Telewizja przez Internet? Atrakcja, z której nie wszyscy...

  Telewizja przez Internet? Atrakcja, z której nie wszyscy będą korzystać

  Karolina Jamróg

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Telewizja przez Internet? Atrakcja, z której nie wszyscy będą korzystać

  ©Dariusz Delmanowicz

  Rozmowa z Wojciechem Furmanem, medioznawcą z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
  Telewizja przez Internet? Atrakcja, z której nie wszyscy będą korzystać

  ©Dariusz Delmanowicz

  - Coraz więcej osób ogląda ulubione programy na telewizorze nie przez satelitę czy kablówkę, ale Internet. Czy klasyczne oglądanie telewizji odchodzi w zapomnienie?

  - Na pewno nie. Z szacunków wynika, że telewizję przez Internet ogląda około 600 tys. osób, więc to tylko niewielka część społeczeństwa. I nawet, jeśli ta liczba będzie rosnąć w najbliższych latach, to nie zabraknie też tej tradycyjnej grupy telewidzów.
  Nie sposób nie zauważyć tej zmiany. Oznacza ona większą swobodę dla tych osób, które chcą samodzielnie kształtować własną opinię. Dzięki dostępności wielu różnych mediów mogą z łatwością np. porównać serwisy informacyjne różnych nadawców.

  - Oglądając telewizję przez Internet można równocześnie odebrać maila, czy podyskutować ze znajomymi na Facebooku. Nie wystarcza nam już korzystanie z jednego źródła informacji?

  - Medioznawcy podzielili odbiorców na mniej i bardziej wymagających. Tym pierwszym wystarczy czytanie ulubionej rubryki w gazecie czy oglądanie jednego programu, czy serialu. Przedstawiciele tej drugiej grupy często oglądając program w telewizji równocześnie pracują na laptopie i wymieniają się sms - ami. Ta druga grupa jest coraz liczniejsza. To osoby, które mają bardziej podzielna uwagę i mogą skupić się robiąc wiele rzeczy jednocześnie. Dlatego nie powinno dziwić, że w trakcie oglądania meczu, kibic na gorąco komentuje grę piłkarzy na portalu społecznościowym. Tak zachowują się przecież kibice w pubie. Nie tylko oglądają spotkanie, ale też komentują to, co dzieje się na boisku.

  - Polska cieszy się pełnym dostępem do Internetu od grudnia 1991 r. Dziś wielu z nas nie wyobraża sobie bez niego życia. Jak za powiedzmy 10 lat może wyglądać telewidz czy czytelnik? Jesteśmy w stanie stworzyć jego portret?

  - To byłoby wróżenie z fusów. Już teraz mamy jako społeczeństwo tak wiele możliwości i możemy korzystać z tak wielu źródeł informacji, że naprawdę ciężko jest przewidzieć przyszłość.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo