Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatralna Maskarada 2022 w Rzeszowie o inności, odmienności i różnorodności. Start w sobotę 14 maja

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
K. Kapica
Hasłem przewodnim 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada 2022 jest goścINNOŚĆ rozumiana jako inność, odmienność, różnorodność i tolerancja.

Tegoroczna Maskarada (14-28 maja) rozpocznie się w sobotę o godz. 15 od Parady Dziwolągów pod hasłem „Wszyscy jesteśmy dziwni”, która wyruszy sprzed siedziby organizatora imprezy, teatru Maska. Organizatorzy zapraszają wszystkich rzeszowian do udziału w paradzie w przebraniach, by mogli pokazać swoją dziwność i być z niej zadowolonymi.

Tego samego dnia o godz. 16.30 w Masce odbędzie się premiera musicalu zespołu tegoż teatru dla widzów 8 + „Księżycowe opowieści” i w reż. Tomasza Kaczorowskiego. Jest to opowieść o nastoletniej wampirce Minie, która po raz kolejny musi uciekać ze swoją babcią Baronową z miejsca, które zdążyło stać się ich domem. Obie szukają nowego schronienia, gdzie ludzie nie będą zagrażać ich egzystencji i nie będą na nie polować. Trafiają do pełnej legend i wilkołaków Transylwanii.

Maskarada - Festiwal Teatrów Ożywionej Formy startuje w sobo...

– Jest to spektakl o osobach, które mogą się czuć obco w różnych miejscach. Jest to bardzo pojemna figura, w tym wypadku odnośnikiem jest tożsamość głównej bohaterki, czyli bycie wampirem w świecie ludzi, pełnym tzw. normalności. Ten idiom inności, odmienności jest niestety bardzo aktualny dziś w różnych kontekstach. Chcemy zabrać głos w sprawie wszystkich, którzy dziś w jakiś sposób czują się obco, którzy, jak głosi główne hasło Maskarady, zostali przyjęci w ramach gościnności, która przyjmuje i szanuje inność zawartą w tym słowie – mówi reżyser Tomasza Kaczorowski.

Autorka sztuki Aleksandra Zielińska uzupełnia, że jest to spektakl „o czymś co jest tak obce, że aż nieludzkie, jakby się wydawało”.

– Dlatego zdecydowałam się wykorzystać narzędzia kojarzone z horrorem, grozą, ale w taki sposób, żeby to było bardzo przystępne, pełne czułości i humoru i żeby pomimo tego sztafażu, który może trochę przerażać, chcieliśmy przemycić jak najwięcej przesłania o gościnności, że pomimo bycia odmiennym od nas, jak wydawałoby się na początku, tak naprawdę wszyscy mamy podobne problemy i gdyby nie stereotypy, którymi jesteśmy karmieni, moglibyśmy się dogadać - mówi autorka sztuki o wampirce Minie.

W programie festiwalu jest jeszcze pięć innych spektakli dla dzieci oraz jeden dla dorosłych, „Wykluczeńcy” warszawskiej grupy offowej Analog Collective. Grupa ta wzięła na warsztat temat „bycia innym niż wszyscy”. Organizatorzy zapowiadają też występ ukraińskiego teatru dla ukraińskich dzieci w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania. Oprócz tego odbędą się warsztaty dla dzieci i nauczycieli, a przede wszystkim wydarzenie o nazwie „Żywa biblioteka”, proponujące rozmowy z żywymi książkami, czyli osobami narażonymi, wg organizatorów festiwalu, na odrzucenie, m.in. policjantką, ateistą, weganinem, byłym narkomanem i osobą aseksualną. "Żywa biblioteka" zaplanowana jest 15 maja ( godz. 14-19, Uniwersytet Rzeszowski, budynek A0, ul. Pigonia 1).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24