inwestycji w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. - W tym nowoczesnym segmencie znajdzie się też miejsce dla młodej sceny, sali prób, zaplecza technicznego, pomieszczeń administracyjnych, szatni, foyer, stanowisk biletowych, pokoi gościnnych, bufetu, portierni, garderób, archiwum zakładowego. Będzie to też fantastyczna przestrzeń ekspozycyjna dla dzieł prof. Józefa Szajny, czyli dla Szajna Galerii - dodaje.

Budynek zlokalizowany będzie od strony alei Cieplińskiego. Na działce, którą teatr posiada w wieczystym użytkowaniu.

Obiekt ma mieć cztery kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Jego kubatura to około 18 tysięcy metrów sześciennych. Widownia Nowej Sceny będzie tak skonstruowana, aby mogła pomieścić 180 - 200 widzów.

Dodatkowo powstanie odrębny budynek magazynowy.

Przed rokiem pisaliśmy, że Teatr im. Wandy Siemaszkowej w planie rozbudowy swojej siedziby uwzględnił zachowanie drzew (dęby szypułkowe, kasztanowiec biały) będących pomnikami przyrody, bo takie były oczekiwania ekologów.

Wniosek o pozwolenie na budowę

Na jakim etapie są przygotowania do tej inwestycji?

- 27 marca w Wydziale Architektury Urzędu Miasta w Rzeszowie złożyliśmy dokumentację projektową z wnioskiem o pozwolenie na budowę - mówi Jolanta Rozmus. - Nasze biuro projektowe Plus3-Architekci z Warszawy jest na etapie przygotowania projektów technicznych.

Inwestycja zostanie dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia (2021-2027). Kwota przewidziana na dofinansowanie dla teatru to ponad 56 mln zł. Resztę stanowić będzie wkład własny placówki, czyli dotacja z budżetu województwa.

Jeśli nie będzie żadnych przeszkód natury formalnej, przedłużających się procedur związanych z dokumentami, to założenia są takie, żeby w pierwszym kwartale 2024 roku wyłonić wykonawcę robót budowlanych.

To nie koniec inwestycji. Przebudowany zostanie też obecny budynek teatru. - Równolegle realizujemy drugi duży projekt, który dotyczy dostosowania budynków do obowiązujących wymogów przeciwpożarowych - przyznaje Jolanta Rozmus.

Zakres prac planowany do realizacji w 2023 r. to m.in. przebudowa pomieszczeń Rozdzielni Głównej i przylegających pomieszczeń sanitarnych wraz z wykonaniem płyty fundamentowej. Prace podzielone zostaną na kilka etapów i potrwają aż do 2029 r.

- 11 kwietnia otworzyliśmy oferty w przetargu na wyłonienie wykonawcy prac budowlanych - mówi pełnomocnik dyrektora ds. inwestycji. - Musieliśmy jednak unieważnić postępowanie, ponieważ kwota oferty przewyższała tą, którą posiadamy na sfinansowanie zakresu prac na ten rok. Planujemy zatem zmodyfikować, zmniejszyć nieco ten zakres i w najszybszym możliwym terminie po raz kolejny ogłosić przetarg. Chcielibyśmy bowiem rozpocząć roboty już na początku czerwca i zakończyć je w ostatnich dniach września, aby od października móc już normalnie funkcjonować i grać spektakle.

Czytaj również:

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24