Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telewizja cyfrowa i jej możliwości

mmazur
stock
Z dniem 31 lipca 2013 wszystkie stacje telewizyjne przestaną nadawać sygnał analogowy i w Polsce będzie można odbierać tylko telewizję cyfrową.

Już teraz w tym standardzie nadaje większość operatorów kablowych i platformy satelitarne, a od 2013 roku cyfrową telewizję będziemy odbierać także za pomocą tradycyjnych anten (telewizja naziemna).

Mimo iż termin ten nie jest odległy, wiele osób wciąż nie wie, czym tak naprawdę jest telewizja cyfrowa i jakie daje możliwości.

Na pierwszy rzut oka widać, że obraz jest wyraźnie lepszej jakości. Dodatkowo cyfrowa telewizja stwarza możliwość emisji programów w jakości HD - czyli w wysokiej rozdzielczości. W naziemnej telewizji, przynajmniej na początku, zabraknie jednak programów w jakości HD.

Telewizja cyfrowa

Telewizja cyfrowa

- stwarza możliwość emisji programów w wysokiej rozdzielczości - HD

- pozwala na wiele rzeczy niedostępnych w "tradycyjnej" telewizji, m.in.: możliwość wyboru ścieżki dźwiękowej, blokady przed dziećmi programów, przewodnik po programach (EPG)

- umożliwia korzystanie np. z usługi wideo na żądanie (VoD)

Przyczyna jest prosta - jeden program HD zajmuje tyle miejsca, co trzy w standardowej. Problemu tego nie mają telewizje kablowe i platformy satelitarne, dysponujące znacznie większymi możliwościami technicznymi.

Transmisja cyfrowa pozwala na wiele rzeczy niedostępnych w "tradycyjnej" telewizji. Przykłady?

- Możliwość wyboru ścieżki dźwiękowej (może być ich kilka, w dowolnych językach, w Polsce najczęściej jest to ścieżka oryginalna i Polska)/lub napisów dialogowych;

- Elektroniczny przewodnik po programach (EPG), czyli program telewizyjny na najbliższy tydzień, który można obejrzeć w czytelnej formie na ekranie telewizora;

- Możliwość zablokowania przed dziećmi konkretnych programów, bądź treści przeznaczonych dla widzów od 12 do 15, czy 18 lat.

Transmisja cyfrowa umożliwia też interaktywność, czyli komunikację na linii widz-nadawca, a nie tylko, jak dotychczas nadawca-widz. Tej możliwości nie da jednak cyfrowa telewizja naziemna.

Mają ją już niektórzy operatorzy kablowi, np. Multimedia Polska i - w ograniczonej skali - platformy satelitarne (trzeba podłączyć dekoder do internetu). Najczęściej spotykanym przykładem interaktywnej telewizji jest usługa wideo na żądanie (VoD), gdzie siedząc w domu, za pomocą pilota, możemy wypożyczyć film.

W przyszłości ilość możliwych usług będzie limitować tak naprawdę wyobraźnia programistów - zakupy przez telewizję, ankiety, głosowania, czat, wysyłanie i odbieranie e-maili, to tylko niektóre z możliwych zastosowań telewizji interaktywnej.

Źródłem informacji jest www.multi-blog.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24